Dlaczego warto założyć spółkę za granicą?

29 listopada 2023 | Aktualizacja: 30 listopada 2023 | Artykuł sponsorowany | 8 min. czytania

Rejestracja przedsiębiorstwa typu offshore może kojarzyć się z założeniem spółki w egzotycznym kraju i niekiedy rzeczywiście tak jest. W dobie globalizacji przedsiębiorcy mogą założyć spółkę praktycznie na całym świecie. Dla kogo takie rozwiązanie będzie atrakcyjne? Kiedy rejestracja spółki w innym kraju przyniesie korzyści, a kiedy może okazać się kiepskim pomysłem?

Dlaczego warto założyć spółkę za granicą?
Dlaczego warto założyć spółkę za granicą?

Kto decyduje się na zakładanie spółki za granicą?

Założenie spółki zagranicznej polega na utworzeniu podmiotu gospodarczego w innej jurysdykcji niż polska. Na prowadzenie działalności gospodarczej w innym kraju z reguły decydują się przedsiębiorcy, którzy:

  • dążą do optymalizacji obciążeń publicznoprawnych i płacą w Polsce wysokie podatki;
  • chcą wykorzystać korzystne regulacje prawne pozwalające np. na nieprowadzenie księgowości czy ominięcie obowiązku składania sprawozdań rocznych;
  • poszukują zagranicznych kontrahentów;
  • dążą do zachowania anonimowości realizowanych operacji finansowych.

W wielu krajach proces rejestracji spółki w znacznym stopniu przypomina procedurę znaną z polskiego kodeksu spółek handlowych, a poszczególne formy prawne w różnych państwach są do siebie zbliżone. Między innymi z tego względu największą popularnością wśród przedsiębiorców planujących rejestrowanie firmy w innym kraju cieszą się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Identyfikacja optymalnej formy organizacyjno-prawnej ma kluczowe znaczenie dla powodzenia biznesu. Często różnice pomiędzy poszczególnymi jurysdykcjami są subtelne i mogą dotyczyć np. wymagań dla otwarcia rachunku bankowego dla spółki, minimalnego kapitału zakładowego lub maksymalnej liczby udziałowców. Samodzielna identyfikacja porządku prawnego jest bardzo trudna.

Korzyści z prowadzenia działalności gospodarczej za granicą

Założenie spółki za granicą niesie ze sobą wiele benefitów pod warunkiem, że zostało dobrze przemyślane. Na jakie korzyści z prowadzenia biznesu offshore mogą liczyć przedsiębiorcy?

Optymalizacja podatkowa

Mniejsze obciążenia finansowe to najczęściej spotykane uzasadnienie dla tworzenia spółek offshore. Wiele krajów - nie tylko tych egzotycznych, ale także położonych w obrębie Unii Europejskiej oferuje niższe stawki podatkowe niż polski ustawodawca. Dla spółek kluczowe znaczenie ma podatek dochodowy (CIT) oraz podatek od wartości dodanej (VAT). Optymalizację podatkową można jednak rozumieć bardzo szeroko, w tym także na płaszczyźnie:

  • podatku od nieruchomości;
  • podatku od zysków kapitałowych;
  • podatku od wynagrodzenia dyrektorów;
  • podatku u źródła.

Niższe zobowiązania publiczno-prawne to nie wszystko. Założenie spółki za granicą daje często dostęp do ulg i zwolnień podatkowych. Niekiedy zyski finansowe nie dotyczą wprost niższych podatków, ale np. możliwości uniknięcia płacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Kraj wybierany do optymalizacji podatkowej powinien uwzględniać strategię działania konkretnej spółki. Podmioty, które często wypłacają dywidendę, mogą zdecydować się na Słowację, której prawo przewiduje 7-procentową stawkę podatku od dywidendy. Z kolei system prawny Guernsey w ogóle nie przewiduje podatku od zysków kapitałowych, spadków, ani VAT.

Zaangażowanie zagranicznych inwestorów

Rejestracja spółki w innym kraju otwiera dla przedsiębiorcy nowe rynki zbytu. Dla prężnie rozwijającej się firmy może to okazać się niepowtarzalną okazją do zwiększenia obrotów i dotarcie do nowych segmentów klientów.

Przedsiębiorstwo zarejestrowane w danym kraju ma szansę rywalizować na równi z podmiotami obecnymi na lokalnych rynkach, nie jest już firmą zagraniczną, której klienci boją się zaufać.

Mniej formalności dla przedsiębiorców

Założenie spółki za granicą może stwarzać dla przedsiębiorców korzystne środowisko do prowadzenia biznesu poprzez ograniczenie formalności do niezbędnego minimum. W wielu krajach (np. Estonii) istnieje możliwość zarejestrowania firmy całkowicie on-line, a także zarządzania nią z wykorzystaniem wirtualnego biura. W rzeczywistości więc wspólnicy mogą operować biznesem z dowolnego miejsca na świecie. Nie musi nim być państwo rejestracji spółki.

Dobrym przykładem kraju, który stawia minimalne wymagania zagranicznym przedsiębiorcom, są Kajmany. Ich system prawny nie przewiduje obowiązku składania sprawozdań finansowych, a także organizowania corocznych zgromadzeń wspólników. Od spółki wymaga się jedynie przygotowywania raportu rocznego (ang. Annual Report).

Zakładanie spółek za granicą jako gwarancja anonimowości

Wybór spółki zagranicznej może też pozwalać na zachowanie daleko idącej anonimowości wspólników. Wspomniane wcześniej Kajmany pozwalają na założenie podmiotu bez podawania szczegółowych informacji o wspólnikach w lokalnym rejestrze spółek. Nie ma również konieczności ujawniania personaliów właścicieli podmiotu. Do publicznej wiadomości podaje się w zasadzie jedynie nazwę i siedzibę spółki.

Możliwość zachowania anonimowości pozwala na bezpieczne przeprowadzanie operacji gospodarczych.

Łatwiejsze prowadzenie działalności regulowanej

Większość państw wyodrębnia określone rodzaje działalności gospodarczej, dla których wymagane jest uzyskanie zezwolenia, licencji lub koncesji od państwa. Ta reglamentacja ma na celu dopuszczenie do rynku wyłącznie podmioty spełniające określone kryteria, np. finansowe, organizacyjne lub kompetencyjne. W ten sposób państwo dba o jakość świadczonych usług.

Do typowych rodzajów działalności poddanych reglamentacji zalicza się m.in. usługi transportowe, turystyczne, a także związane z rynkiem finansów, jak bankowe lub ubezpieczeniowe.

Warto zdawać sobie sprawę, że dla przedsiębiorców w poszczególnych krajach wymagania dla tego samego rodzaju działalności reglamentowanej mogą być inne. Przedsiębiorcy planujący prowadzenie biznesu poddanego ograniczeniom powinni zorientować się, w którym kraju najłatwiej będzie spełnić wymagania formalne. Jako przykład można podać licencję transportową, którą w Czechach jest łatwiej zdobyć, niż w Polsce.

Tańsze prowadzenie działalności gospodarczej

Polscy przedsiębiorcy często decydują się na redukcję wolumenu zatrudnienia z uwagi na wysokie koszty z tym związane. Za granicą koszt wynajęcia pracowników może wyglądać zupełnie inaczej. Obciążeń nakładanych na spółkę z reguły bywa mniej i są one niższe. Przeniesienie biznesu za granicę może okazać się szansą na zwiększenie wydajności firmy.

Przejrzysty system prawny

Niestabilny i mało przejrzysty system prawny stanowi jedną z barier hamujących rozwój polskich przedsiębiorców. Wybór obcej jurysdykcji może rozwiązać ten problem. Ustawodawstwo wielu państw zmienia się znacznie mniej dynamicznie niż nasze rodzime przepisy, a także w bardziej przewidywalny sposób. Pozwala na to planowanie działalności gospodarczej na wiele lat do przodu.

Jak przygotować się do założenia spółki za granicą?

Przed podjęciem decyzji o utworzeniu spółki offshore należy starannie wybrać odpowiednią jurysdykcję i upewnić się, że oferowane przez nią przepisy oferują pożądane rozwiązania. Niezbędne też okazuje się zrozumienie przynajmniej głównych założeń leżących u podstaw lokalnego systemu podatkowego oraz prawa spółek.

Pominięcie tej analizy może doprowadzić do sytuacji, w której z prowadzonej działalności nie będzie zysków, a jedynie straty i komplikacje natury formalnej.

Warto również z wyprzedzeniem zapoznać się z regulacjami przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu, czyli AML/CFT (ang. Anti-Money Loundering/Counter Financing of Terrorism). Jest ona wdrażana przez coraz większą liczbę krajów i obowiązuje m.in. banki oraz inne instytucje finansowe, które z pewnością będą:

  • analizowały aktywność spółki na koncie bankowym;
  • żądały dokumentów źródłowych na potwierdzenie transakcji;
  • identyfikowały transakcje uznane za podejrzane.

Między innymi ze względu na procedury AML/CFT spółki offshore nie powinno się traktować jako sposób na ukrywanie operacji gospodarczych.

Alternatywą dla założenia nowego podmiotu może być przeniesienie spółki za granicę lub nabycie gotowej osoby prawnej. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale także wady.

Jak bezpiecznie założyć spółkę za granicą?

Rejestracja firmy za granicą to złożony proces. Realizacja działalności poza granicami Polski wymaga nie tylko znajomości kultury biznesowej w danym kraju, ale też doskonałego rozeznania w przepisach - podatkowych, prawa handlowego oraz sektorowych, odnoszących się do konkretnego rodzaju działalności gospodarczej.

Aby możliwie szybko przejść przez wszystkie formalności na etapie rejestracji firmy oraz bieżącego prowadzenia biznesu, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Kancelaria Oniszczuk & Associates wspiera zakładanie spółek za granicą oraz oferuje przedsiębiorcom kompleksową obsługę prawną