Jak dobrać odpowiednie wycieraczki samochodowe?

29 grudnia 2021 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Każdego kierowcę w pewnym momencie czeka wymiana wycieraczek samochodowych. Według zaleceń wycieraczki samochodowe powinno wymienić się przynajmniej raz w roku. Są one jednym z głównych czynników odpowiadających za bezpieczeństwo podczas jazdy. Wycieraczki samochodowe mają również spory wpływ na komfort jazdy, szczególnie podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Jak dobrać odpowiednie wycieraczki samochodowe?
Jak dobrać odpowiednie wycieraczki samochodowe?

Niestety duża część kierowców nie dba o ich regularną wymianę. Problem ten pojawia się najczęściej, kiedy samochód jest rzadko używany, jeśli takie auto jest zaparkowane „pod chmurką” to niestety częsta rzadka używalność nie uchroni wycieraczek nawet przed powolniejszym niszczeniem.

Kiedy wymienić wycieraczki samochodowe?

Tak jak zostało wspomniane, zaleca się by wycieraczki wymieniać raz do roku. Jednak niekiedy ich wymiana jest potrzebna częściej, szczególnie jeśli pojawia się kilka ostrzegawczych sygnałów. Wycieraczki samochodowe potrzebują wymiany w momencie, w którym w centralnym polu widzenia zostaje jedna stała smuga lub więcej, a także kiedy smugi zostają na całej szerokości wycieranej powierzchni. Należy niezwłocznie dokonać ich wymiany, kiedy występują tarcie lub piszczenia oraz kiedy gumowa część robocza odrywa się od stelaża.

Od czego rozpocząć dobieranie wycieraczek samochodowych?

Przymierzając się do zakupu nowych wycieraczek samochodowych, najpierw warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat obecnie zamontowanych. Istotnymi informacjami na temat wycieraczek obecnych, które przydadzą się przy zakupie nowych egzemplarzy będą takie rzeczy jak na przykład: długość piór, które przyjmują różne parametry w zależności czy są zamontowane po stronie kierowcy, czy pasażera. Można dokonać wyboru zakupu tego samego modelu bądź zdecydować się na zmianę długości, co zdarza się dość rzadko. Przy oględzinach starych wycieraczek, warto zapoznać się także z system ich montażu. Największa część modeli, a co za tym idzie najczęściej spotykany jest montaż na wygodny haczyk. Jednak w starszych samochodach spotkać się można również z mocowaniem na śruby czy bagnet. Natomiast aerodynamiczne wycieraczki bezszkieletowe posiadają osobne sposoby łączenia.

Rynek motoryzacyjny proponuje dwa rozwiązania: wycieraczki aerodynamiczne (płaskie) oraz tradycyjne o szkieletowej budowie.

Wycieraczki aerodynamiczne

Wycieraczki płaskie są drożnym wyborem, który jednak jest bardziej wytrzymały i cechuje się przede wszystkim świetnym przyleganiem do szyby. Są one wykonane z mieszanki gumowej z dodatkiem grafitu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że najbardziej efektownie zbierają one wodę, nie pozostawiają po sobie smug i nie piszczą. Silniej dociskają do szyby, przez co efektywniej wykonują swoją pracę.

Wycieraczki tradycyjne

Modele tradycyjne inaczej zwane szkieletowymi to wybór zdecydowanie bardziej ekonomiczny od wycieraczek płaskich. Ich największą zaletą jest możliwość wymiany samego elementu gumowego, co pozwala na zadbanie o środowisko. Należy jednak wspomnieć, że tego typu wycieraczki samochodowe są bardziej podatne na uszkodzenia, szczególnie poprzez możliwość rdzewienia. Wykonane są one z różnych rodzajów kauczuków.

Wysokiej jakości wycieraczki samochodowe 

Zaopatrywać się w wycieraczki samochodowe warto jedynie w specjalistycznych sklepach, gwarantujących wysoką jakość produktów. Sklep Sambert oferuje szeroką gamę produktów, które pasują do pojazdów najpopularniejszych marek i modeli. Pomagamy również dobrać odpowiedni spersonalizowany produkt dla twojego pojazdu. Zapoznaj się z pełną ofertą na naszej stronie https://sambert.pl/wycieraczki-i-spryskiwacze