Dodatek węglowy 2023 – jest decyzja rządu!

16 października 2023

Nie planujemy dodatku węglowego, bo ceny węgla się stabilizują. Gdyby do jakichś zaburzeń na tym rynku doszło, będziemy interweniować. Na dzisiaj ten rynek się stabilizuje – informuje minister klimatu i środowiska. W 2023 roku dodatek węglowy nie będzie wypłacany.

Dodatek węglowy 2023 – jest decyzja rządu!
Dodatek węglowy 2023 – jest decyzja rządu!

Czym jest dodatek węglowy?

Dodatek węglowy w wysokości 3000 zł był jednorazową dotacją przyznawaną gospodarstwom domowym, które jako główne źródło ogrzewania korzystały z kotłów na paliwo stałe, kominków, kóz, ogrzewaczy powietrza, trzonów kuchennych, piecokuchni, kuchni węglowych lub pieców kaflowych zasilanych węglem kamiennym, brykietem lub peletem o zawartości węgla kamiennego wynoszącej co najmniej 85 proc. Wysokość dofinansowania nie była uzależniona od kryterium dochodowego, a wnioski można było składać od 17 sierpnia do 30 listopada 2022 roku.

Dodatek węglowy 2023

Minister klimatu i środowiska poinformowała, że w 2023 roku nie będzie dodatku węglowego, zapewniając tym samym, że w tym sezonie grzewczym węgla nie zabraknie, gdyż w polskich kopalniach pozostały zapasy tego surowca z poprzedniego roku.

Minister zapytana o to czy ceny węgla będą spadać, skoro na rynku jest go dużo, odpowiedziała, że trudno jest przewidzieć taką sytuację, ponieważ funkcjonuje wolny rynek.

Na pewno nie zachęcamy do czekania z decyzjami dotyczącymi zakupu węgla. Węgla nie brakuje, jego ceny się ustabilizowały i są podobne do tych na rynkach światowych. Węgla więc na pewno nie zabraknie – przekonuje minister Moskwa.

Zamrożenie cen prądu 

Minister ogłosiła również, że decyzja dotycząca potencjalnego zamrożenia cen energii w 2024 roku zostanie podjęta w październiku zaraz po wyborach parlamentarnych.


Powiązane sprawy