Zasiłek opiekuńczy na dziecko - kiedy i jak się o niego starać w dobie koronawirusa?

25 listopada 2020 | Aktualizacja: 26 lipca 2021

Co zrobić, gdy twoje dziecko miało kontakt z osobą zarażoną? Jak rozpoznać objawy koronawirusa u swojej pociechy? Kiedy możesz starać się o zasiłek opiekuńczy? Właśnie takie pytania zadają sobie tysiące Polek i Polaków, w obawie o zdrowie i życie swojej rodziny. 

 

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - kiedy i jak się o niego starać w dobie koronawirusa?
Zasiłek opiekuńczy na dziecko - kiedy i jak się o niego starać w dobie koronawirusa?

Rzeczywistość w dobie koronawirusa

Jeżeli dziecko miało bliski kontakt z osobą zarażoną, musi zostać objęte kwarantanną. Gdy pojawią się objawy, a wynik testu będzie pozytywny, pociecha musi trafić do izolacji. W obydwu opisanych przypadkach rodzicom przysługuje prawo do zasiłku i wolne w pracy z tytułu opieki nad dzieckiem. O świadczenia można się starać w sytuacji, kiedy rodzic musi zostać w domu i opiekować się chorym dzieckiem. 

Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy? 

W sytuacji, gdy dziecko jest skierowane na kwarantannę lub izolację, w myśl ustawy zasiłkowej jest ono uważane za chore. Dlatego rodzic może się bez problemów ubiegać o zasiłek opiekuńczy.  

Otrzymanie zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem jest sprawą bardzo prostą. Należy oczywiście spełniać pewne podstawowe warunki. Do otrzymania świadczenia jest uprawniony rodzic, który opiekuje się dzieckiem do 14 roku życia, dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności znacznej lub inny członkiem rodziny przebywającym na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych. 

Od 24 października dokumentem niezbędnym do otrzymania świadczenia jest oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny przebywającym na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych. W dokumencie powinny się znajdować takie dane jak imię i nazwisko, numer PESEL, dane dziecka lub innego członka rodziny skierowanego na kwarantannę lub izolację, dzień rozpoczęcia i zakończenia kwarantanny lub izolacji oraz podpis. 

Wniosek oraz oświadczenie należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – ze względu na obecną sytuację,  preferowaną formą jest dokonanie tego w formie on-line, za pośrednictwem platformy PUE ZUS

Jak sprawdzić, czy członek naszej rodziny został skierowany na kwarantannę? 

Aby usprawnić działania instytucji, Ministerstwo Zdrowia stworzyło bezpłatną aplikację Internetowe Konto Pacjenta, dzięki której szybko i sprawnie możemy zapoznać się z informacjami na temat zdrowia naszego oraz naszych najbliższych.

Chcąc sprawdzić, czy nasze dziecko zostało skierowane na kwarantannę, potrzebujemy jego numeru PESEL. Prawo do sprawdzenia informacji o stanie zdrowia dziecka ma rodzic, który zgłosił swoją pociechę do ubezpieczenia w  ZUS. Rodzic musi zalogować się na swoje konto IKP i wejść w zakładkę „Dzieci” – wtedy wyświetli się profil pociechy. Jeżeli profil dziecka nie jest widoczny dla rodzica, warto skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych pod numerem 22 560 16 00 lub zalogować się w serwisie ZUS przez profil zaufany i upewnić się, czy dane dziecka są prawidłowe. 

Od 16. roku życia nastolatek sam może zalogować się na swoje konto IKP i czytać swoje dane, jednak nie posiada wszystkich uprawnień – nie może wyrażać zgody na operacje i zabiegi oraz upoważniać innych osób do zapoznawania się z jego danymi. Te kompetencje nadal należą tylko i wyłącznie do rodziców. Internetowe Konto Pacjenta z dniem ukończenia przez nastolatka 18 lat, staje się kontem osoby dorosłej, a rodzic traci wszystkie uprawnienia. 

Objawy koronawirusa – upewnij się, że twoje dziecko nie jest zarażone!     

Mimo że dzieci należą do grupy osób, które zarażenie koronawirusem przechodzą stosunkowo łagodnie lub bezobjawowo, warto cały czas monitorować stan zdrowia swojej pociechy. Lekarze apelują, aby absolutnie nie bagatelizować takich objawów jak kaszel, katar, gorączka, biegunka, bóle głowy oraz najbardziej rozpoznawalnej utraty węchu i smaku. Jeżeli zauważysz objawy u siebie bądź dziecka, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym – podczas teleporady podejmie on decyzję o dalszym leczeniu. 

Wykazywanie objawów nie zawsze musi oznaczać zarażenie koronawirusem – może to być jedynie klasyczne przeziębienie, jednak w dzisiejszych czasach warto dmuchać na zimne! 
 


Powiązana sprawa