Jak zarejestrować samochód sprowadzany z zagranicy?

17 grudnia 2020

Wielu Polaków decyduje się na sprowadzenie swojego wymarzonego auta z zagranicy – Niemiec, Francji lub Wielkiej Brytanii. Aby poruszać się takim samochodem po polskich drogach, trzeba go najpierw zarejestrować. Z tego artykułu dowiesz się, jakie dokumenty należy zgromadzić, aby móc zarejestrować swój samochód. 


Jak zarejestrować samochód sprowadzany z zagranicy?
Jak zarejestrować samochód sprowadzany z zagranicy?

Krok pierwszy – a może kradziony? 

Przed kupnem samochodu za granicą warto upewnić się, czy nie był on wcześniej skradziony. Najlepiej zacząć od rozmowy ze sprzedawcą – jeżeli jego zachowanie i odpowiedzi wydadzą się nam podejrzane, najlepiej sprawdzić historię pojazdu na przeznaczonej do tego stronie internetowej. Wystarczy wpisać dane z dowodu rejestracyjnego – numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji. W skrajnych przypadkach warto udać się na policję, gdzie funkcjonariusz sprawdzi, czy samochód, który chcemy kupić, nie jest na liście pojazdów skradzionych

Krok drugi – transport do kraju

Każdy, kto ma zamiar kupić samochód za granicą, musi dobrze przemyśleć kwestię przetransportowania go do kraju. Jeżeli pojazd naszych marzeń ma tablice rejestracyjne, nie ma się czym martwić – bez problemów można nim wjechać do Polski. Problem pojawia się w momencie, gdy samochód nie posiada tablic. Wtedy konieczne jest przetransportowanie naszego pojazdu na lawecie, gdyż jazda po Polsce bez tablic rejestracyjnych jest zabroniona. 

Krok trzeci – wizyta w urzędzie

Samochód z zagranicy rejestrujemy – tak jak w przypadku pojazdu z rodzimego rynku – w wydziale komunikacji starostwa powiatowego, urzędu miasta lub urzędu dzielnicy. Przed złożeniem dokumentów należy dokonać kilku opłat, których potwierdzenie jest niezbędne do uzyskania polskiego dowodu rejestracyjnego. Następnie można już złożyć dokumenty – trzeba pamiętać, że przy składaniu dokumentów muszą być obecni wszyscy współwłaściciele samochodu!

Krok czwarty – czas wyjechać na drogę!

Na odbiór dowodu rejestracyjnego czeka się około 7 dni roboczych. Aby na darmo nie chodzić do urzędu i pytać, czy nasz dokument jest gotowy, warto wejść na stronę InfoCar.pl i sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest już do odbioru. Po uzyskaniu dokumentu nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby korzystać z naszego samochodu z zagranicy!

Przygotowaliśmy dokładną instrukcję postępowania w sytuacji rejestrowania samochodu z zagranicy – kliknij tutaj i dowiedz się wszystkiego na temat rejestracji samochodu! 


Powiązane sprawy