Umowa kupna-sprzedaży motocykla, skutera, motoroweru
27 sierpnia 2021 | Aktualizacja: 7 stycznia 2022
Sprzedaż czy kupno jednośladu (w zależności od tego, po której stronie transakcji jesteśmy) nie obejdzie się bez umowy, która stanowi potwierdzenie warunków transakcji. W jakiej formie powinno się sporządzić umowę oraz jakie elementy powinna zawierać? Kiedy konieczne jest uiszczenie podatku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Forma umowy sprzedaży motocykla / skutera
Kodeks Cywilny nie reguluje, w jakiej formie powinna zostać zawarta umowa kupna-sprzedaży motocykla - oznacza to zatem, że można ją zawrzeć pisemnie lub ustnie. Rekomenduje się jednak, aby skorzystać z formy pisemnej, gdyż w razie jakichkolwiek problemów, umowę zawartą na piśmie można wykorzystać jako materiał dowodowy, na przykład podczas postępowania sądowego. Poza tym, dokument musi zostać okazany w wydziale komunikacji oraz w urzędzie skarbowym. Najlepiej zatem, aby spisać umowę w dwóch egzemplarzach - dla kupującego oraz sprzedającego.
Umowa kupna-sprzedaży jednośladu ze współwłaścicielem
Sprawdzenie, czy kupowany przez nas pojazd ma jednego czy kilku właścicieli, jest bardzo istotne z punktu widzenia ważności umowy kupna-sprzedaży. Należy pamiętać, że na umowie powinny się znaleźć dane i podpisy wszystkich współwłaścicieli pojazdu, zarówno po stronie sprzedającego, jak i kupującego. Wyjątkiem od tej reguły jest posiadanie odpowiedniego upoważnienia do sprzedaży w imieniu pozostałych współwłaścicieli.
Jeżeli zaś chodzi o zapłatę, jest to kwestia indywidualna, wymagająca ustalenia między zainteresowanymi. Pieniądze można przekazać każdemu współwłaścicielowi z osobna lub jednemu, który rozdzieli zapłatę. Warto na umowie dodać zapis, komu przekazujemy środki za pojazd, aby pozostali współwłaściciele nie mieli podstaw do jej podważenia.
Pamiętaj o najważniejszych elementach formalnych
Aby umowa kupna-sprzedaży stała się ważna, konieczne jest zachowanie kilku formalnych elementów. Są to:
- Data i miejsce zawarcia umowy
- Dane stron umowy:
- imiona i nazwiska
- adresy zamieszkania
- numery PESEL
- numer telefonu
- Precyzyjny opis przedmiotu transakcji:
- marka/model motocykla
- rok produkcji
- numer silnika
- numer podwozia
- numer rejestracyjny
- aktualny przebieg
- kolor
- cenę sprzedaży motocykla, skutera, motoroweru - liczbowo oraz słownie
- oświadczenie kupującego o znajomości stanu technicznego pojazdu
- informacja o tym, kiedy pojazd zostanie przekazany kupującemu
- określenie, która ze stron ponosi koszty związane z zawarciem umowy
- podpisy obu stron
Strony mogą również dodać do umowy własne zapisy i ustalenia; muszą one być jednak zgodne z Kodeksem Cywilnym.
Uważaj na oszustów - czytaj umowę!
Przy sporządzaniu i podpisywaniu umowy bądź bardzo ostrożny - w dzisiejszych czasach nietrudno trafić na oszustów. Na co zatem powinno się zwrócić szczególną uwagę?
Po pierwsze: porównaj dane
Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, koniecznie sprawdź, czy zawarte w niej dane zgadzają się z tymi w dowodzie osobistym sprzedającego i dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Wbrew pozorom, jest to bardzo ważne, gdyż kupujący również poniesie odpowiedzialność za fałszywe dane w umowie. Może to grozić karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat!
Po drugie: stan techniczny pojazdu
Pod żadnym pozorem nie podpisuj umowy z klauzulą, że zapoznałeś się ze stanem technicznym motoru, skutera czy motoroweru, jeżeli tak się nie stało. Nie warto wierzyć w puste zapewnienia sprzedawcy, tylko samodzielnie upewnić się, czy pojazd, który zamierzamy kupić, spełnia nasze oczekiwania pod względem stanu technicznego. Warto poprosić właściciela o przegląd w stacji diagnostycznej - nie będzie miał nic przeciwko, jeżeli nie ma nic do ukrycia.
Podatek od kupna motocykla - kiedy płacić?
W przypadku kupna motocykla, skutera czy motoroweru, kupujący musi pamiętać o konieczności zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% od ceny pojazdu wskazanej w umowie i należy go uiścić w ciągu 14 dni od dnia jej zawarcia. Wpłaty dokonujemy na konto bankowe urzędu skarbowego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. Dodatkowo trzeba również wypełnić deklarację podatkową PCC-3 i dostarczyć do urzędu (online, osobiście, pocztą).
Kto nie zapłaci podatku od zakupu motocykla?
Zdarzają się jednak sytuacje, w których kupujący nie musi uiszczać podatku. Zwolnione są z niego:
transakcje, w których jedna ze stron płaci podatek od od towarów i usług (VAT). Podatku nie trzeba będzie płacić, jeżeli pojazd kupujemy np. w komisie.
Jeżeli obie strony transakcji są osobami fizycznymi, które nie odprowadzają VAT, zwolnienie z podatku jest możliwe, gdy:
- wartość motocykla, skutera czy motoroweru nie przekracza 1000 złotych
- pojazd został sprowadzony z innego kraju Unii Europejskiej
- pojazd jest kupowany na użytek osoby niepełnosprawnej - kupujący musi okazać orzeczenie o niepełnosprawności.
Bardzo ważne jest, aby pamiętać o uiszczeniu podatku, ponieważ kara za niedotrzymanie tego obowiązku może sięgać nawet 52 tysięcy złotych.
Umowa kupna-sprzedaży motocykla, skutera, motoroweru - wzór do druku DOC, PDF
W celu ułatwienia transakcji, przygotowaliśmy dla wzory umów kupna-sprzedaży motocykla, skutera i motoroweru w dwóch formatach - możliwym do edytowania DOC.-u oraz PDF-ie.