Jak zacząć wykop (mining)? Kompletny przewodnik

13 września 2023 | Aktualizacja: 14 września 2023 | Artykuł sponsorowany | 6 min. czytania

Proces emitowania nowych walut kryptograficznych jest nazywany wydobywaniem lub kopaniem (z ang. mining). Jeśli interesuje Cię wytłumaczenie w prostych słowach, czym jest mining i jak można na nim zarobić - zachęcamy do przeczytania tego artykułu i poznania zasad miningu kryptomonet.

Jak zacząć wykop (mining)? Kompletny przewodnik
Jak zacząć wykop (mining)? Kompletny przewodnik

Czym różni się samodzielny mining i mining w zespołach (poolach)?

Samodzielny mining przewiduje wydobywanie monet kryptograficznych na własnym lub wypożyczonym sprzęcie. Wielu ekspertów twierdzi, że takie rozwiązanie było opłacalne przed 2013 rokiem, a obecnie o wiele bardziej korzystne jest kopanie kryptowalut wspólnie z innymi użytkownikami. Nie jest to do końca prawda, ale szansa na sukces w przypadku samodzielnego kopania jest bardzo podobna do loterii. Dlatego też w dalszej części artykułu będziemy opisywać proces kopania zespołowego.

Czym jest mining: przydatne informacje w prostych słowach

Gdy bitcoin debiutował na rynku jako pierwsza kryptowaluta, każdy z nas, posiadając zwykły komputer, mógł z łatwością zgromadzić trochę tej wirtualnej waluty. W dzisiejszych czasach, mimo że technicznie nadal można „kopać” bitcoina, to z powodu wzrostu skomplikowania procesu i większej konkurencji, zyski z tej działalności są zdecydowanie mniej pewne.

Kopanie kryptowaluty polega na tym, że maszyna wykonuje określone operacje w celu zdobycia wirtualnych pieniędzy, dodając do blockchain nowe bloki. Zasilając wybraną sieć blockchain wyprodukowanymi jednostkami walutowymi, każdy miner zapewnia bardziej stabilną inflację i pomaga w wykonywaniu weryfikacji transakcji. Jako nagrodę za udostępnienie swojego sprzętu do podjęcia wyzwań matematycznych, osoba, specjalizująca się w miningu, otrzymuje konkretną kryptowalutę.

Kiedyś dominującą techniką, stosowaną przez górników krypto, było korzystanie z mocy obliczeniowej komputera, ale dzisiaj jest to metoda coraz mniej popularna, głównie z powodu jej niskiej rentowności.

Popularne metody kopania kryptowalut

Jest wiele metod odpowiednich do kopania kryptowalut. Więcej na ich temat przeczytasz na pl.cryptonisation.com, a dalej skupimy się jedynie na podstawowych spośród nich.

Kopanie z użyciem metody Proof-of-Work 

Ta metoda przewiduje posługiwanie się przez górnika krypto własnym sprzętem i samodzielne nim zarządzanie. Aby zacząć wydobywać kryptowalutę korzystając z tej metody, należy stworzyć własną koparkę kryptowalut, a następnie dołączyć do pool’u górników.

Kopanie z użyciem metody Proof-of-Stake 

Możliwości wydobywania kryptowalut przez osoby decydujące się skorzystać z tej metody, zależą od tego, jaką ilością monet dysponują. Większą moc wydobywczą posiadają odpowiednio ci minerzy, którzy władają większą ilością monet.

Kopanie w chmurze, czyli cloudmining

Jest to rozwiązanie szeroko propagowane online, ale bardzo niebezpieczne. Początkujący minerzy często zwracają uwagę na tego typu oferty ze względu na niski próg wejścia - żeby zacząć kopać kryptowaluty w chmurze nie trzeba wydawać fortuny na zakup potężnego komputera. Jednak w rzeczywistości większość tego typu projektów to scam, a użytkownicy nie mogą kontrolować ilości faktycznie wykopywanych coinów. Wcale nie są rzadkością przypadki, kiedy osoby, prowadzące grupy minerów w chmurze, znikały bez śladu wraz ze wszystkimi pieniędzmi.

Rozpoczynamy kopanie kryptowalut: instrukcja krok po kroku

Oto prosta i dokładna instrukcja, do której się stosując możesz zacząć kopanie walut kryptograficznych metodą Proof-of-Work prosto u siebie w domu, bez zbędnych wydatków i niepotrzebnego stresu. 

Krok 1. Zakup sprzętu

Do wydobywania walut kryptograficznych obecnie stosuje się dwa rodzaje sprzętu.

  • Rig z kartami graficznymi. Jest to tak naprawdę stacjonarny PC wyposażony w kilka kart graficznych, zaprojektowany w taki sposób, by z najmniejszymi wydatkami energii rozwiązywać zagadkę PoW, wykonując obliczenie poszczególnych bloków. Nie jest to tradycyjny zbilansowany sprzęt, z którego korzysta się na co dzień, lecz komputer o potężnych wideoadapterach, których praca jest wspierana innymi częściami urządzenia. Zestaw można złożyć samodzielnie lub kupić go na jednej z popularnych platform ogłoszeniowych, na przykła na Allegro.
  • Koparki ASIC. Są to niewielkie urządzenia stworzone specjalnie do kopania walut kryptograficznych. W celu większej wydajności takie platformy górnicze zostają wyposażone w chipy dostosowane do kopania konkretnego rodzaju monet. Są to urządzenia z dobrą mocą obliczeniową. Mniejsza popularność koparek ASIC wiąże się z ich dość wysoką ceną, która może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, natomiast ich atutem jest niski pobór energii elektrycznej.

Krok 2. Ustawienie sprzętu i oprogramowania

Konkurencja na rynku kopania walut kryptograficznych jest bardzo wysoka, szczególnie jeśli chodzi o bitcoina, dlatego wszyscy początkujący minerzy zdecydowanie powinni się zastanowić nad możliwością wydobywania innych kryptowalut, których ilość w ostatnich latach wielokrotnie wzrosła. Wśród opłacalnych rozwiązań, na które można zwrócić uwagę są: Dogecoin, Litecoin, Monero i wiele, wiele innych - dobrze jest przeprowadzić własny research, aby wybrać dla siebie najlepszą opcję. 

Zainstalowanie oprogramowania do miningu jest jednym z najprostszych sposobów na kopanie kryptowalut. Ściągając taki program, jak MinerGate, użytkownik może łączyć się ze społeczeństwem innych minerów (tzw. poolem) i kopać kryptowaluty wspólnie z nimi, łącząc moc swoich urządzeń. Atutem aplikacji jest możliwość dobrania przez użytkownika pool’a oraz kryptowaluty, którą chce wydobywać.

Krok 3. Wybór giełdy i portfela do miningu

Kiedy już będziesz wiedzieć, którą walutę chcesz kopać, znajdź do współpracy renomowaną giełdę. Powinna umożliwiać konwertację kryptowalut na dolary lub złote, nie pobierać prowizji i wykonywać transakcje w maksymalnie krótkim czasie. Będziesz także potrzebować portfela - może być odpowiedni do Twojego systemu operacyjnego, a możesz też zdecydować się na multiplatformowy portfel.

Krok 4. Przygotuj pomieszczenie do kopania kryptowalut

Żeby proces miningu przebiegał sprawnie, zadbaj o dobrą wentylację w pomieszczeniu, gdzie będzie stał sprzęt, a także brak w nim wilgoci. Tak samo ważne jest stabilne połączenie internetowe, a ponadto cechujące się niskim pingiem. Do wydobywania kryptowalut nie nadaje się Internet mobilny.

Wszystko jest gotowe? Dołącz do wybranego pool’u i rozpocznij kopanie. Nie zapominaj jednak o tym, by na bieżąco monitorować swoje postępy (w tym celu możesz posłużyć się również oprogramowaniem do zdalnego monitoringu ekranu swojego komputera) i w razie potrzeby przeprowadzić konfigurację oprogramowanie i skryptów według swoich potrzeb.