Profil Zaufany przedłużony podczas pandemii ważny tylko do końca października!

26 października 2023

Ministerstwo cyfryzacji informuje, że Profile Zaufane, które zostały automatycznie przedłużone podczas pandemii, wygasną 31 października 2023 roku. Po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego konieczne jest samodzielne przedłużenie ważności profili.

Profil Zaufany przedłużony podczas pandemii ważny tylko do końca października!
Profil Zaufany przedłużony podczas pandemii ważny tylko do końca października!

Jaka jest ważność Profilu Zaufanego?

Ważność Profilu Zaufanego standardowo wynosi 3 lata. W okresie pandemii była ona automatycznie przedłużana. Jednakże zgodnie z informacją udzieloną przez ministerstwo cyfryzacji, po zakończeniu stanu zagrożenia epidemiologicznego, każda osoba, której Profil Zaufany wygasa, będzie zobowiązana do samodzielnego przedłużenia jego ważności. Data wygaśnięcia takich profili to 31 października 2023 rok.

SMS z informacją

Osoby, których Profil Zaufany traci ważność, zostaną powiadomione o konieczności jego przedłużenia za pomocą wiadomości SMS, która dotrze do użytkowników przed 31 października 2023 roku. 

Ministerstwo cyfryzacji zaznacza, że jeżeli po zalogowaniu na swój Profil Zaufany i kliknięciu pola „Sposób utworzenia/przedłużenia” widnieje informacja „Profil Zaufany przedłużony automatycznie na czas pandemii” to konto zostanie unieważnione 31 października, nawet jeżeli użytkownik widzi inną datę wygaśnięcia profilu

Jak przedłużyć ważność Profilu Zaufanego online? 

  1. Należy zalogować się na stronę pz.gov.pl.
  2. Wybrać zakładkę „Profil Zaufany”, która znajduje się w rozwijanym menu w prawym górnym rogu strony.
  3. W „Szczegółach profilu” należy kliknąć opcję „Przedłuż ważność lub zmień dane”, a następnie „Dalej”.
  4. Pojawi się okno z danymi kontaktowymi, które należy potwierdzić lub edytować, jeżeli uległy zmianie. 
  5. Osoba zainteresowana otrzyma SMS i e-mail z kodami autoryzacyjnymi, które należy wpisać w odpowiednie pola i wybrać „Dalej”

Jeśli kody są prawidłowe, użytkownik zobaczy potwierdzenie przedłużenia ważności profilu zaufanego o 3 lata. Otrzyma również e-mail z potwierdzeniem.

Profil Zaufany a bankowość elektroniczna

Osoby logujące się do Profilu Zaufanego za pomocą bankowości elektronicznej mogą napotkań pewien problem. Po przedłużeniu ważności profilu, jego powiązanie z kontem bankowym zostanie anulowane. Osoby zainteresowane będą mogły zalogować się wyłącznie za pomocą nazwy użytkownika lub adresu e-mail, a metoda autoryzacji logowania do profilu zostanie zmieniona na SMS z kodem lub push w aplikacji mObywatel.

Dla ponownego uwierzytelnienia poprzez dane konta bankowego należy zalogować się do Profilu Zaufanego za pomocą nazwy użytkownika lub adresu e-mail oraz hasła, a następnie zmienić dostawcę tożsamości na bank.


Powiązana sprawa


Powiązane tagi