Jak bez leków zapobiegać cukrzycy?

2 czerwca 2022 | Artykuł sponsorowany | 4 min. czytania

Proces chorobowy związany z cukrzycą typu 2 (która prowadzi do zawałów serca, udarów i innych wyniszczających chorób) można spowolnić, a nawet częściowo odwrócić, kontrolując poziom glukozy we krwi. Nie zawsze musimy stosować w tym celu leki, szczególnie w początkowej fazie choroby.

Jak bez leków zapobiegać cukrzycy?
Jak bez leków zapobiegać cukrzycy?

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca to choroba, w której organizm nie wytwarza lub niewłaściwie wykorzystuje insulinę, hormon wytwarzany przez trzustkę. Kiedy pojawiają się problemy z insuliną, we krwi gromadzi się glukoza. Jej podwyższony poziom prowadzi właśnie do cukrzycy.

 

  • Poziom glukozy na czczo poniżej 100 jest uważany za normalny.

  • Stężenie glukozy na czczo między 100 a 125 sygnalizuje stan przedcukrzycowy.

  • Poziom glukozy na czczo 126 lub więcej oznacza, że ​​masz cukrzycę.

 

Chociaż „cicha”, przynajmniej na początku, cukrzyca może przekształcić się w straszną chorobę. Może znacznie zwiększyć ryzyko zawałów serca, udarów, choroby tętnic obwodowych, zaburzeń erekcji, ślepoty, neuropatii cukrzycowej, złego gojenia się ran i niewydolności nerek.

Dwa typy cukrzycy

Istnieją dwa główne typy cukrzycy – typ 1 (wrodzona) i typ 2 (nabyta). Cukrzycy typu 2 można praktycznie całkowicie zapobiec, zmieniając nasze nawyki żywieniowe i styl życia.

 

Cukrzyca typu 2 zwykle zaczyna się po 40. roku życia. Jednak z powodu epidemii otyłości u dzieci, coraz częściej diagnozuje się tę chorobę, w tym dzieci w wieku 10 lat, a czasami nawet młodszych.

Jak zmienić swoje życie, aby zapobiec cukrzycy typu 2?

 

Wszystkim tym dolegliwościom związanym z cukrzycą można zapobiec. Jest to bezpośredni rezultat naszego stylu życia – naszych siedzących nawyków i naszej diety w stylu zachodnim, pozbawionej pełnowartościowych, bogatych w błonnik pokarmów i pełnych fast foodów i innych wysokokalorycznych śmieci.

Więcej się ruszaj

Ruch sprawia, że tracimy nadprogramowe kilogramy, a także dotleniamy organizm. Jednym z prekursorów cukrzycy jest także otyłość, dlatego warto ćwiczyć i się codziennie ruszać. Nawet dłuższe spacery z psem, czy wysiadanie przystanek wcześniej, poprawi nasze zdrowie.

Odpowiednia dieta

Dieta jest bardzo ważna zarówno w kontekście ochrony nas przed cukrzycą, jak i również w kontekście leczenia cukrzycy. Pierwsze co nasuwa się na myśl, jeśli myślimy o cukrzycy, to, to, aby ograniczyć cukier i słodycze. I zgadza się. Jednak nie tylko cukier niekorzystnie zwiększa ryzyko cukrzycy. Aby zapobiec cukrzycy, warto często spożywać produkty z niskim Ig, czyli indeksie glikemicznym. Im wyższy indeks glikemiczny, tym dany produkt bardziej podnosi poziom glukozy. Istnieje wiele produktów z niskim indeksem glikemicznym, np. brokuły, papryka, ciecierzyca, fasola, orzeszki ziemne, ciemna czekolada, jogurt naturalny, sałata, orzechy nerkowca. Do diety antycukrzycowej, warto włączyć również pokarmy zawierające błonnik. Jest to ważne u osób, które już cierpią na cukrzycę. Badania wykazały, że stale przyjmowane produkty z błonnikiem obniżają poziom cukru we krwi. Kiedy tylko możesz, wybieraj warzywa, produkty pełnoziarniste i owoce zamiast słodkich przysmaków i chleba, bułek i innych produktów spożywczych wykonanych z rafinowanych ziaren.

Ogranicz lub rzuć palenie

 

Prawie jedna na sześć osób z cukrzycą to palacze. Palenie zwiększa ryzyko chorób serca, udaru, problemów z kontrolą poziomu cukru we krwi, utraty wzroku, uszkodzenia nerwów, problemów z nerkami, a nawet amputacji. Jeśli próbowałeś rzucić palenie w przeszłości, podejmij kolejną próbę. Pomocne może być doradztwo lub grupa wsparcia oraz produkty zastępujące nikotynę i leki, które pomagają kontrolować głód nikotynowy.

 

Monitoruj poziom cukru we krwi również w domu. Pamiętaj, aby sprawdzać poziom cukru we krwi tak często, jak zaleci lekarz.