Powszechny Spis Rolny 2020 także w sieci

7 października 2020 | Aktualizacja: 13 października 2020 | 3 min. czytania

Od 1 września do 30 listopada na terenie całego kraju prowadzony jest Powszechny Spis Rolny. Główny Urząd Statystyczny przypomina, że rolnicy mają możliwość spisania się przez Internet. Jak to zrobić?

Powszechny Spis Rolny 2020 także w sieci
Powszechny Spis Rolny 2020 także w sieci

Co zyskujemy spisując się internetowo?

Decydując się na taką formę spisu, samospisujący z pewnością zaoszczędzi bardzo dużo czasu. Jest możliwość wypisywania danych w formularzu „na raty”, w ciągu 14 dni od pierwszego zalogowania. Wszystkie dane można kilkukrotnie sprawdzić i poprawić, w razie jakiejkolwiek pomyłki. Największą zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności wychodzenia z domu – wszystko można załatwić zaledwie kilkoma kliknięciami.

Jak spisać się przez internet?

Może się wydawać, że metoda ta okaże się zbyt skomplikowana dla osób, które na co dzień nie korzystają z internetu. GUS zadbał jednak o to, aby spisywanie się online było przystępne dla każdego – nawet dla zupełnych laików technologicznych. Do tej metody samospisania potrzebny będzie komputer, tablet lub telefon z dostępem do internetu. W sytuacji braku takiego urządzenia, jest możliwość skorzystania ze specjalnie przygotowanych stanowisk komputerowych znajdujących się w każdym urzędzie gminy czyli Gminnym Biurze Spisowym.

Krok po kroku – jak dokonać samospisania?

Aby wypełnić obowiązek spisowy, należy wejść na stronę spisrolny.gov.pl. Następnie konieczne jest zalogowanie się do elektronicznego formularza spisowego i wypełnienie go zgodnie z pojawiającymi się instrukcjami. Na samym początku należy wybrać, czy samospisanie będzie dokonywane jako osoba fizyczna, firma lub organizacja.

W przypadku wybrania opcji „osoba fizyczna”, jest możliwość zalogowania się aż na 3 sposoby:

  • Podając „numer gospodarstwa” z listu prezesa GUS, który został wysłany do wszystkich gospodarstw rolnych oraz numer PESEL.
  • Wpisując „numer identyfikacyjny producenta” z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz numer PESEL
  • Za pośrednictwem tzw. Węzła Krajowego, który daje możliwość zalogowania się poprzez profil zaufany lub bankowość internetową.

W przypadku samospisywania w imieniu firmy bądź organizacji, należy zalogować się podając identyfikator i hasło z Portalu Sprawozdawczego GUS.

Warto pamiętać, że przy wypełnianiu formularza należy podawać dane zgodne ze stanem na 1 czerwca 2020 roku.

Problem z wypełnieniem wniosku? Zwróć się o pomoc!

W razie problemów z samospisaniem, GUS przygotował specjalną infolinię, za pośrednictwem której przeszkolony konsultant udzieli wskazówek w wypełnianiu formularza. Wystarczy zadzwonić pod numer 22 279 99 99. Jeżeli internetowe samospisanie okaże się niemożliwe, można poprosić konsultanta o telefoniczny wywiad z rachmistrzem. Pomocy w wypełnianiu wniosku można szukać również w gminnych biurach spisowych.