Wielkie zmiany w mObywatel. W aplikacji pojawią się dokumenty lokalne

6 czerwca 2022

Rząd pracuje nad ulepszeniem aplikacji mObywatel. Być może już niebawem, oprócz prawa jazdy czy dowodu osobistego, w aplikacji będzie można przechowywać lokalne dokumenty, takie jak karty mieszkańca czy karty seniora. 

Wielkie zmiany w mObywatel. W aplikacji pojawią się dokumenty lokalne
Wielkie zmiany w mObywatel. W aplikacji pojawią się dokumenty lokalne

Rewolucja na mObywatel

Już niebawem aplikacja mObywatel może zmienić się nie do poznania. Rząd poinformował o zmianach, nad którymi właśnie pracuje. Aplikacja będzie posiadała wersję na komputery oraz własny system płatności. Kolejną nowością będzie to, że cyfrowe dokumenty posiadane w aplikacji będą respektowane przez urzędy oraz banki – wedle przygotowywanej ustawy, będą one traktowane na równi z tradycyjnymi dokumentami. To jednak nie koniec nowości!

Kolejne dokumenty do dodania

Okazuje się, że projekt ustawy o aplikacji mObywatel zakłada, że do aplikacji będzie można dodawać również lokalne dokumenty, wydawane przez samorządy lub podmioty niezwiązane z administracją rządową. Mowa tutaj m.in. o kartach seniora wydawanych przez urzędy miasta, patentach żeglarskich czy kartach mieszkańca. Takie rozwiązanie ma poprawić możliwości cyfryzacji mniejszych jednostek samorządowych. Na ten moment z aplikacji korzysta ok. 8 milionów użytkowników, a po wprowadzeniu zmian, może być ich jeszcze więcej!

Kiedy zmiany wejdą w życie?

2 czerwca odbyła się konferencja ministra Adama Andruszkiewicza, na której przedstawiono ogólne założenia przygotowywanej przez rząd ustawy o zmianach w aplikacji mObywatel. Na ten moment ciężko jest określić, kiedy zmiany pojawią się w aplikacji. Wiemy jedno – jest na co czekać!