Startuje nowa edycja programu „Moja Woda”!

22 marca 2021 | Aktualizacja: 26 lipca 2021

Już 22 marca, w Światowy Dzień Wody, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił kolejną, drugą już odsłonę programu „Moja Woda”. Wnioskodawcy mogą liczyć na wsparcie finansowe w wysokości do 5 tysięcy złotych, które należy przeznaczyć na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe i roztopowe. 

Startuje nowa edycja programu „Moja Woda”!
Startuje nowa edycja programu „Moja Woda”!

Kolejna edycja programu

Program „Moja Woda” cieszył się naprawdę wielką popularnością. Wielu Polaków zdecydowało się na złożenie wniosku o dofinansowanie do wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Każdy wnioskujący mógł otrzymać wsparcie finansowe do 5 tysięcy złotych na zakup, montaż, budowę czy uruchomienie instalacji zbierających i wykorzystujących wody opadowe bądź roztopowe na terenie nieruchomości. Działania w tym zakresie pomogą w oszczędzaniu najważniejszego surowca na ziemi – wody. 

-Program „Moja Woda” cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wartość złożonych wniosków – na ok. 25 tysięcy przydomowych mikroinstalacji – przekroczyła dostępny budżet 100 milionów złotych. W ten sposób przyczyniamy się do zatrzymania nawet miliona dwustu tysięcy metrów sześciennych wody opadowej rocznie. To tyle, ile mieści 320-400 basenów olimpijskich. Dlatego w tym roku będziemy kontynuowali ten programpowiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Wsparcie środowiska

Z powodu sporego zainteresowania programem, Ministerstwo Klimatu i Środowiska postanowiło uruchomić jego kolejną edycję. Data rozpoczęcia naboru wniosków nie jest przypadkowa – II edycja programu „Moja Woda” wystartuje 22 marca 2021, w Światowy Dzień Wody. Nabór wniosków potrwa do wyczerpania funduszu przeznaczonego na ten cel.

-Ogłaszamy drugi nabór na dofinansowanie kolejnych 20 tysięcy instalacji przydomowej retencji, które pozwolą zatrzymać kolejny milion metrów sześciennych rocznie w przydomowych instalacjach. Dzięki temu odciążamy kanalizację i zmniejszamy ryzyko podtopień powodowanych ulewnymi deszczami. To zysk dla środowiska i dla domowych budżetówwyjaśnił wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Lorkowski.

Szczegóły programu

Celem programu „Moja Woda” jest ochrona środowiska poprzez oszczędzanie jak największej ilości wody. W ramach programu wnioskujący mogą otrzymać dofinansowanie na przedsięwzięcia związane z instalacjami pozwalającymi na zbieranie i wykorzystywanie zarówno wód opadowych jak i roztopowych.  Osoby składające wniosek będą mogły otrzymać dotację do 5 tysięcy złotych, nie przekraczającej 80% kosztów przedsięwzięcia, poniesionych po 1 czerwca 2020 roku. Aby zakwalifikować się do programu, minimalny koszt inwestycji musi wynosić 2 tysiące złotych, a pojemność zainstalowanych zbiorników musi wynosić 2 metry sześcienne. Wnioski o przystąpienie do programu można składać od 22 marca w wojewódzkich siedzibach Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 


Powiązana sprawa