Rodzicu! Złóż wniosek o dodatkowe 300 zł na uczące się dziecko!

18 listopada 2020 | Aktualizacja: 26 lipca 2021

Już tylko do końca listopada można składać wnioski o wypłatę szkolnej wyprawki przyznawanej w ramach rządowego programu wsparcia rodzin „Dobry Start”. Rodzice mogą otrzymać 300 zł na każde uczące się dziecko. Kto może uzyskać dodatkowe świadczenie?

Rodzicu! Złóż wniosek o dodatkowe 300 zł na uczące się dziecko!
Rodzicu! Złóż wniosek o dodatkowe 300 zł na uczące się dziecko!

Dobry start dla uczniów

W Polsce uprawionych do uzyskania świadczenia jest prawie 4,5 miliona uczniów. Program „Dobry Start” oferuje dodatkowe świadczenie w wysokości 300 złotych na każde uczące się dziecko. Jakie kryterium musi zostać spełnione, aby otrzymać pieniądze? Pierwszym oczywiście, jest złożenie odpowiedniego wniosku. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny lub faktyczny dziecka. Wniosek można złożyć za pośrednictwem Portalu informacyjno-usługowego Emp@tia, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Jest również możliwość złożenia wniosku w formie tradycyjnej w urzędzie lub listownie. Wnioski przyjmują te same instytucje, które realizują świadczenie w ramach programu „Rodzina 500+” Należy się jednak spieszyć – termin ich składania upływa już 30 listopada. 

Kto może otrzymać świadczenie?

Świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, okres przyznawania świadczenia wydłuża się do ukończenia przez nie 24. roku życia. Należy jednak zaznaczyć, że program „Dobry Start” nie obejmuje dzieci uczęszczających do przedszkola, zerówki oraz studentów. Wsparcie przysługuje jednak uczniom szkół policealnych i szkół dla dorosłych. 

Rodzicu! Spiesz się!

Przypominamy, że wniosek o dodatkowe 300 złotych można składać do końca listopada. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej apeluje, aby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. 

- Program-wyprawka "Dobry start" jest kolejnym klockiem do tej budowli pt. "rodzina polska", wzmocnieniem funkcjonowania rodziny zwłaszcza w tych okolicznościach związanych ze szkołą - mówił Mateusz Morawiecki. 

Od początku funkcjonowania programu, do polskich rodzin trafiło już ponad 2,5 miliarda złotych. W tym roku na wypłatę szkolnych wyprawek dla uczniów rząd przeznaczy prawie 1,5 miliarda złotych. Świadczenie „Dobry Start” jest całkowicie zwolnione od podatku i wypłacane niezależnie od dochodów wnioskującego. Co ważne, nie podlega również egzekucji komorniczej.

Jak wypełnić wniosek i gdzie go znaleźć? Przygotowaliśmy poradnik, w którym krok po kroku opisujemy wszystkie procedury! Kliknij tutaj, aby się z nim zapoznać!
 


Powiązana sprawa