Nie możesz zapłacić podatków w terminie? Jest na to sposób!

5 stycznia 2022 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Jeżeli przedsiębiorca nie płaci podatków na czas, poza koniecznością spłaty należności wraz z odsetkami, może także zostać ukarany grzywną, której maksymalna wartość to aż 56 000 złotych. Jak oddalić widmo kary finansowej, jeżeli nie możesz zapłacić podatków w terminie? Jest na sposób!

Nie możesz zapłacić podatków w terminie? Jest na to sposób!
Nie możesz zapłacić podatków w terminie? Jest na to sposób!

Finansowanie podatków – odrocz płatność lub rozłóż na raty!

Przedsiębiorcy, którzy nie mogą zapłacić podatków w terminie, zwykle mają ku temu poważne powody – fiasko inwestycyjne, problemy z płynnością finansową czy zator płatniczy. W takich sytuacjach zaciąganie kredytu-chwilówki czy wysoko oprocentowanej pożyczki nie jest najlepszym rozwiązaniem. Kolejne zobowiązanie z dużymi kosztami może doprowadzić do jeszcze większych kłopotów finansowych przedsiębiorstwa. 

Rozwiązaniem w podobnej sytuacji może być finansowanie podatków w PragmaGO – to prosta usługa, dzięki której możesz rozłożyć płatność na 3, 6, 9, a nawet 12 rat. 

Koszty finansowania podatków w PragmaGO są przejrzyste – możesz przed podjęciem decyzji skorzystać z kalkulatora, dzięki któremu dowiesz się, ile tak naprawdę zapłacisz za możliwość odprowadzenia podatków w terminie.

Przykład: jeżeli kwotę podatku do zapłaty, wynoszącą 22 000 złotych, chcesz rozłożyć na 9 rat płatnych co miesiąc, każda rata będzie kosztować Twoją firmę 2 703 zł miesięcznie. Daje to łączną kwotę do zapłaty 24 327 zł. Koszty finansowania podatków w tym scenariuszu zamykają się w kwocie 2 327 zł

Dla porównania: w powyżej przytoczonym przykładzie same ustawowe odsetki należne za zwłokę trwającą 273 dni (9 miesięcy pomiędzy 20 marca a 20 grudnia) wyniosłyby 1 316 zł. Do tej kwoty należy jednak doliczyć grzywnę, jaką nałożyłby urząd skarbowy za uporczywe niepłacenie podatków. Warto w tym miejscu przypomnieć, że najwyższa możliwa grzywna w 2021 roku wynosi 56 000 zł, jednak już w roku 2022 może ona zostać podniesiona (w 2020 roku było to jedynie 52 000 zł).

Co więcej – narażenie Skarbu Państwa na straty wyższe niż 15 050 zł oznaczają, że sprawa będzie rozpatrywana już nie jako wykroczenie, a przestępstwo skarbowe – nieuczciwemu przedsiębiorcy grozi więc nie tylko kara grzywny, ale także ograniczenia lub nawet pozbawienia wolności.

Finansowanie podatków to zatem w sytuacji, w której przedsiębiorca nie może zapłacić w terminie, o wiele lepsze rozwiązanie, niż nerwowe oczekiwanie na korespondencję z urzędu skarbowego. Odroczenie lub rozłożenie płatności na raty pozwoli nam w spokoju zająć się sprawami firmy.