Gaz ziemny a płynny - jakie są między nimi różnice?

28 września 2022 | Artykuł sponsorowany

Zarówno gaz ziemny, jak i gaz płynny są obecne w naszym codziennym życiu. Oba należą do tej samej rodziny węglowodanów i mogłoby się wydawać, że z łatwością można między nimi postawić znak równości. Prawda jest jednak zgoła inna - gaz ziemny znacząco różni się od gazu płynnego właściwościami fizycznymi, a także sposobami transportu i pozyskiwania. Na czym jeszcze polegają różnice między gazem ziemnym a płynnym? Jakie są cechy i rodzaje zastosowania tych surowców? O tym w poniższym artykule!

Gaz ziemny a płynny - jakie są między nimi różnice?
Gaz ziemny a płynny - jakie są między nimi różnice?

Gaz ziemny

Gaz ziemny jest surowcem, który występuje w naturalnie w pokładach podziemnych, znajduje się on w skorupie ziemskiej. Jest on mieszaniną gazów i pary, a ponadto zawiera spory dodatek metanu. Sposób wydobycia gazu ziemnego jest dość specyficzny - pozyskuje się go w trakcie tzw. odwiertów. Eksploatacja polega najpierw na wykonaniu głębokiego odwiertu pionowego, a później odwiertu poziomego. Zanim gaz ziemny trafi jednak do dalszego obiegu musi on zostać oczyszczony z niepożądanych substancji. Ten rodzaj gazu przeznaczony do użytku domowego wzbogacany jest o substancje, które nadają mu charakterystyczny, wyczuwalny zapach.

Gaz płynny

Gaz płynny LPG (skrót od ang. Liquefied Petroleum Gas) (znany jako propan butan) jest dwa razy cięższy niż powietrze. Przechowywany jako ciecz najczęściej stosowany jest jako źródło zasilania, ze względu na to, że czysto się spala, a jego produktami spalania są dwutlenek węgla i woda. Gaz płynny powstaje jako produkt uboczny powstający przy rafinacji ropy naftowej. W porównaniu do gazu ziemnego, który wymaga budowy rozległych rurociągów, gaz płynny można z powodzeniem skroplić pod niskim ciśnieniem, dzięki czemu duże jego ilości mogą być magazynowane w niewielkich rozmiarów zbiornikach.

Gaz płynny najczęściej znajduje zastosowanie jako:

  • paliwo w urządzeniach grzewczych, a także procesach przemysłowych

  • źródło zasilania sprzętów gospodarczych, również tych domowego użytku,

  • gaz nośny przeznaczony do kosmetyków w aerozolu,

  • paliwo silnikowe - autogaz.

Ostatnie zastosowanie jest zdecydowanie najczęściej spotykane - samochody z instalacją LPG do dziś kojarzone są z ekologią i sporą oszczędnością. Jeżeli zastanawiasz się, czy auto na gaz jest ciągle w cenie, mimo rosnących cen wszystkiego - wejdź na stronę Auto-Mar. Znajdziesz tam kalkulator LPG, dzięki któremu z łatwością obliczysz, czy instalacja LPG to inwestycja, która Ci się zwróci! Dodatkowo znajdziesz tam wszystkie informacje dotyczące montażu LPG w samochodzie osobowym.