Od nowego roku ZUS będzie mógł podważyć umowę o dzieło

30 listopada 2020 | Aktualizacja: 26 lipca 2021 | 2 min. czytania

Wielkie zmiany dla pracodawców. Już od 1 stycznia 2021 roku pojawi się konieczność zarejestrowania zawartej umowy o dzieło. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oceni – na podstawie dostarczonych danych – czy zawarta umowa będzie podlegała oskładkowaniu. Jak będzie wyglądała cała procedura zgłaszania umowy? Czy od decyzji ZUS-u będzie można się odwołać? 

Od nowego roku ZUS będzie mógł podważyć umowę o dzieło
Od nowego roku ZUS będzie mógł podważyć umowę o dzieło

Kontrola umów o dzieło

Pracodawca, który zdecyduje się na zawarcie umowy o dzieło z osobą, która nie jest jego pracownikiem, musi się przygotować na starcie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Od stycznia przyszłego roku, zlecający dzieło będzie musiał zarejestrować umowę w ZUS-ie. Na dostarczenie specjalnego formularza RUD będzie miał 7 dni. Informacji dotyczących zawartych umów będzie można szukać na koncie płatnika składek. Umowa o dzieło nie będzie musiała być zarejestrowana, jeżeli pracodawca zawarł z tą samą osobą inną umowę, od której odprowadza składki. 

Cel zmian

Rząd pragnie, aby umowy o dzieło były weryfikowane z jednego powodu – często zdarza się, że umowy o dzieło są tak naprawdę umowami o zlecenie, od których trzeba już odprowadzać składki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie zatem weryfikował, czy pracodawca nie chce pójść na skróty i uniknąć oskładkowania. Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski zapewnia, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do tego zadania i będzie gotowy uruchomić rejestr już od 1 stycznia. 

- To rozwiązanie pozwoli dokładniej oszacować liczbę zawieranych w Polsce umów cywilnoprawnych. Informacje te mogą być wykorzystywane m.in. do celów statystyczno-analitycznych, szczególnie przy opracowywaniu i kierowaniu odpowiedniej pomocy – informuje Paweł Żebrowski. 

O czym powinien wiedzieć zlecający dzieło? 

Z podanych informacji wynika, że od decyzji wydanej przez ZUS, pracodawca będzie mógł się odwołać do sądu. Należy przygotować się na konsekwencje niezarejestrowania zawartej umowy o dzieło – w sytuacji niedopełnienia formalności, pracodawcy będzie groziła grzywna nawet do 5 tysięcy złotych. Wchodzące w życie przepisy będą obowiązywały ponad 2 miliony płatników. 


Powiązana sprawa