Wybierasz się za granicę? Wyrób kartę EKUZ!

23 maja 2022 | Aktualizacja: 24 maja 2022 | 2 min. czytania

Planując wyjazd do jednego z krajów Unii Europejskiej, warto rozważyć wyrobienie darmowej karty EKUZ. Wypadki chodzą po ludziach, a dzięki karcie możemy czuć się bezpiecznie w każdym kraju należącym do UE lub EFTA. 

Wybierasz się za granicę? Wyrób kartę EKUZ!
Wybierasz się za granicę? Wyrób kartę EKUZ!

Bezpieczni nawet za granicą

Jak wszyscy dobrze wiedzą, podczas pobytu za granicą może dochodzić do różnych wypadków – skręcona kostka, wybity palec czy nawet podejrzenie udaru słonecznego. Czy to oznacza, że przedwcześnie musimy przerywać urlop, aby poddać się leczeniu w Polsce? Na szczęście nie jest to konieczne. Jeżeli przebywamy w kraju Unii Europejskiej bądź należącego do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu i posiadamy kartę EKUZ, nie musimy się niczym martwić i możemy poddać się leczeniu za granicą. 

Leczenie na urlopie

Posiadacze karty EKUZ mogą korzystać z opieki zdrowotnej w kraju, w którym przebywają. Karta honorowana jest we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Warto jednak pamiętać, że na podstawie karty pokrywane są wyłącznie koszty korzystania z publicznego systemu opieki zdrowotnej. Za prywatnych specjalistów będziemy musieli zapłacić samodzielnie. 

Tylko dla ubezpieczonych

Kto może wyrobić EKUZ? Przede wszystkim turyści, uczniowie i studenci wyjeżdżający za granicę w ramach wymiany oraz pracownicy wyjeżdżający na służbowe delegacje. Najważniejszym warunkiem wyrobienia EKUZ jest bycie zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce – bez tego nie ma możliwości posiadania karty. Co z wiekiem posiadacza EKUZ? Nie ma on żadnego znaczenia. Dokument mogą posiadać zarówno dorośli, jak i dzieci.

Jak wyrobić EKUZ? Specjalnie dla Ciebie w prosty, przejrzysty sposób opisaliśmy całą procedurę na stronie z poradnikiem o karcie EKUZ. Kliknij tutaj i dowiedz się wszystkiego o karcie EKUZ!


Powiązana sprawa