Dobra nowina dla seniorów: Wzrost emerytur nawet o 500 złotych!

Seniorzy mogą zwiększyć swoje świadczenie emerytalne nawet o 500 zł. Wystarczy, że w lipcu złożą odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Związane jest to z czerwcową waloryzacją kapitału ZUS. Wyłącznie ci, którzy przystępują do emerytury w bieżącym roku, mają szansę na skorzystanie z wyższego świadczenia. 

Dobra nowina dla seniorów: Wzrost emerytur nawet o 500 złotych!
Dobra nowina dla seniorów: Wzrost emerytur nawet o 500 złotych!

Wzrost emerytur tylko dla wybranych 

Z opcji powiększenia swojego świadczenia emerytalnego mogą skorzystać jedynie te osoby, które dopiero w tym roku będą na nią przechodzić. Według danych jest to około 300 tys. seniorów. Te osoby mogą liczyć na wyższą emeryturę, jeżeli wniosek o jej przyznanie złożą w lipcu

Wyższa emerytura od lipca jest związana z waloryzacją kapitału zgromadzonego na kontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Waloryzacja w tym roku wyniesie 14,4 proc. Dlatego z przejściem na emeryturę warto poczekać na drugą połowę roku, ponieważ świadczenie będzie wyliczane na podstawie wyższego, zwaloryzowanego w czerwcu kapitału zebranego na koncie ZUS. 

O ile zwiększy się kwota świadczenia? 

Kwota zależna jest od tego ile osoba zainteresowana, która osiągnęła wiek emerytalny, zgromadziła na swoim koncie w ZUS. Według wyliczeń „Faktu” może to być nawet 500 zł więcej

Przykład 1: Kobieta, która oszczędziła 500 tys. zł na koncie w ZUS, przystępując do emerytury w maju, otrzyma świadczenie w wysokości około 1950 złotych. Jednak jeśli zdecyduje się zaczekać do lipca, jej emerytura wzrośnie o dodatkowe 300 zł, osiągając kwotę 2250 zł emerytury. Kapitał zgromadzony w ZUS przez tę osobę podlegać będzie waloryzacji w wysokości 14,4 proc., co z kolei zwiększy sumę na koncie w ZUS z 500 tys. zł do 572 tys. zł.

Przykład 2: 70-letni mężczyzna, który zgromadził 600 tys. zł na koncie ZUS, przystępując do emerytury w maju, otrzyma świadczenie w wysokości około 3500 zł. Jeżeli zdecyduje się zaczekać do lipca i złoży wniosek, zyska emeryturę wyższą o 500 zł, osiągając kwotę 4000 zł emerytury. Kapitał zgromadzony w ZUS przez tę osobę podlegać będzie waloryzacji w wysokości 14,4 proc., co z kolei zwiększy sumę na koncie w ZUS z 600 tys. zł do 686 tys. zł.

Osoby, które korzystają już ze świadczenia emerytalnego, nie będą mogły skorzystać z takiej możliwości.


Powiązane sprawy