Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?

16 listopada 2020 | Artykuł sponsorowany | 4 min. czytania

Stworzenie prawidłowej umowy kupna-sprzedaży samochodu pozwala na uniknięcie wielu komplikacji i zabezpieczenie interesów obu stron transakcji.

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?
Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?

W skład takiego dokumentu powinny wchodzić określone informacje zgodne z aktualnymi przepisami. Co powinna zawierać poprawna umowa kupna-sprzedaży pojazdu? Jakie dane nie są obowiązkowe, ale warto umieścić je w dokumencie?

Poprawna umowa kupna-sprzedaży auta

Umowa kupna-sprzedaży auta nie musi przyjmować formy wydrukowanego formularza. Istnieje bowiem możliwość spisania odręcznego dokumentu w dwóch kopiach. Niezwykle ważne jest jednak zadbanie o to, by obejmował on wszystkie informacje regulowane przez polskie prawo.

Obowiązkowe elementy umowy kupna-sprzedaży samochodu:

  • szczegółowe informacje na temat samochodu,

  • dane osobowe kupującego i sprzedającego,

  • data zawarcia umowy,

  • podpisy obu stron transakcji.

W umowie kupna-sprzedaży musi znaleźć się również cena pojazdu ustalona przez kupującego i sprzedającego. W innym przypadku dokument nie będzie kompletny, a co za tym idzie – nieważny w świetle prawa. Warto zawrzeć w nim także sposób płatności (gotówką lub przelewem na rachunek bankowy).

Dobrym pomysłem jest również uwzględnienie formułek, które chronią kupującego i sprzedającego przed ewentualnymi nadużyciami. Mowa tu o wzmiance, że nabywca zna stan techniczny pojazdu, wraz z wypisaniem ewentualnych usterek. Ważne jest także poświadczenie, że sprzedający jest właścicielem samochodu, a sam przedmiot umowy nie stanowi zabezpieczenia i nie bierze udziału w żadnym postępowaniu.

Masz wątpliwości odnośnie kwestii, które należy zawrzeć w dokumencie? Sprawdź, jak dokładnie powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży samochodu na rankomat.pl.

Informacje na temat pojazdu, czyli co dokładnie?

W umowie muszą znaleźć się szczegółowe informacje dotyczące konkretnego samochodu. Mowa tu o takich danych, jak jego marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer silnika, kolor, przebieg czy pojemność. Wskazane jest również dopisanie dodatkowych elementów związanych z pojazdem, takich jak monitor pokładowy czy opony, szczególnie, gdy sprzedajesz lub kupujesz również komplet na inną porę roku.

Im więcej danych zawartych w umowie, tym lepiej. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których nieuczciwy kupujący lub sprzedawca próbuje nagiąć warunki transakcji lub zupełnie podważyć fakt jej wystąpienia. Wówczas prawidłowo spisany dokument jest nieocenioną pomocą i podstawą do wskazania stanu rzeczywistego.

Zadatek i zaliczka

W umowie kupna-sprzedaży należy umieścić również informacje na temat wpłaconej zaliczki lub zadatku. Oba pojęcia różnią się od siebie w dosyć wyraźny sposób, dlatego warto być świadomym ich znaczenia.

Zaliczka to część pełnej ceny samochodu, którą zwraca się kupującemu, jeśli nie dojdzie do ostatecznej transakcji. Zadatek natomiast nie podlega zwrotowi, dlatego jest on lepszym zabezpieczeniem dla sprzedawcy, ale stanowi pewne ryzyko dla nabywcy.

Umowa kupna-sprzedaży a współwłaściciel

Umowa kupna sprzedaży-samochodu może różnić się nieco w sytuacji, gdy dany pojazd ma co najmniej dwóch właścicieli. Wówczas w dokumencie powinny znaleźć się dane wszystkich osób, do których należy auto. W innym przypadku podpisując umowę, zakupisz jedynie prawo do współwłaścicielstwa konkretnego samochodu.

Inaczej wygląda również kwestia płatności. W umowie warto zaznaczyć, jaka suma trafi do konkretnego współwłaściciela. Istnieje możliwość wpłacenia całkowitej kwoty jednej osobie, a rozdysponowanie środków stanie się jej obowiązkiem.

Dodatkowe informacje w umowie kupna-sprzedaży

W umowie kupna-sprzedaży można umieścić dowolną liczbę szczegółów, które mogą okazać się istotne w przyszłości. Dobrym nawykiem jest uwzględnianie kwestii dokumentów, które zostały przekazane nabywcy wraz z samochodem. Istotne jest także zapisanie wszelkich dodatkowych elementów w postaci kluczyków, kart czy elementów wyposażenia pojazdu. Umieszczenie informacji na takie tematy w umowie pozwala na uniknięcie potencjalnych problemów, gdy sprzedawca lub nabywca okażą się osobą nieuczciwą, a sprawa związana z zakupem pojazdu zostanie skierowana do sądu.