Kiedy warto rozliczać się ryczałtem? Porady dla przedsiębiorców

26 czerwca 2023 | Artykuł sponsorowany | 6 min. czytania

Polskie prawo podatkowe przewiduje cztery możliwości rozliczania się ze zobowiązań fiskalnych wobec państwa, a jedną z nich jest ryczałt. Wielu przedsiębiorcom taka forma odprowadzania podatków przynosi korzyści, ale trzeba pamiętać, że nie jest to rozwiązanie idealne. Kiedy więc warto wybrać ryczałt i kto może z niego skorzystać? Przed założeniem własnej działalności gospodarczej koniecznie trzeba poznać odpowiedź na to pytanie.

Kiedy warto rozliczać się ryczałtem? Porady dla przedsiębiorców
Kiedy warto rozliczać się ryczałtem? Porady dla przedsiębiorców

Zasady rozliczania się ryczałtem

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to forma rozliczania się z urzędem skarbowym polegająca na odprowadzeniu określonego procenta kwoty od przychodu uzyskanego w poprzednim roku. Wielu przedsiębiorców wybiera ten sposób opodatkowania ze względu na fakt, że odliczeniu podlega przychód, a nie dochód. Innymi słowy, niezależnie od kosztów uzyskania dochodu podatnik oddaje państwu z góry ustaloną część od wartości sprzedaży dóbr lub usług. Charakterystyczną cechą ryczałtu są bardzo różne stawki opodatkowania. Najniższa wynosi 2%, a najwyższa – 17%. Jej wysokość zależy od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

Osoby, które wybrały ryczałt jako metodę rozliczania się z fiskusem, zobowiązane są do składania co rok deklaracji PIT 28. Wypełnianie tego dokumentu może stanowić pewien problem dla początkujących przedsiębiorców lub najemców nieruchomości. Ewentualny błąd skutkuje koniecznością dostarczenia formularza jeszcze raz. Na szczęście jest pewny sposób na wypełnienie PIT 28 – porady i program do rozliczenia ryczałtu można znaleźć w internecie na stronie pit.pl. Z tej witryny skorzystają także podatnicy rozliczający się innymi metodami. Oprócz tego znajduje się na niej wiele przydatnych informacji z dziedziny podatków, kalkulatory (np. wynagrodzeń i kilometrówek), druki do pobrania i wiele innych przydatnych treści.

Dlaczego warto wybrać ryczałt?

Wielu przedsiębiorców wybiera ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze względu na prawo do prowadzenia uproszczonej księgowości. Rejestrowi podlegają wyłącznie przychody i rozchody, w przypadku niektórych branż jeszcze środki trwałe. Jest to więc bardzo korzystne finansowo, w szczególności dla początkujących przedsiębiorców. Właściciel nowopowstałej firmy rzadko kiedy dysponuje majątkiem pozwalającym wydawać na więcej niż tylko niezbędne cele. Do rozliczania się ryczałtem wystarczy prosty program komputerowy, którym może być nawet arkusz kalkulacyjny. Tym samym oszczędza się na kosztach wynajmu biura rachunkowego prowadzącego księgowość przedsiębiorstwa.

Wiele z istniejących w Polsce firm to jednoosobowe działalności gospodarcze funkcjonujące w modelu B2B, czyli świadczące usługi innej firmie. Dzięki ryczałtowi takim osobom dużo łatwiej przewidzieć ile zarobią na współpracy. W tym przypadku liczy się bowiem tylko stawka podatku. Znaczenia nie ma za to liczba przepracowanych godzin. Co więcej, przedsiębiorca nie musi co miesiąc płacić zaliczek do urzędu skarbowego. Zamiast tego może rozliczać się z fiskusem kwartalnie.

Właściciele firm wybierają ryczałt także ze względu na wiele ulg podatkowych, z których mogą skorzystać. Wybór tej formy rozliczania się z urzędem skarbowym uprawnia do:

  • odliczenia części składek na ubezpieczenie społeczne;
  • obniżki stawki świadczenia zdrowotnego o połowę jako pomniejszenia przychodu z powodu straty finansowej, do której doszło w poprzednim roku rozliczeniowym;
  • skorzystania z ulgi internetowej, od darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego, kultu religijnego, abolicyjnej, rehabilitacyjnej, na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) i z tytułu bycia honorowym krwiodawcą.

Zalety ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych docenić mogą nie tylko przedsiębiorcy. Ten sposób opodatkowania jest dostępny także dla osób wynajmujących lub dzierżawiących nieruchomość. Dla właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych przygotowano jeszcze jedną zniżkę – termoizolacyjną. Przysługuje ona, jeśli w poprzednim roku doszło do wymiany instalacji cieplnej na bardziej ekologiczną lub bezemisyjną. Podatek o wysokość ulgi mogą obniżyć jednak wyłącznie osoby, których domy są ukończone. Nie można więc odliczyć tej kwoty, gdy nieruchomość jest jeszcze w trakcie budowy.

Kiedy lepiej zrezygnować z ryczałtu?

Dla wielu rodzajów działalności gospodarczej rozliczanie się ryczałtem jest niekorzystne ze względu brak możliwości dodania kosztów uzyskania dochodu. Z tego powodu nie sprawdza się w firmach, które generują go dużo i regularnie. Przykładem są przedsiębiorstwa, które do wytwarzania swoich dóbr potrzebują częstych zakupów niezbędnego surowca. Nad wyborem ryczałtu warto się więc zastanowić głównie wtedy, gdy stałych kosztów nie ma. Ta metoda opodatkowania sprawdza się m.in. w branży IT.

Drugim minusem ryczałtu jest brak możliwości odprowadzania podatku ze współmałżonkiem. Co więcej, podatnikowi nie przysługuje również rozliczanie się z dzieckiem. Trzeba też pamiętać, że wyboru tej formy opodatkowania nie można zmienić w ciągu roku rozliczeniowego. Przed nastaniem nowego należy o swojej decyzji poinformować urząd skarbowy. Podatnik ma na to czas do 20 stycznia danego roku.

Kto może rozliczać się ryczałtem, a kto nie?

Prawo wyróżnia szeroki zakres działalności zarobkowych, które mogą skorzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wśród nich są:

  • osoby fizyczne mające przychód z tytułu działalności gospodarczej;
  • spółki cywilne i jawne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne;
  • spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstw otrzymane w spadku;
  • firmy w spadku.

Wyszczególnione są ponadto konkretne zawody, których przedstawiciele są uprawnieni do rozliczania się ryczałtem. Jest ich kilkadziesiąt, a niektóre z nich to:

  • prawnicy, czyli adwokaci, notariusze i radcy prawni;
  • medycy, wśród których wyróżnia się lekarzy, pielęgniarki, weterynarzy, psychologów, fizjoterapeutów i techników dentystycznych;
  • agenci ubezpieczeniowi;
  • maklerzy giełdowi;
  • architekci.

Istnieją również zawody, które są wyłączone z możliwości korzystania tej formy opodatkowania. Do tej grupy należą m.in.:

  • wytwórcy dóbr objętych akcyzą (z wyłączeniem producentów odnawialnych źródeł energii);
  • pośrednicy finansowi;
  • osoby świadczące usługi reklamowe;
  • agenci nieruchomości;
  • właściciele aptek;
  • przedsiębiorcy prowadzący lombardy;
  • pośrednicy w obrocie dewizami;
  • prowadzący sklepy z częściami do pojazdów mechanicznych.