Ulga podatkowa również dla przedsiębiorców? Zmiany w projekcie Polskiego Ładu

4 października 2021 | Aktualizacja: 26 października 2021

Partia rządząca wprowadziła poprawki do projektu Polskiego Ładu. Dotyczą one tzw. ulgi dla klasy średniej – dotychczas mogły z niej skorzystać osoby pracujące na etacie i zarabiające do 13 tysięcy złotych miesięcznie. Po zmianach dostęp do ulg będą mieli także przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą.

Ulga podatkowa również dla przedsiębiorców? Zmiany w projekcie Polskiego Ładu
Ulga podatkowa również dla przedsiębiorców? Zmiany w projekcie Polskiego Ładu

Ulga także dla przedsiębiorców

Informację o poprawkach wprowadzonych do projektu Polskiego Ładu udostępnił na swoim twitterze minister Łukasz Schreiber. Podkreślił, że poprawka dotyczy wyłącznie tych przedsiębiorców, którzy osiągają przychód zaliczany do przychodu z działalności gospodarczej w przedziale ok. 70-132 tys. złotych rocznie.

Sprawdź również: księgowość dla małych firm

-Ważna zmiana w #PodatkowyPolskiŁad. Premier Mateusz Morawiecki zarekomendował klubowi PiS zgłoszenie poprawki wprowadzającej ulgę dla klasy średniej dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które rozliczają się na skali podatkowej i zarabiają do 13 tys. zł. Jeszcze dziś zgłosimy ją w Sejmie - czytamy w tweecie zamieszczonym przez ministra Schreibera.

Ulga dla klasy średniej – co to takiego?

Jedną z ważniejszych zmian podatkowych, która ma zostać wprowadzona wraz z Polskim Ładem jest tzw. ulga dla klasy średniej. Jej pomysłodawcą jest Jarosław Gowin, prezes partii Porozumienie. Projekt zakłada zneutralizowanie podwyżek składek dla osób zarabiających do 13 tysięcy miesięcznie, czyli przedstawicieli klasy średniej. Dotychczas ulga miała być przeznaczona wyłącznie dla pracowników etatowych, którzy nie zarabiają więcej niż 13 tysięcy złotych miesięcznie. Dzięki wprowadzonym poprawkom będą mogły z niej korzystać również osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Obejmie ona jednak tylko przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową. 

Inne zmiany podatkowe w Polskim Ładzie

Polski Ład ma przynieść kilka znaczących zmian w systemie podatkowym. Jedną z nich jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. Projekt zakłada także podniesienie progu podatkowego z 85,5 tysiąca do 120 tysięcy złotych oraz uglę dla klasy średniej, która szerzej została opisana wyżej. W projekcie Polskiego Ładu znajduje się także zapis o likwidacji możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku.


Powiązane sprawy