PFRON: Rusza wypożyczalnia sprzętów dla osób z niepełnosprawnościami

21 września 2023

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej 5 września 2023 roku ogłosiło, że uruchomiono wypożyczalnie technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnościami. Wnioski w tej sprawie można składać na stronie internetowej PFRON. W wypożyczalni, dostępnych jest około 14 tys. różnych urządzeń, a korzystanie z nich ma być darmowe.

PFRON: Rusza wypożyczalnia sprzętów dla osób z niepełnosprawnościami
PFRON: Rusza wypożyczalnia sprzętów dla osób z niepełnosprawnościami

To ważny dzień, który w zasadniczy sposób zmieni dostępność do wysoko zaawansowanych technologii wspomagających, do drogiego i trudno dostępnego sprzętu albo oprogramowania. Pozwoli na bezpłatne korzystanie z rozwiązań, których celem jest kompensacja skutków niepełnosprawności – mówił wiceminister Paweł Wdówik. 

Już można wnioskować o sprzęt 

Prezes PFRON poinformował, że już od 4 września można wnioskować o wypożyczenie sprzętu. Wniosek jest już dostępny w systemie SOW na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Rząd postanowił uruchomić taką wypożyczalnię, ponieważ, jak mówi minister Wdówik – specjalistyczny sprzęt bardzo często jest poza zasięgiem finansowym osób z niepełnosprawnością, a wypożyczalnia technologii wspomagających, wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom. 

Obecnie w centralnej wypożyczalni technologii wspomagających dostępnych jest około 14 tys. różnych urządzeń.

Kto może skorzystać z programu? 

Z wypożyczalni sprzętów mogą skorzystać głównie osoby z niepełnosprawnością, które mają:

Kaucja zamiast opłaty

PFRON wycofał się z opłaty na rzecz kaucji w wysokości 2 proc. wartości wypożyczonego sprzętu. Kaucja będzie zwrotna, ma jedynie zachęcić użytkowników do dbałości o mienie.

Jakie sprzęty można wypożyczyć? 

Osoby niepełnosprawne mogą starać się o wypożyczenie m.in. wózków i skuterów, notatników brajlowskich, powiększalników telewizyjnych czy wysoko zaawansowanych technologicznie aparatów słuchowych, a także technologii AAC dla osób, które nie mogą się komunikować w standardowy sposób. W odpowiednim doborze sprzętu lub oprogramowania pomogą specjaliści.


Powiązane sprawy