Rozpoczęcie roku akademickiego

25 sierpnia 2020 | Aktualizacja: 19 stycznia 2023 | 4 min. czytania

Październik nadchodzi wielkimi krokami, a wraz z nim decyzje dotyczące dalszej edukacji na uczelniach wyższych.

Rozpoczęcie roku akademickiego
Rozpoczęcie roku akademickiego

Studia to jeden z najważniejszych momentów i wyborów w życiu młodych ludzi, dlatego warto zapoznać się ze specyfiką nauki na uczelniach i możliwościami pomocy finansowej z państwowego budżetu. Z tego artykułu dowiesz się, co zrobić, aby otrzymać dofinansowanie do studiów i jak wygląda nabór na uczelnie wyższe.

Rekrutacja na studia

Poszczególne uniwersytety udostępniają na swoich stronach internetowych zasady rekrutacji na wybrane kierunki studiów. W związku z obecną sytuacją epidemiczną w kraju rząd zaleca zorganizowanie egzaminów wstępnych na studia w formie on-line, tak by uniknąć zagrożenia zakażeniem. Jeśli z jakichkolwiek powodów zorganizowanie rozmowy rekrutacyjnej w trybie on-line nie jest możliwe, to zalecane jest wprowadzenie wszelkich środków ostrożności dla zapewnienia komfortowych i bezpiecznych warunków kandydatowi i pracownikom akademickim. O terminach naborów na uczelnie wyższe informują na bieżąco na swoich social mediach i dedykowanych stronach uniwersytetów.

Nabór obejmuje również przygotowanie i dostarczenie wymaganych dokumentów - dyplomu maturalnego, świadectwa ocen, zdjęć i innych uwzględnionych przez uczelnię dokumentów. Większość uniwersytetów przeprowadza procedury administracyjne w trybie on-line, a o wynikach rekrutacji można dowiedzieć się bezpośrednio ze strony uczelni wyższej, która jawnie publikuje listy studentów poszczególnych kierunków.

Dofinansowanie studiów podyplomowych - jak to wygląda?

Dofinansowanie do studiów podyplomowych mogą uzyskać osoby, które ukończyły studia I lub II stopnia i chcą spełnić swoje ambicje. Urząd Pracy może pokryć nawet całość kosztów studiowania, pod warunkiem nieprzekroczenia limitu 300% średniego wynagrodzenia. Możliwe jest jednoczesne pobieranie dofinansowania studiów i stypendium, które jest równowartością ⅕ obowiązującego zasiłku dla bezrobotnych. Możliwe jest również podjęcie pracy lub założenie działalności gospodarczej w czasie studiowania.

Wniosek o dofinansowanie do studiów podyplomowych - gdzie i kiedy złożyć?

Wzory wniosków o dofinansowanie do studiów podyplomowych znajdują się na poszczególnych stronach internetowych Urzędów Pracy - wystarczy wybrać dany powiat i złożyć dokumenty, wśród których powinny znaleźć się:

  • dokument potwierdzający informacje o nazwie, terminie realizacji i kosztach studiów podyplomowych, wydany przez organizatora studiów,
  • numer konta bankowego organizatora studiów (osoba ubiegająca się o dofinansowanie nie pośredniczy w przelewaniu należnej kwoty za studiowanie)
  • niektóre urzędy wymagają przygotowania dokumentów, które potwierdzą słuszność przyznania dofinansowania, m.in.:
  • deklaracja pracodawcy o zatrudnienia wnioskodawcy po ukończeniu studiów podyplomowych
  • osobista deklaracja wnioskodawcy o zamiarze rozpoczęcia działalności gospodarczej po uzyskaniu nowych kwalifikacji zawodowych.

O przyznaniu dofinansowania do studiów decyduje kolejność zgłoszeń wniosków. Powiatowy Urząd Pracy korzysta z doradztwa osób zajmujących się określaniem celowości przyznawania dofinansowań. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy z danym Urzędem Pracy, w umowie tej znajdują się informacje o kierunku studiów, termin ukończenia studiów oraz nazwę wraz z adresem uczelni wyższej.

Jeżeli masz pytania, na które nie odpowiedzieliśmy w artykule - skontaktuj się z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy i rozpocznij walkę o zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych za darmo.