Kupiłeś samochód? Pamiętaj o tych sprawach

16 maja 2023 | Artykuł sponsorowany | 4 min. czytania

Zakup auta to spory wydatek, a do tego trzeba doliczyć także inne wydatki związane np. z jego rejestracją. O czym musisz pamiętać, stając się właścicielem samochodu? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Kupiłeś samochód? Pamiętaj o tych sprawach
Kupiłeś samochód? Pamiętaj o tych sprawach

Kupno auta – o czym warto pamiętać?

Choć samo kupno samochodu to zdecydowanie największy koszt, to niestety nie jest to jedyny wydatek, z jakim należy się liczyć, stając się właścicielem auta. Oczywiście trzeba mieć na uwadze koszty paliwa, przeglądów, ewentualnych napraw i ubezpieczenia, ale także i rejestracji. Musisz także pamiętać o skompletowaniu potrzebnych dokumentów. Jakie są dokumenty potrzebne do rejestracji pojazdu (na https://najtaniejuagenta.pl)?

  • Prawidłowo wypełniony wniosek o rejestrację;
  • Polisa OC;
  • Dowód własności auta
  • Dowód tożsamości rejestrującego.

Jeśli kupujesz nowe auto, to należy także przedstawić w urzędzie wyciąg ze świadectwa homologacji. W przypadku zakupu samochodu używanego musisz dostarczyć umowę kupna-sprzedaży, wniosek o przerejestrowanie auta, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeśli była ona wydana. Nie zapominaj o tablicach rejestracyjnych, które należy wcześniej odkręcić. Oczywiście tak, jak to było wyżej wymienione, będziesz potrzebować także swojego dowodu tożsamości oraz polisę OC. Przez 30 dni może to być tzw. polisa krótkotrwała. W Polsce wiele osób sprowadza auta z zagranicy, jeśli takie auto stanie się Twoją własnością, musisz podczas rejestracji przedstawić zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (wymagane w niektórych przypadkach) i potwierdzenie zapłaty akcyzy lub potwierdzenie zwolnienia z akcyzy. Możesz zarejestrować samochód samodzielnie, jak i przez pośrednika, którym może być dowolna osoba, która jest pełnoletnia lub firma, która świadczy takie usługi. Potrzebne będzie jednak pełnomocnictwo, którego koszt wynosi 17 zł. Za rejestrację auta w 2023 roku, zapłacisz standardowo 161,50.

Druk PCC-3 – do czego służy?

Każda osoba nabywająca nieruchomość lub ruchomość, jest zobowiązana do zapłaty podatku. To, ile zapłacisz, będzie zależne od wartości przedmiotu. Druk PCC-3 służy do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Na jego złożenie masz  jedynie 14 dni. Nie ma znaczenia czy kupiłeś auto czy otrzymałeś go jako darowiznę, tak czy inaczej będziesz musiał zapłacić podatek. W przypadku zakupu samochodu, podatek ten będzie wynosić 2 % wartości auta. Możesz być zwolniony z podatku PCC-3, gdy wartość rzeczy na umowie, nie przekroczy 1000 złotych. W przypadku darowizny, wartość kwoty wolnej od podatku będzie o wiele wyższa. Obecnie wynosi ona 10 434 złote. Taka ulga będzie dotyczyć grupy 0, czyli członków najbliższej rodziny (rodziców, małżonków, dzieci, rodzeństwo, dziadkowie, pradziadkowie oraz wnuki i prawnuki). Mimo tego, że podatku nie zapłacisz, musisz złożyć do urzędu SD-Z2. Sytuacją, w której również nie zapłacisz podatku, będzie także zakup auta poza granicami Polski, jak również gdy kupisz auto w naszym kraju, lecz na fakturę. Więcej informacji na temat druku PCC-3, znajdziesz na stronie Najtaniejuagenta.pl (https://najtaniejuagenta.pl/jak-wypelnic-pcc-3/).

Jak obniżyć koszty zakupu auta? Wybierz odpowiednią polisę ubezpieczeniową

Niewątpliwie zakup auta to nie tylko sporo formalności, ale i wydatków, dlatego warto pomyśleć, co zrobić, by koszty dodatkowe nie nadszarpnęły mocno domowego budżetu. Polisa ubezpieczeniowa to coś, za co będziesz musiał płacić każdego roku, nawet jeśli Twoje auto będzie stało tylko w garażu. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym dla wszystkich właścicieli pojazdów, a do tego dobrze także posiadać AC, NNW i assistance, które zapewniają o wiele większy zakres pomocy. Niestety ceny ubezpieczeń potrafią być naprawdę spore. Jeśli nie chcesz przepłacać, dobrym pomysłem jest skorzystanie z porównywarki cen ubezpieczeń, dzięki której w kilka chwil otrzymasz porównanie ofert ubezpieczeniowych z wielu firm, co znacznie ułatwi wybór najkorzystniejszej opcji. Różnice w cenie ubezpieczenia dla tego samego kierowcy i auta, potrafią sięgać nawet kilkuset złotych.