Jak poprosić pracodawcę o podwyżkę wynagrodzenia?

10 marca 2021 | Aktualizacja: 26 lipca 2021 | 4 min. czytania

W pewnym momencie kariery każdy z nas może dojść do wniosku, iż nie jest wystarczająco doceniany przez swojego pracodawcę. Nasze odczucia zmienić może podwyżka wynagrodzenia, która stanowi nagrodę za dobrze wykonaną pracę. Co zrobić aby ją uzyskać? W poniższym artykule wyjaśniamy, jakich argumentów użyć, aby zwiększyć swoje szanse na podwyżkę wynagrodzenia.

Jak poprosić pracodawcę o podwyżkę wynagrodzenia?
Jak poprosić pracodawcę o podwyżkę wynagrodzenia?

Podwyżka – jak ją uzyskać?

O podwyżkę wynagrodzenia może poprosić każdy pracownik, który czuje, że jego pensja jest zdecydowanie za niska w porównaniu do wkładu pracy. Jeżeli nasze relacje z szefem są dobre, warto porozmawiać z nim o podwyżce – wyjaśnić, dlaczego uważamy, ze zasługujemy na większe wynagrodzenie. Sprawa wygląda inaczej, gdy z szefem niewiele nas łączy. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie napisanie oficjalnego podania, które składa się na ręce pracodawcy. Należy w nim zachować formę grzecznościową i nie być za bardzo roszczeniowym, gdyż to może zniechęcić naszego pracodawcę do przyznania nam podwyżki.

Kiedy najlepiej poprosić o podwyżkę?

Jest kilka momentów, w których szansa na podwyższenie wynagrodzenia jest naprawdę wysoka. Oczywiście najłatwiej będzie o nią poprosić szefa w sytuacji, gdy zbliża się okres przyznawania podwyżek. Podanie warto również złożyć pod koniec roku finansowego w firmie lub w momencie, gdy firma osiąga dobre wyniki finansowe – może być to dobry argument do podwyższenia pensji pracowników. Pracownik powinien poprosić o podwyżkę tuż po zdobyciu nowych kwalifikacji lub umiejętności lub po osiągnięciu jakiegoś sukcesu na rzecz firmy – wówczas pracodawca będzie bardziej skłonny przyznać podwyżkę, która będzie formą nagrody za dobrze wykonaną pracę. Dobrą chwilą na złożenie podania jest również rozpoczęcie przez pracownika pracy nad bardzo wymagającym projektem lub po prostu otrzymanie dużej ilości nowych obowiązków. 

Podanie o podwyżkę – jak je napisać?

W podaniu o podwyżkę powinno się zawrzeć kilka kluczowych informacji, bez których nie mogłoby ono zostać pozytywnie rozpatrzone. Musi ono posiadać elementy formalne, takie jak miejscowość i data sporządzenia, imię, nazwisko i stanowisko pracownika, dane firmy, dane osoby decyzyjnej w sprawie wynagrodzeń oraz podpis. Dodatkowo pismo powinno posiadać tytuł, na przykład: „podanie o podwyżkę wynagrodzenia”. Następnie pracownik musi podać proponowaną kwotę podwyżki i zaargumentować, dlaczego jest ona taka a nie inna. Na końcu podania powinien się pojawić odręczny podpis osoby składającej.

Argumenty, których warto użyć

W podaniu o podwyżkę lub zwykłej rozmowie z szefem na temat wynagrodzenia, pracownik może wykorzystać kilka argumentów, które znacznie zwiększą jego szansę na otrzymanie podwyżki. Warto odwołać się do długiego stażu pracy (jeżeli jest on prawdą!). Poza tym można również wspomnieć o swoich umiejętnościach i sukcesach na rzecz firmy. Jeżeli chęć otrzymania podwyżki wynika z większej ilości obowiązków, również warto o tym wspomnieć.

Istnieją jednak argumenty, do których nie warto się odwoływać. Jest to na przykład wspominanie o swojej słabej sytuacji finansowej lub zwracanie uwagi na większe wynagrodzenie innych pracowników. Szanse na podwyżkę może drastycznie zmniejszyć grożenie pracodawcy odejściem z firmy bądź jakiekolwiek szantażowanie go.

Chcesz otrzymać podwyżkę ale zupełnie nie wiesz, jak się za to zabrać? Przygotowaliśmy specjalną instrukcję, w której dokładnie wyjaśniamy, jak napisać podanie o podwyżkę, jakich argumentów użyć do uzasadnienia swoich żądań oraz co zrobić, gdy prośba zostanie odrzucona. Kliknij w link poniżej i dowiedz się więcej!


Powiązana sprawa