Zmiana numeru PESEL. Czy to możliwe?

10 grudnia 2020 | Aktualizacja: 26 lipca 2021

Czy numer PESEL może zostać zmieniony? Oczywiście, jest to jak najbardziej możliwe. W jakich sytuacjach można się o to starać? Jak wygląda procedura zmiany numeru PESEL? Przybliżamy to zagadnienie w poniższym artykule!

Zmiana numeru PESEL. Czy to możliwe?
Zmiana numeru PESEL. Czy to możliwe?

Kto może zmienić numer PESEL? 

Zasadniczo zmiana numeru PESEL jest możliwa w 4 przypadkach -  zmianie daty urodzenia, pomyłce przy wypełnianiu danych przez urzędnika, podaniu błędnych danych przy nadaniu numeru PESEL  lub przy zmianie płci. W żadnym innym przypadku nie jest to możliwe. Nie można zatem wnioskować o zmianę PESEL-u, uzasadniając to posiadaniem w numerze liczb pechowych, takich jak „666”. Zmiana nie jest możliwa, gdy jej powodem mają być przesądy, przekonania czy wiara.

Potrzebne dokumenty, płatność, procedura

Chcąc dokonać zmiany numeru PESEL, należy złożyć wniosek do Ministerstwa Cyfryzacji drogą listowną. Do podania należy dołączyć dokumenty, które potwierdzają faktyczną datę urodzenia lub płeć. Jeżeli zmiana PESEL-u wynika z błędu popełnionego przez urzędnika, to on złoży podanie za ciebie i załatwi wszelkie formalności. Zmiana numeru PESEL jest całkowicie bezpłatna, więc nie trzeba się przejmować dodatkowymi kosztami. Na ustalenie nowego numeru PESEL czeka się maksymalnie 30 dni, liczone od momentu otrzymania przez Ministerstwo Cyfryzacji podania. 

Darmowe przelewy z UK do Polski

Chcesz wiedzieć więcej? 

Przygotowaliśmy specjalną instrukcję, jak postępować w przypadku konieczności zmiany numeru PESEL. Opisujemy w niej procedurę zmiany numeru PESEL i jeszcze dokładniej wyjaśniamy, kiedy zmiana numeru PESEL jest możliwa! Zapoznaj się z nią, klikając w ten link


Powiązana sprawa