Jednorazowe świadczenie na dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem – jak je uzyskać?

6 stycznia 2021 | Aktualizacja: 26 lipca 2021

W przypadku narodzin dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem, które zagraża jego życiu, pomoc jest konieczna. Rodzice mogą się starać o jednorazowe świadczenie na pociechę, aby chociaż częściowo pokryć koszty jego leczenia i wychowania.

Jednorazowe świadczenie na dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem – jak je uzyskać?
Jednorazowe świadczenie na dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem – jak je uzyskać?

Na dobry początek

Jednorazowe świadczenie na dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem to pomoc dla rodziców, których pociecha urodziła się z licznymi wadami wrodzonymi. Wynosi ono 4000 złotych i może zostać przyznane, gdy wniosek wraz z dokumentami zostanie złożony w ciągu 12 miesięcy od narodzin dziecka. Należy przestrzegać wyznaczonego terminu – w przypadku jego przekroczenia, wniosek nie zostanie rozpatrzony, a świadczenie nie będzie mogło zostać przyznane. Takowy wniosek mogą złożyć rodzice dziecka, jego opiekun prawny lub faktyczny. 

Od czego zacząć?

Przede wszystkim na początku warto skompletować wszystkie dokumenty, które należy złożyć razem z wnioskiem w urzędzie miasta, gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej placówce. Warto przygotować zaświadczenie lekarskie w celu potwierdzenia ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby dziecka oraz zaświadczenie o tym, że matka dziecka najpóźniej od 10 tygodnia ciąży była pod opieką lekarską. Poza tym przy składaniu dokumentów przyda się dowód tożsamości w postaci dowodu osobistego lub paszportu oraz, rzecz jasna, poprawnie wypisany wniosek. 

Reszta formalności

Na rozpatrzenie wniosku czeka się średnio do 1 miesiąca – jedynie w sytuacji, gdy konieczne będzie dokładniejsze zbadanie sprawy przez urząd, może to potrwać o miesiąc dłużej. Samo złożenie wniosku nic nie kosztuje, więc warto skorzystać z takiej okazji. Może się jednak zdarzyć, że instytucja odmówi przyznania świadczenia – na szczęście istnieje tryb odwoławczy, z którego można skorzystać w ciągu 14 dni od otrzymania negatywnej decyzji. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o jednorazowym świadczeniu na dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem? Przygotowaliśmy dokładną instrukcję, w której krok po kroku opisujemy, jak złożyć wniosek! Kliknij w link poniżej i dowiedz się więcej! 


Powiązana sprawa