Jak wyegzekwować alimenty od niepracującego ojca?

21 marca 2024 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Kwestia podziału obowiązków i kosztów utrzymania dziecka po rozwodzie przysparza byłym małżonkom wielu problemów. Nałożony na rodzica obowiązek alimentacyjny jest jednak niepodważalny. Tak mówi teoria, a jednak w wielu przypadkach wyegzekwowanie alimentów jest bardzo trudne. Szczególnie wtedy, gdy rodzic nie pracuje. Wyjaśniamy zatem, jak wyegzekwować alimenty od niepracującego ojca.

Jak wyegzekwować alimenty od niepracującego ojca?
Jak wyegzekwować alimenty od niepracującego ojca?

Jak nałożyć na ojca obowiązek płacenia alimentów?

Obowiązek alimentacyjny orzeka sąd, a więc konieczne jest skierowanie sprawy do sądu rejonowego w celu ustalenia wysokości alimentów. Takie ustalenia można sporządzić w ramach umowy lub ugody, zawartej między stronami. W związku z tym niezbędna może okazać się pomoc prawna przy alimentach.

Podczas ustalania wysokości zobowiązań alimentacyjnych, sąd weźmie pod uwagę takie kwestie jak:

  • realne potrzeby osoby uprawnionej do alimentów,

  • informacje na temat umiejętności zawodowych, wykształcenia i doświadczenia zawodowego, które pozwala znaleźć pracę,

  • możliwości zarobkowe i majątkowe osoby zobowiązanej do alimentów.

To, o czym bezwzględnie warto pamiętać, to odpowiednie przygotowanie się do sprawy. Przede wszystkim trzeba udokumentować potrzeby dziecka. Mogą to być: koszty wyżywienia, edukacji, leczenia, rekreacji i wypoczynku, zajęcia dodatkowe itp. Jednym zdaniem: wszystko, co zalicza się do kosztów utrzymania dziecka.

Pozew o alimenty należy złożyć do sądu rejonowego. Niekiedy sprawy te toczą się w sądach okręgowych pierwszej instancji – na przykład w sprawach rozwodowych. W razie wątpliwości można zasięgnąć w tej sprawie porady prawnej.

Jak wyegzekwować alimenty od niepracującego ojca?

Niepłacenie alimentów to duży problem. Niekiedy wydaje się, że dłużnik alimentacyjny jest bezkarny, ale to nieprawda! Pamiętaj, że jeśli ojciec dziecka uchyla się od obowiązku alimentacyjnego, masz do dyspozycji narzędzia. Możesz wyegzekwować należne alimenty na kilka sposobów: złożyć wniosek do komornika sądowego o egzekucję alimentów, złożyć zawiadomienie do prokuratury, skorzystać ze świadczeń alimentacyjnych (Fundusz Alimentacyjny), wystąpić o dokonanie wpisu do rejestru dłużników.

Jednym z narzędzi egzekucji alimentów może być tak zwana skarga pauliańska. Znajdzie ona zastosowanie wtedy, gdy ojciec nie płaci alimentów i celowo wyzbył się majątku, aby uniknąć egzekucji komorniczej.

Skarga pauliańska to pozew o uznanie czynności prawnej za bezskuteczną. Jeżeli więc ojciec dziecka przekazał na przykład nieruchomość rodzicom, to czynność ta zostanie uznana za bezskuteczną. Pojawi się wówczas możliwość wyegzekwowania środków od dłużnika alimentacyjnego.

Trzeba także pamiętać, że w wyjątkowych okolicznościach konieczne jest obniżenie obowiązku alimentacyjnego (na przykład choroba ojca).

Podsumowując; nakłonienie ojca dziecka do wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego orzeczeniem sądowym może być trudne. Niemniej masz do dyspozycji co najmniej kilka instrumentów prawniczych. Nie warto się poddawać, gdyż na szali jest dobro i komfort życia dziecka, a to najważniejsza wartość.