Kiedy należy opracować dokument zabezpieczenia przed wybuchem?

19 lipca 2021 | Aktualizacja: 23 sierpnia 2022 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Dokument zabezpieczenia przed wybuchem jest to opracowanie zawierające wszystkie informacje dotyczące zagrożenia wybuchem w miejscu pracy. To niezwykle ważny dokument, ponieważ potwierdza on, że dane miejsce pracy jest w pełni bezpieczne dla pracujących tam osób. Jakie jeszcze informacje można znaleźć w tym opracowaniu? Kiedy należy pomyśleć o opracowaniu dokumentu? Więcej szczegółów na ten temat przeczytasz w dalszej części artykułu. 
 

Kiedy należy opracować dokument zabezpieczenia przed wybuchem?
Kiedy należy opracować dokument zabezpieczenia przed wybuchem?

Kto zobowiązany jest do opracowania dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem?

Dokument zabezpieczenia przed wybuchem (w skrócie DZPW) to opracowanie obejmujące wszystkie niezbędne informacje na temat zagrożenia wybuchem w miejscu pracy. Stworzenie tego dokumentu ma przede wszystkim być dowodem na to, że dane miejsce pracy jest całkowicie bezpieczne. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 roku przygotowanie DZPW jest obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców, którzy mają w pracy do czynienia z materiałami bądź substancjami łatwopalnymi. 

W dokumencie zabezpieczenia przed wybuchem oprócz informacji dotyczących ryzyka wybuchu powinny również zostać opisane podejmowane środki ochrony przed skutkami wybuchu, jakie znajdują się w danym zakładzie pracy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie konkretnie informacje zawiera DZPW, zajrzyj  do Dziennika Ustaw 2010 nr 138 poz. 931.

O czym należy pamiętać, opracowując DZPW?

Obowiązkiem pracodawcy jest przygotowanie oceny ryzyka oraz sprawozdań, które składają się na zawartość dokumentacji. Odpowiedzialna za te kwestie osoba, powinna pamiętać, aby taką dokumentację przygotować jeszcze przed rozpoczęciem pracy. W chwili, w której zmieniasz organizację pracy, sprzęt albo lokalizację firmy, musisz skontaktować się ze specjalistami w celu sprawdzenia poprawności dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem.

Co jest istotne, dokument zabezpieczenia przed wybuchem należy opracować zgodnie z polskim prawem oraz dyrektywami ATEX. Aby zyskać stuprocentową pewność, że DZPW zawiera wszystkie niezbędne informacje i został przygotowany zgodnie z przepisami, warto zgłosić się do specjalistów po pomoc.

Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów

Nie wiesz, jak opracować dokument zabezpieczenia przed wybuchem? Skontaktuj się w takim razie ze specjalistami, dzięki temu zyskasz pewność, że DZPW zostanie opracowany zgodnie z wszystkimi normami oraz przepisami. Firmą, która ma wieloletnie doświadczenie w tej branży i może pomóc Ci z opracowaniem dokumentu, jest IBT Ex Solution.

Jak wygląda proces opracowywania DZPW? IBT Ex Solution zaczyna od analizy miejsca pracy oraz występujących w nim instalacji. Następnie specjaliści z tej firmy zaznaczają strefy objęte ryzykiem wybuchu oraz opracowują dla nich indywidualną ocenę ryzyka. Ostatni etap polega na opracowaniu projektu zapobiegawczego - znajdują się w nim takie informacje jak rozwiązania ochronne, czy przebieg wprowadzenia procedur technicznych w sytuacji ryzyka.