Separacja – czym jest i jak się o nią starać?

20 marca 2021 | Aktualizacja: 26 lipca 2021

W każdym małżeństwie pojawiają się problemy – czasem mniejsze, a od czasu do czasu nieco większe. W skrajnych sytuacjach wiele par decyduje się na rozwód, jednak nie jest to jedyna droga – jeżeli małżonkowie chcą ratować swój związek, mogą podjąć decyzję o separacji. Może być to separacja nieformalna lub formalna – aby uzyskać tę drugą, konieczne jest złożenie wniosku lub pozwu. Jak tego dokonać? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Separacja – czym jest i jak się o nią starać?
Separacja – czym jest i jak się o nią starać?

Separacja czyli „przerwa” w małżeństwie

Wiele par z wieloletnim stażem potrzebuje czasu na przepracowanie pewnych spraw. Nierzadko wymaga to od małżonków odizolowania się od siebie na jakiś czas, aby przemyśleć, jak odbudować małżeństwo. W takiej sytuacji powinno się złożyć wniosek o separację, która polega na stwierdzeniu przez sąd zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Separacji nie powinno się mylić z rozwodem. Dlaczego? Zasadniczą różnicą jest fakt, że efektem rozwodu jest rozwiązanie małżeństwa – w przypadku separacji małżonkowie nadal pozostają związani przysięgą małżeńską. Oczywistą różnicą jest również czas przebiegania spraw rozwodowych, który jest o wiele dłuższy niż w przypadku orzekania separacji. Sporą rolę odgrywają również koszty – rozwody potrafią kosztować naprawdę sporo w porównaniu do sprawy o separację. 

Pozew czy wniosek – jak to działa?

Separację można uzyskać na 2 sposoby – składając wniosek lub pozew. Jaka jest różnica? Wniosek mogą złożyć tylko oboje małżonkowie, zaś za złożenie pozwu może być odpowiedzialna tylko jedna ze stron. W przypadku złożenia wniosku, sąd nie orzeka o winie, a postępowanie przebiega w trybie nieprocesowym. Po zakończeniu postępowania, sąd wydaje postanowienie, a nie orzeczenie jak w przypadku składania pozwu. Pozew wiąże się ze zwykłym postępowaniem sądowym, w którym sąd musi orzec winę jednego z małżonków. Jeżeli wina jest oczywista, sąd może orzec separację już po jednej rozprawie, bywa jednak, że musi odbyć się ich więcej, aby jednoznacznie wyłonić winnego. 

Przesłanki do orzeczenia separacji przez sąd

Nie każda para otrzyma orzeczenie o separacji – konieczne jest spełnienie jednego, podstawowego warunku; Sąd musi stwierdzić zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Co oznacza tajemniczo brzmiąca fraza „rozkład pożycia”? Przede wszystkim zanik więzi psychologicznej, fizycznej oraz ekonomicznej między małżonkami. Sprawę orzeczenia separacji mogą utrudnić dzieci – jeżeli dobro dzieci małoletnich małżeństwa mogłoby ucierpieć na rzecz separacji, sąd nie może przychylić się do żądania osoby składającej pozew. Wówczas małżonkowie spotykają się z odmową orzeczenia separacji. 

Pozew – z czego się składa i gdzie go złożyć?

Pozew o separację może złożyć każde z małżonków. Stosowny dokument należy dostarczyć do sądu okręgowego, w którego okręgu znajduje się ostatnie miejsce zamieszkania małżonków. Konieczne jest uiszczenie opłaty za wpis sądowy – wynosi ona 600 złotych w przypadku składania pozwu, zaś 100 złotych, gdy oboje małżonkowie składają wniosek o separację. Opłaty można dokonać za pomocą przelewu na konto bankowe sądu lub w kasie sądu przy użyciu znaków opłaty sądowej. 

Z czego powinien się składać wniosek o separację? Przede wszystkim konieczne jest określenie stron – sąd musi wiedzieć, kto w postępowaniu jest powodem, a kto pozwanym. W pozwie należy zawrzeć swoje żądanie orzeczenia separacji oraz uzasadnienie, w którym należy wskazać przyczyny rozpadu pożycia małżeńskiego. Na końcu pisma składamy własnoręczny podpis, któremu towarzyszą data i miejsce sporządzenia dokumentu. Rzecz jasna do samego pozwu należy dołączyć kilka załączników, takich jak akt małżeństwa, akty urodzenia wspólnych dzieci oraz zaświadczenie o zarobkach małżonków, jeżeli to właśnie finanse są powodem wniesienia pozwu o separację. 

Zastanawiasz się nad separacją? Nie martw się, dzięki przygotowanej przez nas instrukcji załatwisz formalności bez żadnych problemów! Zainteresowany? Kliknij w link poniżej i dowiedz się więcej!


Powiązana sprawa