Czym jest praca freelancera i jak działa

21 grudnia 2023 | Aktualizacja: 22 grudnia 2023 | Artykuł sponsorowany | 7 min. czytania

Freelance to forma pracy zdalnej, w której specjalista nie ma pracodawcy i bezpośrednio współpracuje z różnymi klientami. Zwykle freelancerzy pracują na platformach online, gdzie zarówno zleceniodawcy, jak i wykonawcy mogą się znaleźć.

Czym jest praca freelancera i jak działa
Czym jest praca freelancera i jak działa

Freelance to forma pracy zdalnej, w której specjalista nie ma pracodawcy i bezpośrednio współpracuje z różnymi klientami. Zwykle freelancerzy pracują na platformach online, gdzie zarówno zleceniodawcy, jak i wykonawcy mogą się znaleźć.

Praca freelancera wygląda następująco:

1. Specjalista wybiera platformę freelancerską i rejestruje się. Na tym etapie wykonawca wybiera swoją dziedzinę działalności i wypełnia profil.

2. Codziennie zleceniodawcy publikują projekty na platformie. Wykonawca, ustawiając filtrowanie projektów związanych z jego specjalizacją, może zacząć przeglądać dostępne zadania.

3. Freelancer odpowiada na projekt, który jest gotów wykonać. Zazwyczaj platforma freelancerska pozwala wykonawcy przedstawić swoje usługi klientowi, podając terminy i koszty wykonania pracy.

4. Spośród wszystkich freelancerów, którzy odpowiedzieli na dane zlecenie, zleceniodawca wybiera jednego wykonawcę.

5. Kolejnym krokiem jest uzgodnienie warunków współpracy. Klient i specjalista omawiają szczegóły projektu, terminy i koszty. Kiedy wszystkie szczegóły zostaną ustalone, specjalista może rozpocząć pracę nad zadaniem.

Po zakończeniu pracy klient sprawdza i, jeśli to konieczne, prosi o poprawki. Po zakończeniu projektu freelancer otrzymuje wynagrodzenie za swoje usługi.

Wypłata wynagrodzenia może odbywać się różnymi sposobami. Na przykład na platformie Freelancehunt istnieje system bezpiecznej płatności przez Sejf. Działa to w ten sposób: po uzgodnieniu wszystkich szczegółów zamówienia klient rezerwuje środki na platformie. Freelancer może otrzymać płatność dopiero po zakończeniu pracy i jej sprawdzeniu przez klienta. Jeśli wykonawca rezygnuje z projektu, środki zostaną zwrócone klientowi. W przypadku, gdy praca zostanie wykonana zgodnie z terminem i zgodnie z wymaganiami, ale klient odmawia płatności, środki zostaną przekazane wykonawcy (zazwyczaj po konsultacji z administracją). Taki system płatności zapewnia bezpieczne warunki współpracy zarówno dla klienta, jak i wykonawcy.

Jak wybrać platformę do pracy freelancerskiej i specjalizację

Dostępność zleceń i bezpieczeństwo współpracy zależą od wybranej platformy freelancerskiej. W Polsce istnieje kilka dużych platform dla freelancerów: Freelancehunt, useme.pl i inne. Wybierając platformę do pracy na zleceniu, należy kierować się następującymi kryteriami:

1. Liczba zleceniodawców i dostępnych projektów. Im więcej zleceniodawców i projektów, tym lepiej dla wykonawcy.

2. System bezpiecznej płatności. Zapewnia on ochronę freelancerów przed nieuczciwymi klientami i oszustwem.

3. Obecność arbitrażu do rozstrzygania sporów między klientem a freelancerem. Profesjonalny arbitraż pomaga przywrócić sprawiedliwość, gdy jest to konieczne.

4. Konieczność płacenia za subskrypcję w celu pracy. Na niektórych platformach freelancerskich freelancerzy nie mogą zostawić opinii na projektach o wysokim budżecie bez subskrypcji. Takie platformy lepiej omijać. Jeśli na platformie jest subskrypcja, powinna ona zapewniać dodatkowe korzyści, a nie być obowiązkowa do pełnoprawnej pracy.

5. Możliwość otrzymania Faktury do księgowania w kosztach firmy

6. Formułowanie Umowy o Dzieło dla wykonawcy oraz rozliczanie podatku PIT

Jeśli jesteś specjalistą w jednym z dostępnych na platformach obszarów (programowanie, tłumaczenie tekstu itp.), to świetnie. Możesz wypełnić swój profil i od razu zacząć szukać pierwszego projektu.

Co zrobić, jeśli nie ma dostępnego na platformie kierunku, w którym można by zastosować swoje umiejętności zawodowe? W takim przypadku należy wybrać nową dziedzinę działalności. Do najpopularniejszych obecnie kierunków na platformach freelancerskich należą programowanie, praca z tekstem, projektowanie i kreatywne zajęcia, architektura, marketing internetowy.

Jeśli zależy Ci na szybkim zarabianiu, warto wybrać specjalność o niskim progu wejścia i stosunkowo krótkim czasie nauki. Na przykład może to być pisanie tekstów, tłumaczenia, projektowanie stron internetowych, tworzenie materiałów reklamowych. Wiedzę i umiejętności potrzebne do tego celu można zdobyć poprzez kursy lub samodzielne naukę.

Tworzenie profilu i portfolio na platformie freelancerskiej

Profil freelancerа to jeden z najskuteczniejszych narzędzi do przyciągania nowych klientów. Pomaga on przedstawić umiejętności, poziom profesjonalizmu i doświadczenie. Ważne jest, aby wypełnić swój profil jak najbardziej szczegółowo. Oto kilka zasad tworzenia profesjonalnego profilu, który pomoże przyciągnąć klientów:

1. Szczegółowo opisz swoje doświadczenie zawodowe. Wskaż, gdzie i nad jakimi projektami pracowałeś. To pomoże potencjalnemu klientowi lepiej ocenić Twój poziom profesjonalizmu.
2. Opisuj swoje umiejętności zawodowe klarownie i wyczerpująco. Czytając te informacje, klient powinien zrozumieć, w czym dokładnie Twoje umiejętności mogą być dla niego przydatne.
3. Podaj dodatkowe usługi, które oferujesz klientom. Staną się one również Twoją przewagą konkurencyjną.
Dla freelancerów bardzo istotne jest stworzenie atrakcyjnego portfolio. W portfolio powinny znaleźć się tylko prace o najwyższej jakości, którymi jesteś naprawdę dumni. Nie tylko dodawaj linki lub wizualne przykłady, ale także dokładnie opisuj wykonane prace.

Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia, do portfolio warto dodać próbne prace. W opisie koniecznie podaj technologie i umiejętności, które były potrzebne do realizacji projektu.

Profil trzeba regularnie rozwijać i aktualizować, dodając nowe prace i opisując zdobyte umiejętności zawodowe. Ważne jest również podnoszenie rankingu profilu. Na większości platform freelancerskich zależy to od liczby wykonanych zleceń, wypełnienia profilu, opinii i ocen od klientów. Im wyższa ocena, tym większa szansa na otrzymanie zleceń.

Kolejnym krokiem jest określenie kosztów świadczonych usług. Aby ustawić własne oferty, warto zaznajomić się z rynkiem freelancerskim. Zwróć uwagę, jakie ceny obowiązują w topie i jakie oferty są przyjęte przez freelancerów o takim samym poziomie profesjonalizmu i ocenach. Należy również uwzględnić, że koszty mogą się zmieniać w zależności od skomplikowania projektu i dodatkowych usług, które zamawia klient.

Wyszukiwanie klientów i projektów

Na platformach dostępne są projekty o różnym stopniu trudności. Należy zostawiać ofertę tylko wtedy, gdy masz pewność, że możesz sobie poradzić z danym zadaniem. W swojej ofercie trzeba przedstawić siebie i swoje usługi w odpowiedni sposób. Oto kilka wskazówek, które pomogą napisać odpowiednie recenzje:

  1. Twoja wiadomość powinna być grzeczna, dlatego zaczynaj ją od neutralnego pozdrowienia, na przykład "Dzień dobry".
  2. Po pozdrowieniu przedstaw się i zaproponuj swoje usługi klientowi. Podaj, w czym dokładnie Twoje umiejętności pomogą w wykonaniu zadania. Jeśli miałeś już do czynienia z podobnym projektem, koniecznie podkreśl to w swojej ofercie. Dla początkujących freelancerów bez ocen i doświadczenia konkurencyjnymi zaletami mogą być cena i dodatkowe usługi.
  3. Warto podać aktualny termin realizacji i koszty projektu.

Twoja wiadomość powinna być napisana w taki sposób, aby klient od razu zrozumiał, że nie jest to odpowiedź szablonowa i że dokładnie zapoznałeś się z opisem projektu.

Aby otrzymać pozytywną opinię o swojej pracy i przekształcić nowego klienta w stałego zleceniodawcę, ważne jest zawsze pracować na najwyższym poziomie i profesjonalizmie. Dokładnie zapoznaj się z opisem projektu, słuchaj wymagań i życzeń klienta i nie krępuj się zadawać dodatkowych pytań.