3 rzeczy, które musisz wiedzieć przy montażu paneli na dachu płaskim

21 czerwca 2021 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Myślisz o założeniu instalacji fotowoltaicznej? Boisz się, że niestety brak skośnego dachu uniemożliwi Ci realizacje tego pomysłu? Nic bardziej mylnego! Poznaj zalety montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim. Dowiedz się, jakie są jego rodzaje oraz jak wygląda kalkulacja kosztów. Zapraszamy do lektury!

3 rzeczy, które musisz wiedzieć przy montażu paneli na dachu płaskim
3 rzeczy, które musisz wiedzieć przy montażu paneli na dachu płaskim

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

Instalacja fotowoltaiczna umieszczona na dachach płaskich może być tak samo wydajna, jak ta na dachach skośnych, jeżeli przestrzegać się będzie kilku reguł. Panele na tego typu dachach montowane są pod kątem nachylenia, który może wynosić 10°, 15° lub 20°. Wykorzystanie takiego kąta pozwala na rozstawienie modułów słonecznych z mniejszymi odstępami, dzięki czemu Twoja instalacja będzie efektywna, a pozyskiwanie energii optymalne. Poznaj 3 rzeczy, które musisz wiedzieć przy montażu paneli na dachu płaskim!

1. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim – zalety

Panele fotowoltaiczne na dachach płaskich posiadają szereg zalet. „Wśród atutów tego typu montażu warto wymienić m.in. jego szybkość i ekonomiczność, dobrą odporność na korozję oraz niesamowitą trwałość i wytrzymałość konstrukcji, która znacznie optymalizuje same koszta montażu paneli. Dla naszych klientów dobieramy projekty w sposób indywidualny, dostosowując rozwiązania pod ich potrzeby i wymagania. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim jest oferowany coraz częściej, a klienci są usatysfakcjonowani takim rozwiązaniem” - mówi Artur Szwajcyk, specjalista w firmie plant.tech, od lat z powodzeniem dostarczającej najwyższej jakości komponenty fotowoltaiczne zgodne z technicznymi i montażowymi wymogami.

2. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim – rodzaje

Drugą kwestią są rodzaje montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim. „Jest to niezwykle ważne, gdyż właściwie i poprawnie przeprowadzone prace montażowe są gwarantem wytrzymałości, efektywności funkcjonowania całej instalacji oraz jej skuteczności” - uzupełnia. Dziś wymienić można cztery podstawowe metody montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim:

  1. Na dedykowanych blokach betonowych kładzionych na dachu bez przymusu dodatkowego obciążenia balastem.
  2. Tzw. połączenie balastowe z dodatkowym obciążeniem kamieniami brukowymi lub płytami betonowymi.
  3. Instalowanie konstrukcji do dachu z płyty żelbetonowej na konstrukcji wsporczej montowanej następnie na odpowiednich słupach do dachu.
  4. Montaż na konsoli polegający na przymocowaniu konsoli do dachu z uwzględnieniem odpowiedniej wartości obciążenia.

3. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim – kalkulacja kosztów

Ostatnią kwestią jest kalkulacja kosztów. „Nie da się ukryć, że oszacowanie kosztów tego typu inwestycji m.in. montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim zależy od kilku czynników np. konstrukcji dachu, jego orientacji (południowa, wschodnia, zachodnia, północna itd.), miejsca samego montażu i mocy instalacji oraz rocznego zużycia energii elektrycznej” - dodaje Artur Szwajcyk z firmy plan.tech. Koszta wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak jest to inwestycja, która zdecydowanie się zwraca w zaplanowanym okresie czasowym. Więcej informacji o montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim możesz znaleźć na stronie internetowej firmy Plant.Tech.