Handel CFD. Czy warto?

12 października 2022 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Kontrakty CFD to jeden z najczęściej wybieranych przez początkujących inwestorów instrumentów. Czy słusznie? Sprawdźmy.

Handel CFD. Czy warto?
Handel CFD. Czy warto?

CFD to skrót od angielskiego contract for difference. Na język polski najtrafniej można przetłumaczyć go jako kontrakt na różnicę cenową. Umowy tego typu zakładają przeniesienie różnicy w cenie danego instrumentu w momencie zawarcia oraz rozwiązania. Prosty mechanizm działania, dostępność lewaru oraz różnorodność aktywów sprawiają, że kontrakty tego typu cieszą się dużym uznaniem wśród inwestorów.

Często sięgają po nie początkujący traderzy, ale są one również instrumentem używanym przez średnich i dużych graczy. Planując inwestycje w różne aktywa, najpewniej zetkniesz się z nimi już na początku swojej przygody. Zdobycie wiedzy na ich temat powinno więc być jednym z najważniejszych elementów merytorycznych przygotowań. Najważniejsze informacje na ich temat przedstawiamy w nowym artykule.

CFD – najważniejsze zalety

Duża popularność kontraktów CFD wśród inwestorów jest wynikiem kilku ważnych zalet tego instrumentu. Największe znaczenie mają:

  • proste zasady: w porównaniu do innych form inwestowania, handel CFD jest dość łatwy do opanowania. Niewielkie inwestycje w tym zakresie mogą więc stać się dobrym „poligonem doświadczalnym” i sposobem na efektywne budowanie inwestorskiego warsztatu;

  • mechanizm dźwigni finansowej: inaczej lewar. Rozwiązanie to pozwala handlować aktywami o wartości odpowiednio wyższej od kapitału. Brokerzy zarejestrowani na terenie Unii Europejskiej oferują dźwignię w maksymalnej wysokości 1:100;

  • szeroki wybór instrumentów bazowych: kontrakty CFD mogą być zawierane w oparciu o różne aktywa. Najczęściej są to pary walutowe i kryptowalutowe, ceny surowców, kursy akcji giełdowych itp.

Jak bezpiecznie inwestować w CFD?

Wspomniana dźwignia finansowa przez początkujących traderów jest postrzegana przede wszystkim jako sposób na zwielokrotnienie zysków. Należy jednak pamiętać, że w razie nieudanej inwestycji straty również będą proporcjonalnie większe. Nierozsądne inwestowanie może więc doprowadzić do do utraty całego kapitału, a nawet zadłużenia. Jak tego uniknąć? Kluczowe znaczenie ma unikanie podejmowania emocjonalnych decyzji (chęć odegrania się lub zbyt ryzykowne pozycje) oraz odpowiednie zarządzanie ryzykiem (w tym umiejętne stosowanie zleceń typu stop loss).

CFD – jak wygodnie handlować?

Skuteczność i wygoda handlu CFD w dużej mierze zależy od wyboru platformy transakcyjnej. Ta powinna cechować się przede wszystkim:

  • niskimi prowizjami i pozostałymi kosztami;

  • łatwymi wpłatami i wypłatami kapitału;

  • dostępnością wartościowych materiałów edukacyjnych oraz wsparciem eksperckim i technicznym;

  • dostępem do bezpłatnego rachunku demo - wypróbuj tutaj u jednego z brokerów.

Wybierając odpowiednią platformę transakcyjną, możecie w komfortowych warunkach poznać specyfikę inwestowania w CFD i dowiedzieć się, jak robić to skutecznie oraz bezpiecznie. Warto więc dokonać przemyślanego wyboru i dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety danej oferty.