Wakacje kredytowe zostaną przedłużone?

17 lipca 2023

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że decyzje w sprawie przedłużenia wakacji kredytowych na kolejny rok zapadną wczesną jesienią. Na początku czerwca premier Mateusz Morawiecki rozważał przedłużenie ich o rok oraz wprowadzenie kryterium dochodowego.

Wakacje kredytowe zostaną przedłużone?
Wakacje kredytowe zostaną przedłużone?

Koniec wakacji kredytowych w 2023 roku

Wakacje kredytowe mają zakończyć się w 2023 roku, jednak rzecznik rządu Piotr Müller zapytany w czerwcu o plany rządu w tej sprawie, potwierdził, że rozstrzygnięcia mogą być podejmowane w czwartym kwartale. Decyzja będzie zależna od wysokości stóp procentowych kredytu.

Wcześniejsze decyzje rządu

Wcześniej przedstawiciele rządu, między innymi premier Mateusz Morawiecki, sugerowali, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta na przełomie czerwca i lipca. Premier wspominał również, że wakacje kredytowe zostaną przedłużone o kolejne pół roku lub nawet o rok, jednak mogą być one uzależnione od kryterium dochodowego.

Zbliżające się wybory parlamentarne mogą wpłynąć na pozytywne rozpatrzenie sprawy wydłużenia wakacji kredytowych przez rząd.

Czym są wakacje kredytowe? 

Wakacje kredytowe to możliwość odroczenia spłaty raty kapitałowo-odsetkowej. Rozwiązanie weszło w życie w 2022 roku i było przeznaczone dla osób zadłużonych w złotym, które umowę kredytową zawarły przed 1 lipca 2022 roku w celu sfinansowania nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkaniowe. Z danych wynika, że z udogodnienia skorzystało ponad milion kredytobiorców.


Powiązana sprawa