Zabezpieczenie alimentów – wsparcie finansowe podczas walki o alimenty

29 kwietnia 2021 | Aktualizacja: 26 lipca 2021 | 5 min. czytania

Postępowanie w sprawie alimentów może trwać miesiącami. Gdy sytuacja finansowa wnioskującego jest niestabilna, warto wówczas zastanowić się nad złożeniem wniosku o zabezpieczenie alimentów. Dzięki temu, w trakcie przeciągającego się postępowania, pozwany będzie miał obowiązek wypłacać konkretne kwoty, które zapewnią powodowi stabilną sytuację bytową.

Zabezpieczenie alimentów – wsparcie finansowe podczas walki o alimenty
Zabezpieczenie alimentów – wsparcie finansowe podczas walki o alimenty

Zabezpieczenie alimentów – co to takiego?

Zabezpieczeniem alimentów nazywamy tymczasową ochronę finansową na czas trwania postępowania. Na drugą stronę sporu zostaje nałożony obowiązek pomocy finansowej stronie przeciwnej, do czasu zakończenia właściwego postępowania alimentacyjnego. Najczęściej występuje ona w formie miesięcznego wypłacania określonej kwoty pieniężnej. Jest również możliwość jednorazowej zapłaty wyznaczonej kwoty. Wnioskować o zabezpieczenie alimentów może każda ze stron postępowania alimentacyjnego. Wniosek w tej sprawie najlepiej złożyć przy okazji składania pozwu o alimenty. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyny termin, w którym można wnioskować o zabezpieczenie alimentów. Złożenie wniosku jest możliwe również przed wszczęciem postępowania – wówczas sąd wyznaczy termin, w którym należy złożyć pozew. Warto pamiętać, że w sprawach sądowych musimy bezwzględnie trzymać się wyznaczanych terminów – nawet jeden dzień zwłoki może sprawić, iż złożony przez nas wniosek zostanie oddalony. 

Procedura składania wniosku

Jak już wspomniano wcześniej, wniosek w sprawie zabezpieczenia alimentów można złożyć wraz z pozwem o alimenty. Oba dokumenty składamy do sądu I instancji, w którym jest bądź będzie rozpatrywana sprawa o alimenty. Z pewnością najbardziej interesującą kwestią są opłaty – czy za złożenie wniosku o zabezpieczenie alimentów trzeba będzie zapłacić? Na szczęście nie ma takiej konieczności, gdyż ten rodzaj postępowania, podobnie jak alimentacyjne, jest zwolniony od wszelkich opłat sądowych. Na rozpatrzenie wniosku w tej sprawie nie czeka się długo, gdyż według przepisów, musi on zostać rozpatrzony niezwłocznie, nie później niż w ciągu tygodnia od złożenia wszystkich wymaganych dokumentów do sądu I instancji. 

Lista dokumentów do przygotowania

Starając się o zabezpieczenie alimentów, oprócz wniosku do sądu należy również dostarczyć kilka dodatkowych dokumentów, które będą stanowiły dowody w sprawie. To, jakie dokumenty będzie trzeba dostarczyć, zależy przede wszystkim od argumentów użytych w uzasadnieniu wniosku. Najczęściej dowodami w sprawie są skany przeróżnych rachunków – za mieszkanie, prąd, wodę, media, odzież czy opał. Dodatkowo, warto również przygotować dokumenty potwierdzające uczestnictwo dziecka w płatnych zajęciach dodatkowych, takich jak kursy czy korepetycje. Jeżeli dziecko bądź rodzic sprawujący nad nim opiekę ma problemy zdrowotne, wówczas dobrą decyzją jest załączenie odpowiednich zaświadczeń lekarskich oraz rachunków za leczenie lub rehabilitację. Szanse na zabezpieczenie alimentów może zwiększyć dokument świadczący o sytuacji zawodowej osoby sprawującej opieki nad dzieckiem uprawnionym do otrzymywania alimentów. Jeżeli uważasz, że jakikolwiek inny dokument może stanowić dowód w sprawie – nie wahaj się i dołącz go do swojego wniosku!

Jak napisać wniosek o zabezpieczenie alimentów?

Aby wniosek o zabezpieczenie alimentów mógł zostać pozytywnie rozpatrzony, należy go właściwie napisać. Dokument ten musi zawierać kilka niezbędnych elementów formalnych, takich jak data i miejscowość sporządzenia, dane sądu, do którego składamy wniosek oraz dane obu stron postępowania. Należy również pamiętać o tytule, brzmiącym „Wniosek o zabezpieczenie alimentów” oraz o własnoręcznym podpisie na dole strony. Jeżeli chodzi zaś o treść właściwą, konieczne jest zawarcie żądania – w tym miejscu prosimy sąd o zabezpieczenie alimentów, wskazujemy konkretną kwotę i sposób jej wypłacania (okresowy czy jednorazowy). Kolejnym punktem jest uzasadnienie, w którym musimy wskazać powody, przez które staramy się o zabezpieczenie alimentów i powinniśmy je uzyskać. Za samym dole strony znajduje się lista załączników – w tej sytuacji będą to dokumenty, których zadaniem jest poparcie argumentów przytoczonych w uzasadnieniu. 

Szykujesz się do walki o alimenty i boisz się, że proces będzie przeciągał się w nieskończoność? Zadbaj o stabilność swojej sytuacji finansowej i złóż wniosek o zabezpieczenie alimentów! Przygotowaliśmy krótką instrukcję, w której krok po kroku opisujemy, jak wygląda proces starania się o pomoc finansową w trakcie postępowania alimentacyjnego! Kliknij w link poniżej i dowiedz się więcej!


Powiązana sprawa