Nikt nie skorzystał z rządowego programu "Mieszkanie bez wkładu własnego”

15 sierpnia 2022

Głównym celem programu rządowego "Mieszkanie bez wkładu własnego” było to, aby jak najwięcej Polaków miało stabilną sytuację mieszkaniową. Mimo to, do tej pory nikt nie złożył wniosku w tej sprawie. Powodem takiej sytuacji może być bardzo wysoka cena mieszkań oraz brak zdolności kredytowych wśród zainteresowanych programem.

Nikt nie skorzystał z rządowego programu
Nikt nie skorzystał z rządowego programu "Mieszkanie bez wkładu własnego”

Założenia programu “Mieszkanie bez wkładu własnego”

Prezydent Andrzej Duda Ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym podpisał 15 listopada 2021 roku, a rozwiązanie weszło w życie 27 maja 2022 roku. Od ogłoszenia minęło prawie trzy miesiące, jednak z programu, póki co nie skorzystał nikt. Rządowy pomysł to część Polskiego Ładu, który miał pomóc trzem grupom osób: tym, którzy szukają swojego pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego, tym, którzy szukają mieszkania na rynku wtórnym i społecznym oraz tym, którzy chcą wybudować swój własny dom. Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego miało gwarantować wkład własny nawet do 20% do kwoty 100 tys. zł przez okres minimalnie 15 lat. 

Więcej na temat kredytu na mieszkanie lub dom bez wkładu własnego w tym artykule

Dlaczego nie ma chętnych? 

Główną przyczyną takiego stanu rzeczy okazują się zbyt niskie limity cen mieszkań, jakie można nabyć w ramach programu. Przeglądając oferty cen lokali, można zauważyć, że tylko niewiele z nich spełnia warunki pomysłu polskiego rządu. Co więcej, problem stanowią bardzo wysokie stopy procentowe i niepewna sytuacja rynkowa. Głównym problemem nabywcy mieszkania nie jest brak oszczędności na wkład własny, lecz zbyt niska zdolność kredytowa. 

Banki oferujące możliwość skorzystania z “Mieszkanie bez wkładu własnego”

Pomysł Nowego Ładu oferują jedynie dwa banki:

  • Alior Bank,
  • Santander Bank Polska.

Pozostałe banki, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w ramach udziału w programie, nadal nie przygotowały oferty dla klientów. Zgodnie z zapowiedzią stanie się to we wrześniu oraz w październiku. 

Rząd zapowiada zmiany w programie 

Minister Rozwoju Waldemar Buda poinformował, że przygotowany został projekt, który ma poszerzyć potencjalną grupę odbiorców “Mieszkanie bez wkładu własnego”. Od stycznia 2023 roku mają wzrosnąć również limity cenowe, co ma ułatwić znalezienie mieszkania spełniającego określone w Ustawie wymogi. 
 


Powiązana sprawa