Rządowe wakacje kredytowe – chętni mogą już składać wnioski

1 sierpnia 2022

Kredytobiorcy mogą już korzystać z rządowych wakacji kredytowych. W ramach programu mogą zawiesić spłatę rat nawet na 8 miesięcy. Celem jest pomoc w spłacaniu kredytu w czasach rosnących stóp procentowych.

Rządowe wakacje kredytowe – chętni mogą już składać wnioski
Rządowe wakacje kredytowe – chętni mogą już składać wnioski

Program wystartował

Wraz z nadejściem sierpnia chętni kredytobiorcy mogą starać się o rządowe wakacje kredytowe. Formularze wniosków zostały udostępnione przez banki na ich stronach internetowych. Większość z nich udostępniła także instrukcje wypełnienia dokumentu. Program gwarantuje zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego w złotówkach na maksymalnie 8 miesięcy. Tylko od kredytobiorcy zależy, jak długo chce korzystać z wakacji kredytowych. 

Bez rat do 8 miesięcy

Jak zapowiedział rząd, posiadacze kredytów hipotecznych mogą skorzystać z maksymalnie 8 miesięcy wakacji kredytowych – 4 w 2022 roku oraz kolejnych 4 w 2023 roku.

  • 2 miesiące w III kwartale 2022 roku (sierpień-wrzesień);
  • 2 miesiące w IV kwartale 2022 (październik-grudzień);
  • 1 miesiąc w I kwartale 2023 (styczeń-marzec);
  • 1 miesiąc w II kwartale 2023 (kwiecień-czerwiec);
  • 1 miesiąc w III kwartale 2023 (lipiec-wrzesień);
  • 1 miesiąc w IV kwartale 2023 (październik-grudzień).

Wniosek o udzielenie wakacji kredytowych można złożyć bezpośrednio w placówce banku, mailowo oraz przez bankowość elektroniczną. Rząd apeluje, aby wniosek przesłać najpóźniej w dniu spłaty kolejnej raty kredytu.


Powiązana sprawa