Czy opłaca się jeszcze zawarcie ugody frankowej z bankiem?

22 sierpnia 2023 | Aktualizacja: 23 sierpnia 2023 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Sprawy frankowiczów nie cichną. Coraz więcej kredytobiorców decyduje się na proces sądowy. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy jednak skupić się na ugodach z bankami, chcemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy takie rozwiązanie nadal może być opłacalne dla frankowicza. Czytaj dalej, jeśli interesuje cię temat ugód frankowych.

Czy opłaca się jeszcze zawarcie ugody frankowej z bankiem?
Czy opłaca się jeszcze zawarcie ugody frankowej z bankiem?

Proces frankowy czy ugoda z bankiem, co wybrać?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepsza jest ugoda, czy może proces frankowy. Sprawy frankowe mogą być skomplikowane, warto zasięgnąć opinii eksperta, np. prawników z kancelariakredytobiorcy.pl. Prawnicy i radcy prawni przeanalizują umowę kredytową frankowicza i podpowiedzą, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w danej sytuacji. Można jednak powiedzieć, że frankowicz ma wybór, jeśli zależy mu na szybkim zakończeniu sprawy, powinien on zastanowić się nad ugodą frankową. A jeśli w umowie znajdują się klauzule abuzywne, to może rozważyć unieważnienie umowy kredytowej.

Komisja Nadzoru Finansowego a ugoda frankowa

Komisja Nadzoru Finansowego sugeruje frankowiczom zawieranie ugód, co więcej zaproponowała ona także warunki, na jakich mogłyby opierać się ugody z bankami. Warunki ugodowe, które dostarcza KNF, opierają się na przekształceniu kredytu walutowego na złotówkowy, niestety banki często proponują przewalutowanie po zaproponowanym kursie, a nie np. po średnim kursie NBP z dnia zawarcia umowy kredytowej.

Obecnie Komisja Nadzoru Finansowego pracuje nad tzw. ustawą frankową, która miałaby regulować sprawy kredytów frankowych. Trzeba jednak pamiętać, że KNF nie ma inicjatywy ustawodawczej, więc do takiej ustawy frankowej może nigdy nie dojść.

Czy ugoda frankowa z bankiem jest korzystna? 

Trudno jest stwierdzić, czy ugoda z bankiem może być korzystna, a to dlatego, że liczba wygranych spraw frankowych w sądzie ciągle rośnie, odsetek wygranych spraw jest wysoki. Banki chętnie proponują ugody, są one jednak odrzucane z powodu niekorzystnych warunków. Większość frankowiczów odrzuca możliwość ugody z bankiem i woli skierować sprawę o unieważnienie kredytu do sądu.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że każdy przypadek należy oceniać indywidualnie, warto by na umowę kredytową w sprawie zobowiązania we frankach spojrzał prawnik. Pomoże on przeanalizować umowę kredytową, jak i warunki ugody z bankiem, co więcej ma on możliwość negocjowania ugody z bankiem w imieniu Frankowicza.

Jakie banki proponują ugody kredytobiorcom frankowym?

Obecnie wiele znanych banków oferuje ugody z frankowiczami, zawrzeć ugodę mogą klienci następujących banków:

  • Pekao,
  • BOŚ,
  • PKO BP,
  • Santander,
  • Bank Millennium,
  • ING Bank Śląski,
  • mBank.

Co więcej, część z tych banków oferuje ugody bazujące na propozycji przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Zaproponował on by kredyt frankowy, przeliczany był jakby był kredytem złotowym od samego początku.

Niestety banki rzadko kiedy oferują atrakcyjne warunki ugód, a to właśnie z ich powodu frankowicze decydują się wkroczyć na ścieżkę sądową. Możliwe, że jakby warunki były atrakcyjniejsze, to kredytobiorcy chętniej zgodziliby się na zawarcie ugody z bankiem.