Czym jest konto oszczędnościowe?

30 grudnia 2022 | Aktualizacja: 5 stycznia 2023 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Nie każdej osobie konto bankowe wystarcza do gromadzenia i wydawania pieniędzy.

Czym jest konto oszczędnościowe?
Czym jest konto oszczędnościowe?

Niektórzy chcą je dodatkowo pomnażać, ale bez konieczności umieszczania ich na lokacie i zamrażania na okres od kilku miesięcy do kilku lat. Konto oszczędnościowe jest świetnym wyborem dla każdego, kto chce pomnażać swoje pieniądze, ale także mieć do nich dostęp.

Konto oszczędnościowe z reguły jest lepiej oprocentowane niż podstawowy rachunek osobisty, który w niektórych ofertach jest zupełnie nieoprocentowany. Konto oszczędnościowe jest alternatywą dla konta osobistego i lokaty bankowej. Pieniądze wpłacane na konto są oprocentowane i pracują w czasie. Im dłużej utrzymuje się określone saldo rachunku, tym większą kwotę można zarobić.

W jaki sposób działa konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to rodzaj rachunku bankowego, który pozwala na gromadzenie oszczędności i zarabianie na odsetkach od nich. Konta te są zwykle lokowane na dłuższy okres, ponieważ oferują wyższe stopy procentowe niż standardowe konta osobiste. Banki czasami wymagają, aby użytkownicy uiszczali określone opłaty miesięczne lub roczne, tak by utrzymać aktywne konto oszczędnościowe. Większość banków wprowadziła ograniczenia dotyczące liczby transakcji, jakie można wykonać z konta oszczędnościowego w ciągu miesiąca. Umożliwiają one gromadzenie środków i zapewniają bezpieczeństwo depozytu oraz większe oprocentowanie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego?

Na rynku jest dostępnych wiele ofert kont oszczędnościowych i praktyczne każdy Polak może sobie pozwolić na założenie takiego rachunku. Mnogość ofert sprawia, że wybór najkorzystniejszego z nich jest sporym wyzwaniem. Na szczęście w Internecie możemy znaleźć ranking kont oszczędnościowych w portalu KontoManiak. Jednocześnie warto wiedzieć o kilku najważniejszych aspektach kont oszczędnościowych.

Wysokość oprocentowania

To od niego zależy, o ile powiększy nam się stan konta. Im jest ono wyższe, tym będzie to dla nas korzystniejsze. Pamiętajmy, że zarobione w ten sposób pieniądze pomniejszane są o wartość podatku, a także że banki najczęściej podają oprocentowanie w skali roku. Jeśli wynosi ono 8%, a kapitalizacja jest miesięczna, to otrzymamy z tego 1/12.

Tryb kapitalizacji

Tryb kapitalizacji warunkuje to, jak często dopisywane będą odsetki do kapitału. Najczęściej jest ona miesięczna, ale są także banki, które oferują rachunek z kapitalizacją dzienną. Z reguły czym częściej odsetki dopisywane są do rachunku konta, tym jest to korzystniejsze dla klienta.

Warunki wpłaty i wypłaty środków na konto

Kolejnym ważnym aspektem jest koszt wpłacania oraz wypłacania środków z konta oszczędnościowego. Jeśli potrzebujemy konta, z którego będziemy chcieli wypłacać i wpłacać pieniądze kilka razy w miesiącu, nie zarobimy na nim, jeśli każdy przelew będzie wymagał uiszczenia opłaty.

Wybór konta oszczędnościowego to spore wyzwanie. Musimy sprawdzić wiele ofert i dobrać najkorzystniejszy rachunek dla nas. Warto poświęcić dłuższą chwilę na decyzję, tak by później cieszyć się możliwie wysokim zarobkiem.