Doskonały lek na stres istnieje? Skuteczne sposoby na wyciszenie nerwów

11 maja 2023 | Artykuł sponsorowany | 4 min. czytania

W obecnych czasach stres towarzyszy nam niemal na każdym kroku, a wyzwalające nerwową reakcję sytuacje w domu, pracy czy szkole są nagminne. Jak zwalczyć nieustanne napięcie, by nie przejęło nad nami kontroli? Jest na to wiele sposobów. Szczególnie pomocna będzie bezpieczna farmakoterapia.

Doskonały lek na stres istnieje? Skuteczne sposoby na wyciszenie nerwów
Doskonały lek na stres istnieje? Skuteczne sposoby na wyciszenie nerwów

Stres towarzyszy nam prawie na każdym kroku

Stres to nie tylko wyrzut hormonów, który długofalowo może bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Przewlekłe napięcie doprowadza do znaczącego obniżenia jakości życia na każdej płaszczyźnie – zawodowej, rodzinnej i towarzyskiej, a tkwiąc w nieustannym lęku oddajemy stery naszej egzystencji w ręce niewidzialnego wroga.

Czy idealny lek na stres istnieje?

Do reakcji stresowych mogą doprowadzać nie tylko obciążająca praca, nadmiar obowiązków czy złe relacje z bliskimi, ale również specjalne okazje i nagłe sytuacje jak ślub, śmierć bliskiej osoby czy pobyt w szpitalu. Długotrwałe leczenie również potrafi „dać w kość” pod względem stresu. Właśnie z tego powodu wiele osób decyduje się na to, by przyjąć lek uspokajający przed operacją i zdarza się, że szukają odpowiednich specyfików, które nie wchodzą w interakcję z innymi medykamentami.

Czy istnieje idealny lek na stres? Niestety, magiczna pigułka, która błyskawicznie usunie objawy napięcia, a przy tym nie wpłynie na naszą motorykę i jasność myślenia nie została jeszcze wynaleziona. Warto jednak posiłkować się lekami i suplementami, które stosowane regularnie i długofalowo pomogą w ograniczeniu reakcji stresowych, a przy tym nie uzależnią (jak ma to miejsce w przypadku leków psychotropowych na receptę). Szeroki asortyment specyfików obniżających napięcie nerwowe można znaleźć w aptekach internetowych jak wapteka.pl.

Stres może doprowadzić do poważnych chorób i bezsenności!

Stres ma znaczący wpływ na funkcjonowanie organizmu – powoduje wzrost ciśnienia krwi, przyspiesza tętno (osoby cierpiące na nerwicę potrafią mieć nieustannie wysoki puls), wywołuje napięcie mięśniowe i bóle głowy. Istnieje również wyraźna korelacja między stresem a chorobami układu trawiennego i krwionośnego. Napięcie nerwowe znacząco osłabia organizm i wpływa negatywnie na odporność.

Jednym z najtrudniejszych do pokonania skutków przewlekle nadszarpniętych nerwów jest bezsenność. Według badań cierpi na nią już połowa Polaków i stanowi trzecią najczęstszą przyczynę dolegliwości wśród chorób układu nerwowego – po bólach głowy i zaburzeniach lękowych – w walce z którą chorzy szukają fachowej pomocy medycznej.

Jaki środek nasenny wybrać? Niezwykle skuteczna w większości przypadków bezsenności jest melatonina – hormon produkowany przez szyszynkę, który reguluje nasz rytm dobowy. Niestety, niedobór melatoniny jest powszechny, a sami pogarszamy naszą sytuację przez uzależnienie od laptopów i smartfonów, emitujących światło niebieskie, które wpływa na zaburzenia rytmu snu i czuwania.

Warto zatem poszukać specyfiku, który posiada w składzie melatoninę w odpowiedniej dawce. Niezwykle skuteczne w łagodzeniu stanów napięcia towarzyszących bezsenności są też wyciągi z takich ziół jak kozłek lekarski, chmiel zwyczajny, melisa lekarska, ziele serdecznika czy passiflora. Można również zaopatrzyć się w olejek CBD, który stosowany z rozwagą poprawi jakość snu.

Leki to nie wszystko. Zmiana nawyków podstawą w walce ze stresem

Skuteczne radzenie sobie ze stresem nie może jednak kończyć się na regularnym przyjmowaniu nawet najskuteczniejszych leków czy ziołowych specyfików bez recepty. Nie wolno bowiem zapominać o relaksie, umiarkowanej aktywności fizycznej, prawidłowej diecie i uzupełnianiu składników odżywczych jak magnez, potas, witaminy D3, B6 czy B12. Warto również rozważyć przyjmowanie adaptogenów, czyli roślinnych substancji regulujących fizjologiczne procesy w ciele – najlepiej znaną w tej grupie jest ashwagandha.

Nauka zarządzania stresem i wypracowanie właściwych nawyków związanych z higieną snu to dziś klucze do życiowej równowagi – szczególnie, gdy stres blokuje nasze działania i rozwój, a bezsenność wpływa na funkcjonowanie w ciągu dnia.