Najczęstsze błędy przy rozliczeniach podatkowych z Niemiec. Jak ich unikać?

13 grudnia 2023 | Artykuł sponsorowany | 4 min. czytania

Jeżeli zdarzyło Ci się pracować w Niemczech, musisz rozliczyć podatki. Proste? Niekoniecznie! Bariera językowa, odmienne przepisy niż w Polsce, a do tego kwestia unikania podwójnego opodatkowania. Bardzo łatwo jest zatem popełnić błąd. Jakie zdarzają się najczęściej? Sprawdź, aby i Tobie się to nie zdarzyło.

Najczęstsze błędy przy rozliczeniach podatkowych z Niemiec. Jak ich unikać?
Najczęstsze błędy przy rozliczeniach podatkowych z Niemiec. Jak ich unikać?

#1 Nierozliczenie dochodu z Niemiec w Polsce

Skoro pracowałeś w Niemczech, Twój dochód jest już tam rozliczony, prawda? W końcu pracodawca odprowadzał składki do Finanzamt na rzecz podatku, a nierezydenci nie muszą składać deklaracji rocznej.

Wszystko się zgadza. Jeśli jednak jesteś polskim rezydentem podatkowym, w kraju obowiązuje Cię nieograniczony obowiązek podatkowy. Musisz więc przedstawić polskiemu fiskusowi informacje o wszystkich swoich dochodach – także tych uzyskanych za granicą. Nie trzeba tego robić tylko wtedy, gdy:

  1. dochód z Niemiec stanowi Twój jedyny zarobek (tzn. w Polsce w tym samym roku podatkowym nie miałeś żadnych innych źródeł dochodów, np. z pracy, renty, emerytury czy zasiłków – np. chorobowego lub macierzyńskiego);
  2. nie chcesz w kraju rozliczyć się ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Jeśli więc musisz złożyć PIT w Polsce, trzeba w nim koniecznie uwzględnić dochód z Niemiec. Pamiętaj też o konieczności dotrzymania terminów ustawowych – ostatni dzień na złożenie PIT za poprzedni rok to 30 kwietnia lub 2 maja. Jeśli się spóźnisz, narażasz się na konsekwencje finansowe, których lepiej uniknąć!

#2 Ujęcie w jednym załączniku PIT ZG dochodów z kilku krajów łącznie

Gdy rozliczasz zagraniczne dochody w Polsce, korzystasz z formularza PIT ZG. To załącznik przeznaczony do „rozpisania” zarobków z innych krajów. Ale czy wiesz, że każde państwo, w którym zdarzyło Ci się pracować, trzeba rozliczyć na oddzielnym dokumencie? Przykładowo, jeżeli w 2023 pracowałeś w Niemczech, ale także w Holandii, trzeba wypełnić osobno 2 formularze PIT ZG. Nie można po prostu zsumować dochodów i składek odprowadzonych na podatek. To poważny błąd.

#3 Źle przepisane informacje z Lohnsteuerbescheinigung

Lohnsteuerbescheinigung to niemiecki odpowiednik polskiego PIT-11, czyli dokumentu, który otrzymujesz od pracodawcy po zakończonym roku podatkowym. Zawiera on informacje o uzyskanych przez Ciebie dochodach, a także odprowadzonych składkach na ubezpieczenie oraz na podatek.

Często informacje z niemieckiej karty podatkowej są źle przepisywane do PIT-ZG. – Zdarza się, że podatnik uwzględnia dane tylko z jednego Lohnsteuerbescheinigung, podczas gdy w danym roku pracował w kilku firmach i powinien zsumować zarobki z każdej z nich – mówi ekspert z biura rachunkowego Decret, którego specjalnością są m.in. rozliczenia podatkowe z Niemiec. – Czasami przepisywane są też dane z niewłaściwych pól. Może być to efekt bariery językowej – dodaje.

Błędy związane z rozliczeniami podatkowymi z Niemiec najczęściej wynikają z tego, że przepisy podatkowe są skomplikowane. Już przy składaniu deklaracji z jednego państwa mogą się pojawić komplikacje, a co dopiero przy zarobkach z wielu źródeł międzynarodowych. Dlatego coraz więcej osób, zamiast samodzielnie wypełniać PIT 36 ZG, oddaje tę sprawę w ręce ekspertów. Za niewielką opłatą za usługę można zyskać spokój i pewność, że rozliczenie zostało przeprowadzone w 100% poprawnie. To zatem inwestycja, która szybko się zwraca.