Jak wygląda wniosek o Freistellung?

22 grudnia 2023 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Prowadzisz firmę budowlaną w Niemczech i nie wiesz, czym jest Freistellung? Najwyższa pora to zmienić! Każdy przedsiębiorca rozwijający biznes za granicą wie, że aby odnieść sukces, należy działać świadomie, a jest to możliwe przede wszystkim dzięki znajomości obowiązującego w danym państwie prawa. Podatek budowlany jest rzeczą typową dla niemieckiej gospodarki, aczkolwiek dla nas niekoniecznie oczywistą. Bariera językowa, kulturowa i prawna może zniechęcić część osób, ale istnieje proste rozwiązanie tych problemów. Sprawdź, jak złożyć wniosek o Freistellung i dowiedz się, dlaczego warto zrobić to szybko!

Jak wygląda wniosek o Freistellung?
Jak wygląda wniosek o Freistellung?

Freistellung – co to jest i kogo dotyczy?

Freistellung w języku niemieckim oznacza zwolnienie z podatku budowlanego, a jego celem jest przede wszystkim ochrona państwa przed stratami wynikającymi z uchylania się od obowiązku płacenia podatku dochodowego. W praktyce wygląda to tak, że każdej firmie prowadzącej działalność budowlaną, jeśli nie posiada zaświadczenia, zleceniodawca potrąca podatek budowlany (Bauabzugsteuer), czyli 15% wartości brutto kwoty widniejącej na fakturze. Freistellung – co należy wyraźnie podkreślić – dotyczy firm realizujących zlecenia dla innych przedsiębiorstw. Do tej grupy zaliczają się również polscy podwykonawcy, świadczący swoje usługi na terenie Niemiec. Jeśli Twój biznes jest zarejestrowany w ojczyźnie, nie musisz się niczego obawiać – tutaj kluczową rolę odgrywa miejsce pracy.

Jakie usługi podlegają Freistellung?

Zwolnienie z podatku, choć dotyczy firm budowlanych, to nie wszystkich usług, które te firmy oferują. O Freistellung mogą starać się przedsiębiorcy zajmujący się remontami, instalacją okien lub drzwi, przebudową starych czy stawianiem nowych budynków – to oczywiście tylko kilka przykładów. W jakich przypadkach zatem nie ma sensu wnioskować o zwolnienie z Bauabzugsteuer? Niestety, ale jeśli jesteś dostawcą materiałów budowlanych, montujesz rusztowania czy utylizujesz odpady z placu budowy, nie możesz liczyć na Freistellung. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z definicji usług budowlanych, które w niemieckim prawie oznaczają działania z konkretnym obiektem, takie jak budowa, przebudowa, remont czy likwidacja.

Wniosek o Freistellung – co powinno się w nim znaleźć?

Aby uzyskać zwolnienie z podatku budowlanego, należy zacząć od przygotowania dwóch wniosków, czyli o Freistellung oraz o nadanie numeru identyfikacji podatkowej. Osoby, które prowadzą Gewerbe, czyli niemiecką działalność gospodarczą muszą dostarczyć również adres siedziby firmy. W przypadku firm zarejestrowanych w Polsce do formularza należy dodać wpis do centralnej ewidencji oraz certyfikat rezydencji, który można uzyskać w ojczystym urzędzie skarbowym. Po przygotowaniu wniosku i zebraniu niezbędnych dokumentów konieczne będzie złożenie wszystkich kopii w jednym z czterech urzędów skarbowych.

Jakie są korzyści ze złożenia wniosku o zwolnienie z podatku budowlanego?

Wniosek o Freistellung uznaje się za czystą formalność, dzięki której zyskasz dodatkowe środki, niezbędne do dalszego rozwoju firmy. Wystarczy, że spełnisz kilka prostych, wspomnianych wcześniej wymogów, zabezpieczając w ten sposób swoje interesy. Pamiętaj, że znajomość prawa zawsze działa na Twoją korzyść i tak samo jest i w tym wypadku. Wiele osób, które bez wcześniejszej konsultacji, czy zasięgnięcia opinii ekspertów, zaczyna prowadzić działalność, może nie zdawać sobie nawet sprawy z tego, ile na tym traci. Powierzenie finansów i księgowości polsko-niemieckiemu biuru to najlepsze, co niedoświadczony i początkujący przedsiębiorca z Polski może zrobić. Nawet jeśli zdecydujesz się poprosić o wsparcie już po odprowadzeniu podatku, to wciąż istnieje szansa na odzyskanie go. Warto jednak zaznaczyć, że jest to proces o wiele dłuższy niż składanie wniosku, a Twoje środki pozostają bardzo często zamrożone do następnego okresu rozliczeniowego.