Czym jest dach fotowoltaiczny 2w1 i dlaczego jest przyszłością energetyki? Zintegrowane dachy fotowoltaiczne – zalety, o których musisz wiedzieć!

9 marca 2023 | Artykuł sponsorowany | 5 min. czytania

Dach fotowoltaiczny 2w1, określany też jako dach solarny 2w1, to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na podwójne wykorzystanie dachu – jako źródła energii słonecznej oraz klasycznie – jako ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Za chwilę dowiesz się, jak działa dach fotowoltaiczny oraz dlaczego jest lepszy od tradycyjnych paneli.

Czym jest dach fotowoltaiczny 2w1 i dlaczego jest przyszłością energetyki? Zintegrowane dachy fotowoltaiczne – zalety, o których musisz wiedzieć!
Czym jest dach fotowoltaiczny 2w1 i dlaczego jest przyszłością energetyki? Zintegrowane dachy fotowoltaiczne – zalety, o których musisz wiedzieć!

Dzięki temu, że w przypadku dachów solarnych 2w1 panele fotowoltaiczne są integralną częścią pokrycia dachu, zaoszczędzisz na kosztach instalacji, zwiększysz efektywność produkcji energii elektrycznej oraz zapewnisz swojej nieruchomości niezwykle estetyczny wygląd, czego nie oferują dachy pokryte tradycyjnymi panelami. Zintegrowany dach fotowoltaiczny daje zresztą o wiele więcej korzyści oraz znakomicie wpisuje się w trendy ekologiczne i energetyczne przyszłości. Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na tę innowacyjną technologię, która od 2028 roku, czyli od momentu wdrożenia dyrektywy unijnej dotyczącej budowy domów zeroemisyjnych, może stać się wręcz koniecznością.

solroof-dzialaniesystemu.jpg

Dach solarny 2w1 – czym różni się od tradycyjnych paneli fotowoltaicznych?

Największą różnicą między dachem fotowoltaicznym 2w1 a tradycyjnymi panelami jest to, że dach solarny jest systemem modułowym, a panele fotowoltaiczne stanowią jego integralną część. Dzięki temu nie montujesz najpierw poszycia dachowego, a dopiero na nim paneli fotowoltaicznych, a robisz to za jednym zamachem. Dużym ułatwieniem jest też to, że dachy fotowoltaiczne 2w1 „kładzie” dekarz, a nie elektryk, oszczędzasz więc na kosztach ekipy.

Największe zalety dachów solarnych na przykładzie systemu Solroof

Estetyka i spójna forma – panele fotowoltaiczne zintegrowanego dachu solarnego, czyli w przypadku marki Solroof moduły FIT VOLT, mają te same wymiary co moduły pokrycia dachowego FIT – daje to jednolity, atrakcyjny wizualnie wygląd całej płaszczyzny dachu. Dodatkowo producent usunął z paneli nieestetyczne ramki, widoczne połączenia oraz ukrył okablowanie.

Ekologia i produkcja kontrolowana przez UE – przy tworzeniu dachów fotowoltaicznych Solroof wykorzystywana jest stal Green Steel oraz inne materiały podlegające recyclingowi. Do tego zintegrowane dachy fotowoltaiczne Solroof powstają na terenie UE oraz podlegają jej wyśrubowanym normom dotyczącym emisyjności budynków i wpływu na środowisko naturalne.

Maksymalna wydajność energetyczna – w dachach solarnych Solroof wykorzystano technologię SolarEdge, dzięki której wydajność paneli nie zmniejsza się nawet w przypadku czasowego zacienienia oraz zabrudzeń, jak dzieje się w przypadku klasycznych paneli. Drugi innowacyjny system, czyli Safe DC™, odpowiada z kolei za zagrożenia spowodowane przepięciami prądu i obniża temperaturę pracy paneli, wydłużając ich żywotność.

Jeden system/jeden montaż/jedna gwarancja/jeden serwis – dzięki temu, że dachy Solroof stanowią system dachowo-fotowoltaiczny, montuje je jedna ekipa dekarska, trzydziestoletnia gwarancja obowiązuje na cały system, który serwisowany jest także przez jednego, pierwotnego wykonawcę.

Wygodna obsługa i monitorowanie pracy – dach fotowoltaiczny Solroof obsługuje się za pomocą intuicyjnej aplikacji, która umożliwia również stały podgląd pracy modułów Fit Volt, ilość wytwarzanej przez nie energii oraz zużycie jej przez budynek w czasie rzeczywistym.

Solroof Hub – to wyjątkowa funkcjonalność, która pozwala na wygodne zintegrowanie całego systemu urządzeń elektrycznych z dachem fotowoltaicznym, którym zasilać możesz także banki energii, pompy ciepła czy ładowarki do pojazdów elektrycznych.

Zintegrowany dach fotowoltaiczny – mini przegląd możliwości dostępnych na polskim rynku

Oprócz opisanego wyżej systemu solarnego Solroof, w Polsce kupić możesz także między innymi dachy fotowoltaiczne takich marek, jak SunRoof, Solar Roof czy myRoof. Jak wypadają one w porównaniu z produktem Solroof? Solar Roof jest dobrym rozwiązaniem, jednak panele fotowoltaiczne naklejane są tu na gotowy, położony dach, co wiąże się ze sporym ryzykiem popełnienia błędów montażowych. Z kolei szwedzki SunRoof sto w zasadzie dach wykonany z paneli fotowoltaicznych co widać po wykonanych realizacjach dostępnych na stronie www gdzie połać dachu wykonana z paneli fotowoltaicznych uzupełniona jest dachówką czy też blachą na rąbek innych producentów.. Powoduje to spore utrudnienie w postaci konieczności zaprojektowania dachu dopasowanego do wymiarów paneli. Podobne rozwiązanie stosuje myRoof i podobnie dochodzi tu jeszcze problem szczelności dachu w kontekście rozszerzalności temperaturowej. A warto zaznaczyć, że na dachach w Polsce roczna amplituda temperatur osiąga nawet 80 stopni Celsjusza. Dach w końcu powinien być z definicji szczelny.

Podsumowując – zintegrowany dach fotowoltaiczny to wyjątkowo innowacyjne rozwiązanie, które dzięki opisanym wyżej zaletom jest technologią znacznie przewyższającą tradycyjne panele. Przy wyborze zestawu dla siebie warto wziąć pod uwagę różnice pomiędzy produktami poszczególnych marek obecnych na polskim rynku, ponieważ mogą one okazać się kluczowe dla trwałości i komfortu użytkowania dachu solarnego.