Oto wszystko, co musisz wiedzieć o międzynarodowym prawie jazdy

24 grudnia 2020 | Aktualizacja: 26 lipca 2021

Wyjeżdżając poza granice Unii Europejskiej, wiele dokumentów przestaje obowiązywać. Jest nim między innymi polskie prawo jazdy, dzięki któremu możemy prowadzić pojazdy na terenie całej Unii. Są jednak miejsca na świecie, w których wymagany jest inny dokument – międzynarodowe prawo jazdy. 

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o międzynarodowym prawie jazdy
Oto wszystko, co musisz wiedzieć o międzynarodowym prawie jazdy

A co to za dokument? 

Międzynarodowe prawo jazdy uprawnia nas do jazdy samochodem w krajach będących stronami konwencji Genewskiej oraz Wiedeńskiej. Takimi państwami są Białoruś, Brazylia, Kuwejt, Seszele i wiele, wiele innych! Pełną listę państw, w których można kierować pojazdem na podstawie międzynarodowego prawa jazdy, znajdziesz tutaj. Przed wyjazdem warto jednak upewnić się, czy przepisy nadal obowiązują. Takich informacji należy szukać w ambasadzie. 

Kilka słów o procedurze

O taki dokument może ubiegać się każdy, kto posiada ważne polskie prawo jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy może być ważne przez maksymalnie 3 lata. Wniosek i wszystkie potrzebne dokumenty składa się w starostwie powiatowym – można iść do urzędu i złożyć dokumenty osobiście lub wysłać je pocztą. Wydanie międzynarodowego prawa jazdy nie jest darmowe – aby otrzymać dokument, należy uiścić odpowiednią opłatę. Warto pamiętać, że w państwach obu konwencji – Genewskiej i Wiedeńskiej – obowiązują dwa różne dokumenty. Oznacza to, że jeżeli chcemy posiadać międzynarodowe prawo jazdy dla obu konwencji, musimy zapłacić podwójnie!

Jak załatwić międzynarodowe prawo jazdy? 

Na szczęście w przypadku międzynarodowego prawa jazdy nie musimy przygotowywać wielu dokumentów. Oczywistym jest odpowiednie wypisanie wniosku o prawo jazdy i przygotowanie aktualnego zdjęcia, które będzie znajdowało się na dokumencie. Dodatkowo w urzędzie trzeba będzie okazać ważne polskie prawo jazdy i przekazać dowód dokonania opłaty za wydanie międzynarodowego prawa jazdy. Na gotowy dokument czeka się jedynie do 3 dni roboczych od dnia, w którym urząd otrzymał potwierdzenie dokonania przez nas opłaty za międzynarodowe prawo jazdy. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o procedurze wyrabiania tego dokumentu? Przygotowaliśmy instrukcję, w której krok po kroku opisujemy, jak starać się o międzynarodowe prawo jazdy! Kliknij w link poniżej!


Powiązana sprawa