Wrześniowa nowelizacja prawa budowlanego

14 września 2020 | Aktualizacja: 2 października 2020 | 3 min. czytania

Nowelizacja prawa budowlanego wchodzi w życie 19 września 2020 r.

Wrześniowa nowelizacja prawa budowlanego
Wrześniowa nowelizacja prawa budowlanego

Jakie istotne zmiany się w niej pojawiły? Czy wprowadzi przepisy upraszczające procedury budowlane czy wręcz przeciwnie?

Budowa bez pozwolenia

Okazuje się, że znowelizowane prawo budowlane ułatwi życie budowlańcom. Planowane zmiany w ustawie mają za zadanie przyspieszyć i uprościć budowę a także doprecyzowują niejasne przepisy i ograniczają niepotrzebną biurokrację. Poszerzona zostaje lista tzw. samowoli budowlanych. Już od 19 września br. będzie można legalnie rozpocząć budowę bez pozwolenia. Dotyczy to wolnostojących, parterowych budynków gospodarczych. Są to altany, garaże, oranżerie, przydomowe ganki i tarasy, o powierzchni nie przekraczającej 35 mkw. Na działce do 500 mkw można bez pozwolenia postawić maksymalnie dwa takie obiekty. Pozwolenie na budowę nie jest wymagane również w przypadku chęci postawienia obiektu, niezbędnego przy prowadzeniu gospodarstwa rolnego, również o powierzchni do 35 mkw. W przypadku budowy obiektów o większych powierzchniach, wciąż jest wymagane złożenie wniosku o pozwolenie na budowę.

Pełna lista obiektów, budowa których nie wymaga pozwolenia, została opublikowana w rządowym komunikacie.

Definicja budynku gospodarczego

Obiekt gospodarczy, który nie wymaga zgłoszenia budowy to według ustawodawcy budynek służący np. do przechowywania narzędzi gospodarczych. Wiata ani altana nie mogą być podparte na fundamentach, a stanowić mają jedynie lekką konstrukcję, z dachem opartym na słupach. Przeszklona może być częściowo oranżeria, służąca do rekreacji i uprawy roślin.

Legalizacja dawnych samowoli budowlanych

Nowe przepisy odnoszą się również do samowoli budowlanych, postawionych i ukończonych co najmniej 20 lat temu. Teraz będzie można je zalegalizować według nowej i bezpłatnej procedury. Warunkiem do skorzystania z niej będzie przedstawienie: ekspertyzy, że z budynku można bezpiecznie korzystać, geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej oraz oświadczenie o posiadanym prawie do obiektu i terminie zakończenia jego budowy. Legalizacji nie podlegają jednak samowole, które otrzymały nakaz rozbiórki lub wydano postanowienie o wstrzymaniu budowy.

Kary za nielegalne korzystanie z budynków

Do tej pory za nielegalne użytkowanie budynku groziła jednorazowa kara pieniężna. Po wejściu w życie nowelizacji prawa budowlanego, karę taką będzie można nakładać nieograniczoną ilość razy, co 30 dni. Działania te mają zachęcić właścicieli nielegalnych samowoli wreszcie do ich legalizacji. Kara jednak nie będzie nakładana od razu. Nadzór budowlany najpierw pouczy właścicieli użytkujących budynek z naruszeniem przepisów prawa budowlanego, a dopiero po 60 dniach wymierzy karę finansową.