Kiedy nie można podważyć testamentu?

18 września 2023 | Aktualizacja: 20 września 2023 | Artykuł sponsorowany | 4 min. czytania

Jeden z Twoich bliskich krewnych pozostawił testament, z którym się nie zgadzasz? Masz podejrzenie, że dokument został sporządzony pomimo tego, że spadkodawca nie był w stanie pełnej świadomości? Sprawdź, w jakich sytuacjach można unieważnić testament, a kiedy podważenie testamentu nie jest możliwe.

Kiedy nie można podważyć testamentu?
Kiedy nie można podważyć testamentu?

Podważenie testamentu – czy jest możliwe?

Osoby, które chcą dążyć do podważenia testamentu, powinny mieć świadomość, że w każdym przypadku sprawa taka będzie wiązała się z postępowaniem przed sądem cywilnym. Nie ma możliwości, aby podważyć testament u notariusza.

Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy testament można próbować podważyć. Nie ma tutaj znaczenia, czy został on sporządzony u notariusza, czy może jest to dokument spisany ręcznie. Oczywiście muszą istnieć ku temu odpowiednie przesłanki – w przeciwnym wypadku walka o podważenie testamentu nie ma sensu.

Co może być podstawą do unieważnienia testamentu? Testament może zostać uznany za nieważny na przykład w sytuacji, gdy został sporządzony w stanie wyłączającym świadome podejmowanie decyzji, powstał pod wpływem groźby lub pod wpływem błędu (o ile istnieje przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści).

Kiedy nie można podważyć testamentu?

Należy wiedzieć, że nie każdy testament można podważyć. W wielu przypadkach podważenie testamentu nie jest możliwe. Co ciekawe, coraz częściej zdarzają się sytuacje, kiedy spadkodawca zabezpiecza się na wypadek ewentualnych prób unieważnienia testamentu, ponieważ chcą mieć wpływ na to, w jaki sposób podzielony zostanie ich majątek. Przykładem może być dołączenie do testamentu opinii biegłego psychiatry, który potwierdził pełną poczytalność spadkodawcy.

Tak naprawdę nie można podważyć testamentu, który spełnia wszystkie wymogi formalne i został przygotowany zgodnie z przepisami prawa. Jeśli nie ma żadnych przesłanek świadczących o tym, że spadkodawca nie był świadomy, miał błędne przeświadczenie o rzeczywistości lub że działał pod wpływem groźby, nie można podważyć testamentu.

Sprawy o unieważnienie testamentu bywają bardzo skomplikowane

Testament jest dokumentem, który budzi wiele emocji, w szczególnie wśród osób, które mają odziedziczyć część majątku zmarłego lub tych, które w dokumencie zostały pominięte. Osoby, które rozważają walkę o podważenie i unieważnienie testamentu, powinny przede wszystkim skonsultować się z prawnikiem. Odpowie on na wszystkie pytania, a przede wszystkim określi, jakie są realne szanse na podważenie dokumentu i czy warto zdecydować się na taki krok.

Sprawy o unieważnienie testamentu są szczególnie trudne w sytuacji, kiedy wiele osób rości sobie prawa do spadku lub wtedy, gdy spadkobierców jest wielu, jednak nie ma między nimi porozumienia co do tego, w jaki sposób ma zostać podzielony majątek zmarłego.

Dowiedz się wszystkiego na temat możliwości podważenia testamentu: https://kancelaria-temida.com/spadki/uniewaznienie-testamentu/

Testament Gdańsk – postaw na profesjonalną pomoc prawną

Jeśli chcesz walczyć o podważenie testamentu w Gdańsku, koniecznie skorzystaj z profesjonalnej pomocy prawnej. Samodzielne dążenie do unieważnienia testamentu może okazać się niezwykle trudne, a nawet niemożliwe. Wsparcie kancelarii, która specjalizuje się w sprawach związanych z testamentami w Gdańsku, zwiększy Twoje szanse na osiągnięcie celu – czy na podważenie testamentu, który nie powinien być wykonany.