Jak odnowić tereny parkingowe?

9 lipca 2021 | Aktualizacja: 3 października 2022 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Dziś nie można wyobrazić sobie przestrzeni publicznej, czy prywatnej bez terenów parkingowych. Coraz większa liczba samochodów wymusza obecność coraz większej ilości parkingów i nie ma w tym nic złego. Obecnie przykuwa się też większą uwagę do tego, w jaki sposób tworzyć parkingi, by jak najlepiej wpisywały się one w daną przestrzeń. W odnawianiu i tworzeniu terenów parkingowych doskonale sprawdza się geokrata parkingowa. Chcesz dowiedzieć się, czym jest, jakie są jej zalety i jak ją wykorzystać? Zapraszamy do lektury!

Jak odnowić tereny parkingowe?
Jak odnowić tereny parkingowe?

Zielone nawierzchnie jako teren parkingowy

Zielone nawierzchnie parkingowe, czy tzw. zielone parkingi to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Można dziś tego typu parkingi spotkać nie tylko przy prywatnych firmach, czy domach mieszkalnych, ale także przy obiektach publicznych. Do stworzenia tego typu zielonej nawierzchni wykorzystywana jest geokrata parkingowa, którą kładzie się na we właściwy sposób przygotowaną nawierzchnię. Dodatkowo geokraty można użyć zarówno do umocnienia parkingu, jak i pokrycia skarp, które często otaczają tereny parkingowe. Należy wiedzieć, że zarówno rodzaj zastosowanej geokraty parkingowej jak i sam sposób przygotowania nawierzchni zależne są od kilku czynników m.in. częstotliwości użytkowania parkingu, ilości pojazdów oraz ich obciążenia. Co więcej, produkt ten może być dostępny w kilku kolorach m.in. zielonym, czy czarnym, dzięki czemu po wzroście traw jest on praktycznie niewidoczny. Wpływa to jeszcze lepiej na estetykę całej konstrukcji.

Gdzie może powstać "zielony parking"?

Parking zielony może powstać zarówno na już obecnym trawniku i najlepiej wówczas użyć tej samej mieszanki traw, która została na nim wykorzystana lub może być tworzona „od zera” W drugim przypadku najlepiej jest zdecydować się na mieszankę traw odporną na zgniatanie, częste użytkowanie i niedostateczne nasłonecznienie. „Do największych zalet stosowania geokraty parkingowej należy fakt, że tego typu »zielone parkingi« nie wymagają wykonywania żadnego odprowadzenia opadów, czy odwodnień, przy założeniu, że powstały na piasku, czy innym gruncie przepuszczalnym. Wymagane jest jedynie wykonanie profilowania, które uniemożliwi powstawanie niecek zalewowych” - mówi Tomasz Nawycki, specjalista w firmie AG Geosynthetics, wyłącznego przedstawiciela polskich producentów geosyntetyków firm GTEX m.in. geokraty parkingowej.

Zalety geokraty parkingowej

Geokrata parkingowa powstaje przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii i specjalistycznych zgrzewarek, które pozwalają na punktowe i precyzyjne zgrzewanie materiału (najczęściej polietylenu HDPE) za pomocą ultradźwięków. „Taśmy kształtowane są w taki sposób, by wyprodukować zgrzewy o danych odstępach i wysokości. Geokrata parkingowa posiada szereg atutów m.in. łatwy montaż, wieloletnia trwałość materii oraz wysokie właściwości wytrzymałościowe i plastyczne, umożliwiające skuteczne i efektywne umacnianie danych powierzchni” - uzupełnia. Geokrata parkingowa jest zdecydowanie jednym z najlepszych sposobów na odnowienie terenu parkingowego, który nie tylko tworzy stabilną i trwałą, ale także przyjemną dla oka, konstrukcję.