Przepadł ci termin załatwienia sprawy? Złóż wniosek o przywrócenie terminu!

29 września 2021 | 4 min. czytania

Czy z przyczyn zupełnie od Ciebie niezależnych nie udało ci się załatwić sprawy urzędowej na czas? Przed wizytą w urzędzie powstrzymała cię nagła choroba, pożar, powódź lub przerwa w komunikacji? Jeżeli powód, przez który nie mogłeś załatwić sprawy w terminie był niezależny od twojej woli, możesz ubiegać się o przywrócenie terminu. Z tego artykułu dowiesz się, kto może starać się o przywrócenie terminu oraz jakie dokumenty złożyć w urzędzie.

Przepadł ci termin załatwienia sprawy? Złóż wniosek o przywrócenie terminu!
Przepadł ci termin załatwienia sprawy? Złóż wniosek o przywrócenie terminu!

Przywrócenie terminu – kto i kiedy może się ubiegać?

O przywrócenie terminu można się ubiegać wyłącznie w określonych sytuacjach – kolejnego terminu nie uzyska osoba, która nie załatwiła sprawy urzędowej na czas przez własne niedbalstwo. Powód musi być niezależny od woli osoby wnioskującej – może być nim choroba, klęski żywiołowe (powódź, pożar), bardzo niesprzyjające warunki atmosferyczne (atak zimy) lub przerwy w komunikacji. Jak widać, przyczyna niestawienia się w urzędzie nie może być błaha! O przywrócenie terminu może starać się osoba będąca stroną postępowania, mająca interes prawny (sprawa dotyczy jej praw lub obowiązków) lub uczestnicząca w sprawie w charakterze świadka, biegłego lub osoby trzeciej.

Wniosek o przywrócenie terminu – kiedy, jak, gdzie złożyć

Aby starać się o przywrócenie terminu, należy złożyć wniosek w ciągu 7 dni od ustania przyczyny, która uniemożliwiała załatwienie sprawy w terminie. Po upływie tego okresu przywrócenie terminu stanie się niemożliwe. To, gdzie trzeba będzie złożyć wniosek, zależy od tego, jaka instytucja zajmuje się daną sprawą. Lista podmiotów, do których można złożyć wymagane dokumenty, jest naprawdę długa – znajdują się na niej m.in. urzędy, komisariaty policji, inspektoraty a także ministerstwa! Z pełną listą możesz zapoznać się tutaj.

Wniosek w sprawie przywrócenia terminu można złożyć na 3 sposoby: osobiście, dostarczając dokumenty w formie papierowej do właściwej instytucji, listownie, wysyłając wniosek na adres wybranego urzędu oraz elektronicznie, przy pomocy portalu biznes.gov.pl. Ostatnie rozwiązanie jest najszybsze i najbezpieczniejsze, co jest szczególnie ważne w dobie pandemii. 

Próbując przywrócić termin, możesz zapomnieć o jakichkolwiek opłatach – złożenie wniosku jest całkowicie bezpłatne. Dodatkowe koszty mogą pojawić się tylko w sytuacji, kiedy zdecydujemy się na udzielenie pełnomocnictwa – wówczas zapłacimy 17 złotych

Wymagane dokumenty

Aby przywrócenie terminu doszło do skutku, będziesz musiał przygotować kilka niezbędnych dokumentów. Najważniejszym z nich będzie oczywiście poprawnie wypełniony wniosek o przywrócenie terminu. Oprócz niego, konieczne jest przygotowanie dokumentów potwierdzających powód, przez który załatwienie sprawy w terminie nie było możliwe. Takim dokumentem może być wypis ze szpitala, zaświadczenie o pożarze lub wybuchu gazu, dokumentacja medyczna lub ogłoszenie o klęsce żywiołowej. Koniecznie zabierz ze sobą komplet dokumentów niezbędnych do załatwienia sprawy, której terminu nie dotrzymałeś!

Podczas kompletowania dokumentów pamiętaj, że jakiekolwiek braki mogą znacznie opóźnić rozpatrywanie wniosku. Jeżeli urzędnik zauważy błąd lub brak, zostaniesz wezwany do jego poprawienia lub uzupełnienia. Dostaniesz na to co najmniej 7 dni – jeżeli nie dokonasz zmian w terminie, całe postępowanie zostanie przerwane i umorzone.

Rozpatrzenie wniosku, odwołanie

Po dostarczeniu kompletu dokumentów do odpowiedniej instytucji, pozostaje czekać na jej odpowiedź. Należy uzbroić się w cierpliwość – rozpatrywanie wniosku może trwać do miesiąca. Bywają sytuacje, w których termin ten zostaje wydłużony do dwóch miesięcy. Jeżeli tak miałoby stać się w twoim przypadku, zostaniesz o tym poinformowany. 

Po około miesiącu powinieneś otrzymać decyzję. Jeżeli będzie pozytywna – świetnie, udało ci się przebrnąć przez szereg formalności i odzyskać termin! Zdarza się jednak, że decyzja może być odmowna. Wówczas masz możliwość złożenia zażalenia do instytucji, która rozpatrzała daną sprawę.

Z przyczyn od ciebie niezależnych nie udało ci się załatwić sprawy w terminie? Spróbuj ubiegać się o przywrócenie terminu! Przygotowaliśmy instrukcję, która z pewnością ułatwi ci zadanie. Kliknij w link poniżej i dowiedz się więcej! 


Powiązana sprawa