Jak sprowadzić samochód z zagranicy i zarejestrować go w kraju?

12 października 2021

Aż 63% wszystkich zarejestrowanych pojazdów w pierwszym kwartale 2021 roku to samochody sprowadzone z zagranicy - informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Dane potwierdzają, że nadal wielu Polaków decyduje się na sprowadzenie swojego wymarzonego auta z Niemiec, Francji czy Holandii. O czym warto pamiętać przed sprowadzeniem pojazdu do kraju? Jakie dokumenty są niezbędne do jego rejestracji, by legalnie podróżować po polskich drogach? Dowiedz się szczegółów z poniższego artykułu.

Jak sprowadzić samochód z zagranicy i zarejestrować go w kraju?
Jak sprowadzić samochód z zagranicy i zarejestrować go w kraju?

Krok 1. Sprawdź historię pojazdu przed zakupem

Wiadomo, że nikt nie chce kupować kota w worku. Nie inaczej jest z samochodem - przed zakupem warto nie tylko wypytać sprzedawcę o historię pojazdu, ale również samemu zweryfikować te informacje. Można to zrobić korzystając z baz internetowych, które globalnie przeszukują źródła informacji po numerze VIN (m.in. bazy ubezpieczycieli, katalogi administracji państwowych, ewidencja pojazdów skradzionych w UE). Z takiej analizy dowiesz się m.in. czy samochód w przeszłości brał udział w zdarzeniu drogowym, czy był uszkodzony, czy ma status skradziony, ilu miał wcześniej właścicieli i jaki jest rzeczywisty odczyt przejechanych kilometrów. Dopiero po upewnieniu się, że auto jest w odpowiednim stanie technicznym i pochodzi z legalnego źródła, - można poważnie myśleć o zakupie.

Krok 2. Pamiętaj o niezbędnych dokumentach

Już na etapie zakupu samochodu warto mieć na uwadze jego przyszłą rejestrację w kraju. Żeby nie zostać odesłanym z kwitkiem z urzędowego okienka, pamiętaj o niezbędnych dokumentach:

 • potwierdzenie własności pojazdu - może to być umowa kupna-sprzedaży samochodu, faktura VAT lub umowa darowizny,
 • odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego - czyli zagraniczny dowód rejestracyjny albo dokument potwierdzający rejestrację lub dokument potwierdzający wyrejestrowanie pojazdu z kraju, z którego go sprowadzasz,
 • odpowiednik polskiej karty pojazdu - jeśli jest wydawany w kraju, z którego przywozisz samochód,
 • wpis o ważnych badaniach technicznych - albo dokonany w kraju, z którego sprowadzasz samochód i masz na to dowód (wpis w dokumentach od uprawnionej stacji diagnostycznej), albo dokonasz go już w Polsce (w drugim przypadku samochód musisz przywieźć na lawecie). Szczegóły znajdziesz  w kroku 4. 

Krok 3. Laweta czy koła? Czyli jak przywieziesz auto do kraju

Nie każdy pojazd sprowadzony z zagranicy może wjechać do Polski “na kołach”. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, na lawecie musisz przywieźć między innymi samochód, który nie posiada ważnych badań technicznych. Szykuj lawetę również w sytuacji, kiedy kupione auto zostało już wyrejestrowane przez poprzedniego właściciela, a Ty nie masz tymczasowych tablic rejestracyjnych.
Jeśli jednak pojazd jest wyrejestrowany, a Ty chcesz wrócić nim do kraju na kołach, możesz wyrobić tymczasowe tablice wywozowe. Należy pamiętać, że takie tablice zostaną wydane tylko dla aut z ważnym przeglądem technicznym. Cena, miejsce wyrobienia i ważność takich tablic zależna jest od kraju, z którego przywozisz samochód. Dla przykładu:

Kraj wywozu

Ważność tablic

Gdzie wyrobić?

Cena

Niemcy

5 dni na granicy (m.in. Zgorzelec), w wydziałach komunikacji, wniosek online 13,10 € za rejestrację + 20-30 € za wybicie tablic + ubezpieczenie samochodu
Belgia 2 tygodnie - 3 miesiące Bruksela od 30 € + ubezpieczenie samochodu
Holandia 14 dni stacje RDW od 10 €

Krok 4. Zrób przegląd na Stacji Kontroli Pojazdów (SKP)

Pozytywny przegląd pojazdu to nie tylko potwierdzenie stanu technicznego i zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania na drogach, ale również dokument niezbędny do rejestracji pojazdu w Polsce. Wyróżniamy dwa rodzaje SKP: stacje podstawowe, na których wykonamy przegląd “osobówek” (samochodów o masie całkowitej do 3,5 t) oraz okręgowe, które są wyposażone tak, aby obsłużyć wszystkie pojazdy. 
Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego jest konieczne do okazania w wydziale komunikacji - zarówno dla pojazdów krajowych, jak i tych sprowadzanych z zagranicy.

-Urzędnik będzie wymagał okazania dokumentu potwierdzającego stan techniczny pojazdu. Pamiętajmy, że takie zaświadczenie może być wystawione tylko przez diagnostę z odpowiednimi uprawnieniami. Na naszej stronie znajdą Państwo najbliższą certyfikowaną stację kontroli pojazdów w swoim mieście. - informuje Adam Lehnort, ekspert marki ProfiAuto.


W przypadku pojazdów sprowadzanych z zagranicy, niezbędny będzie przegląd na polskiej SKP jeżeli:

 • auto posiada kierownicę po prawej stronie (bez względu na to, czy jest nowe czy używane),
 • auto zostało sprowadzone z kraju spoza Unii Europejskiej.

Dla aut sprowadzonych z kraju UE nie musimy przeprowadzać badania technicznego na polskiej SKP, jeśli posiadamy inny dokument potwierdzający stan techniczny:

 • wpis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu o wykonanym badaniu technicznym (z datą ważności badania), wystawiony przez odpowiednik SKP w danym kraju,
 • inny dokument, który potwierdza pozytywny wynik badania i termin jego ważności, wydany przez uprawnioną instytucję państwa członkowskiego.

Krok 5. Zarejestruj auto w Polsce

Samochód z zagranicy rejestrujemy – tak jak w przypadku pojazdu z rodzimego rynku – w wydziale komunikacji starostwa powiatowego, urzędu miasta lub urzędu dzielnicy. Zanim udasz się do wydziału komunikacji, przygotuj niezbędne dokumenty, w tym między innymi:

 • wniosek o rejestrację pojazdu,
 • fakturę zakupu, umowę kupna-sprzedaży czy umowę darowizny - w zależności od formy nabycia pojazdu,
 • wspomniane w kroku 4. badanie techniczne,
 • dowód rejestracyjny i tablice.

Rejestracja pojazdu z zagranicy 2021 - krok po kroku.

Przed złożeniem dokumentów należy dokonać kilku opłat, których potwierdzenie jest niezbędne do uzyskania polskiego dowodu rejestracyjnego. Należą do nich m.in.: polisa OC, opłaty za wydanie nowych tablic, karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego, akcyza/cło. Wszystkie zgromadzone dokumenty należy złożyć do odpowiedniego urzędu. Trzeba pamiętać, że przy składaniu dokumentów muszą być obecni wszyscy współwłaściciele samochodu.

Krok 6. Odbierz dokumenty i w drogę!

Podczas rejestracji samochodu w urzędzie otrzymamy tymczasowy dowód rejestracyjny, z którym już możemy swobodnie poruszać się po drogach. Na odbiór “twardego” dowodu rejestracyjnego czeka się do 30 dni roboczych. Warto systematycznie wchodzić na stronę InfoCar.pl i sprawdzać, czy dowód rejestracyjny już na nas czeka. Odebranie dowodu rejestracyjnego kończy żmudną procedurę sprowadzania samochodu z zagranicy. Od teraz możesz cieszyć się wspaniałą jazdą!


Powiązane sprawy