Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy ds. kredytów?

15 listopada 2023 | Aktualizacja: 16 listopada 2023 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Wzięcie kredytu gotówkowego na dużą sumę wymaga dogłębnego zapoznania się z ofertami banków i oceny własnych możliwości finansowych. Bez doświadczenia ryzykuje się dokonaniem niewłaściwego wyboru. Na szczęście można go uniknąć, korzystając z profesjonalnego doradztwa. Przed podpisaniem umowy warto wiedzieć, czym zajmuje się taka osoba.

Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy ds. kredytów?
Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy ds. kredytów?

Na czym polega pomoc doradcy ds. kredytów?

Profesjonalne doradztwo kredytowe to odpowiedź na potrzeby klientów banków, którzy (jak najbardziej słusznie) obawiają się zaciągnięcia niekorzystnego zobowiązania. Dzięki usługom świadczonym przez osoby będące na bieżąco z rynkowymi trendami dużo łatwiej wybrać właściwą ofertę. W ten sposób zainteresowany pożyczeniem pieniędzy konsument oszczędza czas, który musiałaby poświęcić na poszukiwanie różnych promocji i porównywanie ich.

Co ważne, niezależny doradca kredytowy to osoba, której celem jest autentyczna pomoc, a nie zachęcenie do przyjęcia tej lub innej opcji. Nie należy tego jednak rozumieć jako całkowitej bezinteresowności. Wynagrodzenie zawodowe doradcy zależy od tego, czy jego klient otrzyma kredyt. Z tego właśnie powodu jego cel to znalezienie oferty dopasowanej nie tylko do wymagań, ale i zamożności kredytobiorcy.

Wyszukiwanie propozycji bankowych przez doradcę to dla klienta podwójny zysk. W ten sposób szansa na pozyskanie najlepszego kredytu znacznie wzrasta. Dodatkowo konsument dostaje możliwość wglądu w wiele ofert od różnych banków. Daje to szansę wyboru między produktami finansowymi o niezwykle odmiennym stopniu opłacalności. Zdarza się, że koszt takiej obsługi (a więc pełna suma, którą przyjdzie spłacić) jest nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych wyższy niż u konkurencji.

Najważniejsze pytania do doradcy kredytowego

Miara skuteczności doradztwa kredytowego to wiedza osoby udzielającej wskazówek. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzić jej doświadczenie. Poza tym w wyborze doradcy warto wspierać się rekomendacjami. Najlepiej więc spytać członków rodziny oraz znajomych, czy znają kogoś godnego polecenia.

Oprócz tego już na początku trzeba dowiedzieć lub spytać się doradcy, z iloma bankami współpracuje. Dlaczego to takie ważne? Osoba wykonująca ten zawód to ktoś więcej niż tylko człowiek prezentujący oferty. Te, choć zajęłoby to sporo czasu, klient wyszuka samodzielnie. 

Doradca może jednak więcej, czyli wobec tego stać się pełnomocnikiem konsumenta i pośredniczyć w procesie udzielania kredytu. Współpraca z danym bankiem daje mu większe pole do negocjacji w imieniu kredytobiorcy. Wniosek z tego wydaje się prosty: im więcej instytucji z nim kooperuje, tym większa jest szansa na znalezienie najlepszej propozycji.

Należy też pamiętać, że doradztwo kredytowe wymaga szczerości z obu stron. Z tego powodu nie wolno podawać nieprawdziwych informacji o swoich dochodach. Ich zawyżenie nie przyniesie żadnego pozytywnego skutku, a jedynie kłopoty ze spłatą. Po podaniu wysokości zarobków można przejść do kolejnych pytań, przede wszystkim o maksymalną sumę kredytu, okres spłaty, kwotę pojedynczej raty, całkowity koszt zobowiązania i konieczność ubezpieczenia długu.