Zaświadczenie o niekaralności – jak je zdobyć i kiedy jest wymagane?

27 października 2021 | Aktualizacja: 5 listopada 2021

Aby móc wykonywać pewne zawody, konieczne jest złożenie na ręce pracodawcy zaświadczenia o niekaralności. Dotyczy to w szczególności zawodów tzw. służby społecznej, takich jak policjant czy nauczyciel. W poniższym artykule przybliżymy, jak zdobyć taki dokument, oraz kto konkretnie musi się o niego starać. 

Zaświadczenie o niekaralności – jak je zdobyć i kiedy jest wymagane?
Zaświadczenie o niekaralności – jak je zdobyć i kiedy jest wymagane?

Zaświadczenie o niekaralności – co to takiego i komu się przyda?

Zaświadczeniem o niekaralności nazywamy dokument potwierdzający, że dana osoba nie została skazana prawomocnym wyrokiem sądu, a co za tym idzie – nie widnieje w Krajowym Rejestrze Karnym. Przedstawiciele konkretnych zawodów muszą je okazać pracodawcy przed rozpoczęciem pracy; są to m.in. nauczyciele, detektywi, policjanci, sędziowie, komornicy, agenci ubezpieczeniowi oraz pracownicy obrony. O tego rodzaju zaświadczenie może starać się każdy, bez względu na wykonywany zawód.

Jak zdobyć zaświadczenie o niekaralności?

Dokument ten wydawany jest na wniosek osoby zainteresowanej. Warto podkreślić, że Krajowy Rejestr Karny udostępnia informacje wyłącznie na temat osoby składającej wniosek – nie ma możliwości sprawdzenia w ten sposób historii kryminalnej innych. Wniosek można złożyć na trzy sposoby – osobiście, w jednym z Punktów Informacyjnych Krajowego Rejestru Karnego, przez Internet, za pomocą platformy e-KRK lub listownie, na adres Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego w Warszawie.

Koszty, wymagane dokumenty, czas oczekiwania

Zaświadczenie o niekaralności nie jest dokumentem darmowym – aby go otrzymać, konieczne jest uiszczenie opłaty. Jej wysokość zależy od sposoby składania wniosku. Mniej (20 zł) zapłacimy, jeżeli wniosek złożymy przez system e-KRK, zaś więcej (30 zł), jeżeli zdecydujemy się na dostarczenie dokumentów osobiście lub listownie. Aby otrzymać zaświadczenie o niekaralności, konieczne jest zarówno złożenie wniosku o udzielenie informacji o osobie, jak i potwierdzenia dokonania płatności za gotowy dokument.

Czas oczekiwania na gotowy dokument różni się w zależności od sposobu składania wniosku. Jeżeli robimy to osobiście, wówczas zaświadczenie możemy otrzymać od ręki. W pozostałych przypadkach czeka się około 7 dni od dnia dostarczenia dokumentów.

Więcej informacji na temat zaświadczenia o niekaralności znajdziesz po kliknięciu w poniższy link!


Powiązana sprawa